Aktualizacja: 2 października 2023
Elektrokoagulacja zalicza się do szerokiej grupy procesów elektrochemicznych. Wykorzystuje się je w rozmaitych dziedzinach przemysłu, medycyny czy kosmetologii. W przemyśle przeważnie służy oczyszczaniu ścieków, zaś medyczna nazywana jest zamiennie diatermią chirurgiczną. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym zjawisku?
Spis treści
Elektrokoagulacja w przemyśle
Elektrokoagulacja bardzo często wykorzystywana jest m.in. do oczyszczania ścieków przemysłowych: garbarskich, papierniczych, galwanicznych, farbiarskich czy hutniczych. Proces elektrokoagulacji składa się wówczas z 2 etapów:
- I – elektroliza zanieczyszczeń cieczy poprzez zastosowanie anody Fe lub Al. Dzięki zjawisku elektrolizy, czyli ruchu naładowanych cząstek w kierunku odpowiednich elektrod, zanieczyszczenia ulegają aglomeracji i wytrącają się ze ścieku;
- II – reakcja redox, w konsekwencji której powstają mikropęcherzyki gazu skutkujące flotacją zanieczyszczeń, a po ich odgazowaniu – osadem.
Zachodzące procesy elektrochemiczne wytrącają ze ścieku cząstki zanieczyszczeń. Powstały osad trafia do osadnika lub prasy filtracyjnej. Filtrat można zawrócić do procesu i ponownie wykorzystać. Aby elektrokoagulacja mogła pełnić znaczącą rolę np. w technologii oczyszczania wody, wymagane są dalsze badania skoncentrowane na identyfikacji kluczowych wzajemnych oddziaływań pomiędzy elektrochemią oraz koagulacją i flotacją.
Elektrokoagulacja w medycynie
Elektrokoagulacja może zwać się zamiennie diatermią chirurgiczną bądź termolizą. Wykorzystuje działanie prądu elektrycznego zmiennego o dużej częstotliwości, a celem zabiegu jest najczęściej usuwanie:
- zbędnego owłosienia na ciele;
- kurzajek;
- włókniaków;
- prosaków;
- kaszaków;
- naczyniaków gwiaździstych;
- rozszerzonych naczynek na ciele i twarzy;
- przerośniętych gruczołów łojowych i potowych;
- brodawek.
I innych patologicznych lub nieestetycznych zmian. Za pomocą igieł lub specjalnych końcówek o odpowiednim kształcie i rozmiarze dopasowanym do wielkości i rodzaju zmian, specjalista usuwa impulsami prądu docelowe struktury. Dzieje się to pod wpływem wysokiej temperatury (dochodzącej nawet do 200 stopni C). W procesie tym wykorzystuje się denaturację białek naturalnie występujących w skórze, które pod działaniem wysokiej temperatury są niszczone, a w przypadku naczyń krwionośnych – dochodzi do ich zamknięcia. Sam zabieg jest nieinwazyjny i szybki, nie wiąże się z żadnymi powikłaniami i nie prowadzi do wystąpienia działań niepożądanych. Z tego względu jego popularność stale rośnie.
Przeciwwskazania do elektrokoagulacji
Choć zabieg jest bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Są to głównie:
- ciąża;
- rozrusznik serca;
- choroba nowotworowa;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- poważne zaburzenia układu krążenia;
- cukrzyca.
Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby elektrokoagulację przeprowadzać u seniorów czy dzieci, jeśli nie występują powyższe czynniki ryzyka.
Czy elektrokoagulacja boli?
Usuwanie zmian za pomocą elektrokoagulacji jest bezbolesne, ponieważ przeważnie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jednak nawet po ustąpieniu środka znieczulającego, pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. W miejscu zabiegu może pojawić się drobne krwawienie, po czym wykształca się niewielki strupek. Odpada sam w ciągu kilku lub kilkunastu kolejnych dni, w zależności od wielkości opracowywanej tkanki.
Elektrokoagulacja – ile kosztuje?
Zabieg elektrokoagulacji kosztuje przeciętnie 30-150 zł za jedną zmianę skórną. W przypadku usuwania zbędnego owłosienia cena sięga około 200 zł za pojedynczą partię ciała. Należy zaznaczyć, że elektrokoagulacja medyczna w niektórych przypadkach jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak posiadać stosowne skierowanie na nią, wystawione przez lekarza współpracującego z NFZ. Zwykle chcąc skorzystać z elektrokoagulacji, pacjenci zgłaszają się do dermatologa.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bryl M., Guzik P., Wpływ pola elektromagnetycznego związanego z elektrokoagulacją na funkcje kardiologicznych urządzeń wszczepialnych i postępowanie okołooperacyjne, Anestezjologia i Ratownictwo, 6/2012.
- Janczewski Ł., Dyląg M., Wybrane zagadnienia modelowania procesu elektrokoagulacji w zastosowaniu do rozdziału emulsji olejowo-wodnych, Inżynieria i Aparatura Chemiczna, 2/2014.
- Baumann L., Dermatologia estetyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zostaw komentarz