Kolagen do picia
Kolagen do picia

BifenylBifenyl to związek chemiczny określany skrótem E230. Należy do grona aromatycznych związków policyklicznych i posiada wzór sumaryczny C12H10. Znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, jednak powinno się unikać go w jak największym stopniu. Praca z nim wymaga przestrzegania zasad BHP i stosowania specjalnych środków ochrony. Związek wpływa bowiem negatywnie na organizm człowieka.

Bifenyl – charakterystyka

Bifenyl posiada dość charakterystyczną budowę chemiczną. Jego pierścienie fenylowe nie układają się bowiem w jednej płaszczyźnie, a skręcają się względem siebie pod kątem około 45 stopni. Znanymi pochodnymi bifenylu są polichlorowane bifenyle, wykazujące charakter hydrofobowy. Związki te były powszechnie produkowane przez koncerny chemiczne do lat 30. XX wieku, głównie ze względu na swoje właściwości elektroizolacyjne i stabilność. Stosowano je więc w kondensatorach czy transformatorach.

Dawniej istniało wiele zastosowań bifenylu, obecnie odchodzi się od tego ze względu na wysoce toksyczne działanie tego związku. Wykorzystywano go m.in. w przemyśle papierniczym, gumowym i elektrycznym oraz do produkcji farb, lakierów, wymienników ciepła. Wiele lat temu stosowano go również jako konserwant żywności, do momentu, w którym odkryto jego negatywny wpływ na zdrowie konsumentów.

Bifenyl w pożywieniu

Bifenyl jest związkiem absolutnie niepożądanym w produktach spożywczych. Najbardziej skażone nim są produkty pochodzenia morskiego (ryby, owoce morza) oraz produkty bogate w tłuszcze, zwłaszcza mięso. W związku z nagromadzaniem się pochodnych bifenylu w kolejnych etapach łańcucha pokarmowego, ryby drapieżne oraz starsze zawierają więcej ich więcej niż ryby niedrapieżne i młode. Pochodzenie ryb ma także nie pozostaje bez znaczenia – te ze zbiorników zamkniętych bądź z ograniczoną wymianą wody zawierają więcej szkodliwych związków. Dotyczy to również ryb pochodzących z Morza Bałtyckiego.

Wpływ bifenylu na zdrowie

Bifenyl i jego pochodne negatywnie oddziałują na zdrowie człowieka. Ostre działanie toksyczne po raz pierwszy zaobserwowano w Japonii i na Tajwanie, co nazwano chorobą oleju ryżowego – z tego względu, że objawy pojawiały się po spożyciu oleju ryżowego zanieczyszczonego bifenylem w ilości około 380 mg/ g. Charakterystyczne objawy zatrucia bifenylem to m.in.:

Zmiany te są konsekwencją hiperplazji i hiperkeratozy komórek naskórka i mieszków włosowych, metaplazji nabłonka gruczołów łojowych, keratynizacji gruczołów powiek i gruczołów woskowinowych kanałów usznych. U niektórych osób zmiany obserwowano nawet 15 lat po zatruciu. Innymi niebezpiecznymi objawami wpływu bifenylu i jego pochodnych na organizm człowieka są:

  • upośledzenie ogólnej odporności organizmu;
  • powiększenie tarczycy;
  • zapalenie oskrzeli;
  • uszkodzenie wątroby;
  • obwodowa neuropatia czuciowa;
  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet;
  • obniżona masa urodzeniowa w przypadku noworodków;
  • obrzęki twarzy;
  • wytrzeszcz oczu;
  • upośledzenie procesów mineralizacji kości u dzieci.

Brak jest danych wskazujących na toksyczny wpływ bifenylu na wątrobę, jednak istnieją takie przesłanki. Drogami narażenia człowieka są: wdychanie pyłów i par, spożycie, kontakt ze skórą, kontakt z oczami.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Solomons G., Fryhle C., Snyder S., Chemia organiczna, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2022.
  2. Polychlorinated biphenyls: human health aspects, World Health Organization Geneva, 2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami