Aktualizacja: 29 grudnia 2024
Łańcuchy polipeptydowe to charakterystyczne twory często opisywane w chemii, biologii i fizjologii. Pojęcie to odnosi się do opisywania łańcuchów utworzonych przez połączone ze sobą aminokwasy, których zadaniem jest przede wszystkim wyznaczanie I-rzędowej struktury białek. Aminokwasy są połączone wiązaniami peptydowymi.
Spis treści
Łańcuchy polipeptydowe – charakterystyka
Mianem łańcuchów polipeptydowych określa się długie, liniowe molekuły składające się z aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi. Wiązania peptydowe to natomiast umowna nazwa stosowana do opisywania wiązań amidowych występujących między aminokwasami peptydów i białek, łączących grupę alfa-aminową jednego aminokwasu z grupą alfa-karboksylową drugiego aminokwasu. Łańcuchy polipeptydowe zbudowane są więc z sekwencji aminokwasów determinujących ich strukturę i funkcję.
Aminokwasy budujące łańcuchy polipeptydowe mogą przybierać formę złożonych, trójwymiarowych struktur, np. helis alfa. Łańcuchy polipeptydowe są produkowane w obrębie rybosomów w procesie zwanym translacją. Wówczas mRNA służy jako matryca. Translacja to proces biosyntezy białek, w przebiegu którego miejsce ma ostateczne tłumaczenie informacji genetycznej zawartej pierwotnie w sekwencji nukleotydów w DNA na sekwencję aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym zgodnie z kodem genetycznym.
Łańcuchy polipeptydowe – funkcje
Łańcuchy polipeptydowe odpowiadają za utrzymywanie właściwej struktury cząsteczek białkowych, ale i przyczyniają się do zachowania właściwej roli struktur, które budują. Funkcje te są niezwykle różnorodne. Od katalizowania reakcji chemicznych, aż do uczestnictwa w transporcie ważnych składników (np. hemoglobiny), regulacji procesów metabolicznych czy odbierania sygnałów z zewnątrz i przekazywania ich do wnętrza komórki.
Łańcuchy polipeptydowe w organizmie człowieka
Gdzie zatem w organizmie człowieka można spotkać łańcuchy polipeptydowe? Występują one rozlegle w ustroju, np. w mitochondriach, rybosomach, narządach wewnętrznych, a więc wszędzie tama, gdzie występować mogą aminokwasy i białka. A jak wiadomo, budują one wszystkie tkanki ludzkiego organizmu.
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jarygin W., Biologia. Podręcznik dla studentów kierunków medycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
- Bender D., Botham M., Rodwell W., Biochemia Harpera ilustrowana, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz