Kolagen do picia
Kolagen do picia

GeraniolGeraniol to organiczny związek chemiczny należący do grupy nienasyconych alkoholi terpenowych. Naturalnie występuje w różnego rodzaju olejkach eterycznych pozyskiwanych z roślin. Znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, a także w medycynie.

Geraniol – co to jest?

Geraniol to naturalnie występujący acykliczny alkohol monoterpenowy, będący składnikiem wielu olejków eterycznych, choćby takich jak:

Oprócz charakterystycznych walorów zapachowych wykazuje szereg aktywności biologicznych, co zostało wykorzystane przez człowieka. Związek ten posiada wzór sumaryczny C10H18O oraz masę molową 154,25 g/mol. Po wyizolowaniu przyjmuje postać bezbarwnej lub jasnożółtej, oleistej cieczy o bardzo delikatnym zapachu róży, choć z lekką nutą owoców cytrusowych. Właśnie dlatego jest tak często stosowany w przemyśle perfumeryjnym. Obecność geraniolu wykryto w niemal 76% badanych dezodorantów, 41% detergentów i środków czystości oraz 33% kosmetyków opartych na naturalnym składzie. Geraniol należy do grona najpopularniejszych składników zapachowych na całym świecie, a jego roczna produkcja przekracza 1000 ton. Co bardzo ważne, związek ten nie wykazuje toksyczności wobec ssaków oraz ulega biodegradacji. Jest w pełni naturalny, co jest jego ogromną zaletą.

Geraniol – właściwości zdrowotne

Udowodniono, że geraniol korzystnie wpływa na zdrowie człowieka, ponieważ działa bakteriobójczo, zwłaszcza w stosunku do Escherichia coli, Salmonella enterica oraz Salmonella typhimurium. Ma także działanie bakteriostatycznie wobec Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, S. pyogenes, Staphylococcus aureus oraz Cryptococcus neoformans. Dodatkowo wymienić należy działanie roztoczobójcze i grzybostatyczne (zwłaszcza w stosunku do Cryptococcus neoformans, choć hamuje też rozwój biofilmu wytwarzanego przez Candida albicans). Ostatnie badania udowodniły jego cytotoksyczne działania w kierunku wielu różnych linii komórek nowotworowych. Wykazano, że pobudza on śmierć komórek rakowych poprzez obniżenie poziomu białka niezbędnego do ich rozwoju. Hamuje także syntezę DNA tych komórek, co widać zwłaszcza w przebiegu raka gruczołu krokowego.

Geraniol – czy jest szkodliwy?

Geraniol to naturalny związek chemiczny niezwykle skuteczny w odstraszaniu owadów, w tym również komarów. Nie powoduje przy tym podrażnień skóry i błon śluzowych oraz nie jest toksyczny, nawet w przypadku bezpośredniego oddychania jego oparami lub aplikowania na skórę i odzież. Udowodniono, że świece z zawartością geranolu już na poziomie 5% są znacznie skuteczniejsze w ochronie przed komarami niż sklepowe preparaty zawierające linalolem. Trwają badania nad wykorzystaniem geraniolu w profilaktyce ugryzień kleszczy, jednak na razie grupą badawczą są wyłącznie zwierzęta.

Olejek graniowy bardzo często wykorzystywany jest do masaży relaksacyjnych (jednak wyłącznie po rozcieńczeniu z innym olejem bazowym) oraz do aromaterapii. Może łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz menopauzy u kobiet. Ponadto relaksuje, uspokaja, działa antystresowo i adaptogennie. Tonizuje organizm, podnosząc poziom energii i motywacji do kolejnych obowiązków. Udowodniono również że może on w pewnym stopniu regulować gospodarkę hormonalną oraz obniżać ciśnienie tętnicze krwi.

Przeciwwskazania do stosowania geraniolu

Geraniol jest związkiem bezpiecznym, dlatego praktycznie jedynym przeciwwskazaniem do jego stosowania jest alergia zarówno na niego, jak i na rośliny, z których może być pozyskiwany.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Skalicka-Woźniak K., Majsiak E., Geraniol – naturalne rozwiązanie w walce z roztoczami, Alergia, 2020, 2; 24-26.
  2. Bieda A., Wróblewska A., Miądlicki P., Właściwości lecznicze geraniolu – przegląd piśmiennictwa, Pomeranian J Life Sci 2019;65(1):24-28.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami