Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 października 2023

ElektrokoagulacjaElektrokoagulacja zalicza się do szerokiej grupy procesów elektrochemicznych. Wykorzystuje się je w rozmaitych dziedzinach przemysłu, medycyny czy kosmetologii. W przemyśle przeważnie służy oczyszczaniu ścieków, zaś medyczna nazywana jest zamiennie diatermią chirurgiczną. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym zjawisku?

Elektrokoagulacja w przemyśle

Elektrokoagulacja bardzo często wykorzystywana jest m.in. do oczyszczania ścieków przemysłowych: garbarskich, papierniczych, galwanicznych, farbiarskich czy hutniczych. Proces elektrokoagulacji składa się wówczas z 2 etapów:

  • I – elektroliza zanieczyszczeń cieczy poprzez zastosowanie anody Fe lub Al. Dzięki zjawisku elektrolizy, czyli ruchu naładowanych cząstek w kierunku odpowiednich elektrod, zanieczyszczenia ulegają aglomeracji i wytrącają się ze ścieku;
  • II – reakcja redox, w konsekwencji której powstają mikropęcherzyki gazu skutkujące flotacją zanieczyszczeń, a po ich odgazowaniu – osadem.

Zachodzące procesy elektrochemiczne wytrącają ze ścieku cząstki zanieczyszczeń. Powstały osad trafia do osadnika lub prasy filtracyjnej. Filtrat można zawrócić do procesu i ponownie wykorzystać. Aby elektrokoagulacja mogła pełnić znaczącą rolę np. w technologii oczyszczania wody, wymagane są dalsze badania skoncentrowane na identyfikacji kluczowych wzajemnych oddziaływań pomiędzy elektrochemią oraz koagulacją i flotacją.

Elektrokoagulacja w medycynie

Elektrokoagulacja może zwać się zamiennie diatermią chirurgiczną bądź termolizą. Wykorzystuje działanie prądu elektrycznego zmiennego o dużej częstotliwości, a celem zabiegu jest najczęściej usuwanie:

  • zbędnego owłosienia na ciele;
  • kurzajek;
  • włókniaków;
  • prosaków;
  • kaszaków;
  • naczyniaków gwiaździstych;
  • rozszerzonych naczynek na ciele i twarzy;
  • przerośniętych gruczołów łojowych i potowych;
  • brodawek.

I innych patologicznych lub nieestetycznych zmian. Za pomocą igieł lub specjalnych końcówek o odpowiednim kształcie i rozmiarze dopasowanym do wielkości i rodzaju zmian, specjalista usuwa impulsami prądu docelowe struktury. Dzieje się to pod wpływem wysokiej temperatury (dochodzącej nawet do 200 stopni C). W procesie tym wykorzystuje się denaturację białek naturalnie występujących w skórze, które pod działaniem wysokiej temperatury są niszczone, a w przypadku naczyń krwionośnych – dochodzi do ich zamknięcia. Sam zabieg jest nieinwazyjny i szybki, nie wiąże się z żadnymi powikłaniami i nie prowadzi do wystąpienia działań niepożądanych. Z tego względu jego popularność stale rośnie.

Przeciwwskazania do elektrokoagulacji

Choć zabieg jest bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Są to głównie:

Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby elektrokoagulację przeprowadzać u seniorów czy dzieci, jeśli nie występują powyższe czynniki ryzyka.

Czy elektrokoagulacja boli?

Usuwanie zmian za pomocą elektrokoagulacji jest bezbolesne, ponieważ przeważnie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jednak nawet po ustąpieniu środka znieczulającego, pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. W miejscu zabiegu może pojawić się drobne krwawienie, po czym wykształca się niewielki strupek. Odpada sam w ciągu kilku lub kilkunastu kolejnych dni, w zależności od wielkości opracowywanej tkanki.

Elektrokoagulacja – ile kosztuje?

Zabieg elektrokoagulacji kosztuje przeciętnie 30-150 zł za jedną zmianę skórną. W przypadku usuwania zbędnego owłosienia cena sięga około 200 zł za pojedynczą partię ciała. Należy zaznaczyć, że elektrokoagulacja medyczna w niektórych przypadkach jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak posiadać stosowne skierowanie na nią, wystawione przez lekarza współpracującego z NFZ. Zwykle chcąc skorzystać z elektrokoagulacji, pacjenci zgłaszają się do dermatologa.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bryl M., Guzik P., Wpływ pola elektromagnetycznego związanego z elektrokoagulacją na funkcje kardiologicznych urządzeń wszczepialnych i postępowanie okołooperacyjne, Anestezjologia i Ratownictwo, 6/2012.
  2. Janczewski Ł., Dyląg M., Wybrane zagadnienia modelowania procesu elektrokoagulacji w zastosowaniu do rozdziału emulsji olejowo-wodnych, Inżynieria i Aparatura Chemiczna, 2/2014.
  3. Baumann L., Dermatologia estetyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami