Aktualizacja: 22 marca 2022
Buzdyganek naziemny z łac. Tribulus terrestris to roślina, która od tysięcy lat znana i wykorzystywana jest w medycynie naturalnej chińskiej i indyjskiej. Czym się charakteryzuje oraz gdzie znalazła zastosowanie? Podpowiadamy.
Tribulus terrestris uprawia się w m.in. na Saharze w Afryce oraz na południu Europy. Spotkać go również można w Azji oraz Australii. Zalicza się do roślin wieloletnich, preferujących suche i ciepłe miejsca. Należy zaznaczyć, że istnieje wiele odmian tej rośliny. Najbardziej jednak znany jest buzdyganek naziemny posiadający charakterystyczne żółte kwiaty.
Spis treści
Jaki wpływ na zdrowie człowieka wywiera buzdyganek naziemny?
Na początku warto wspomnieć, że roślina ta znana jest przede wszystkim naturalnej medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Ludność chińska wykorzystuje go ze względu na właściwości tonizujące, z kolei mieszkańcy Indii ze względu na jego działanie uspokajające, moczopędne oraz zwiększające libido.
W Polsce natomiast Buzdyganek naziemny zasłynął przede wszystkim jako główny składnik suplementów diety, wspomagających potencję oraz erekcję u mężczyzn.
Tribulus terrestris to zioło, które stanowi źródło wielu składników odżywczych. Zaliczają się do nich m.in. saponiny, polifenole i indole. Są to związki spowalniające aktywność enzymów, które przetwarzają anaboliczny testosteron. Dzięki takiemu działaniu buzdyganek naziemny zapobiega ginekomastii (przerostowi gruczołów sutkowych u mężczyzn), a także łysieniu, które spowodowane jest podwyższonym poziomem 5 alfa-dihydrotestosteronu (5 alfa DHT).
Ponadto buzdyganek zwiększa aktywność procesu spermatogenezy u mężczyzn oraz owogenezy u kobiet (proces dojrzewania damskich komórek jajowych). Dodatkowo zapobiega stłuszczeniu narządów wewnętrznych oraz łagodzi objawy andropauzy. Cechuje się działaniem pobudzającym niwelując objawy zmęczenia. Buzdyganek wykazuje również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
Zastosowanie Buzdyganka naziemnego
Regularne stosowanie buzdyganku naziemnego wspomaga jakość życia seksualnego poprzez korzystny wpływ na męską erekcję. Ponadto dzięki stosowaniu tego zioła zwiększa się również ilość oraz żywotność plemników. Należy zaznaczyć, że roślina ta wpływa pozytywnie również na płeć damską, ponieważ oddziałuje na proces oogenezy u kobiet.
Buzdyganek działa regenerująco i pobudzająco na organizm. Likwiduje oznaki zmęczenia i senności.
Stosowanie buzdyganka naziemnego zaleca się osobom uprawiającym sport, ponieważ poniekąd może zastąpić on preparaty steroidowe. Dzięki jego suplementacji zwiększa się masa mięśniowa, a także siła fizyczna. Wszystko dlatego, że buzdyganek zwyczajny zwiększa zdolność do podnoszenia poziomu hormonów anabolicznych, które w legalny sposób pozwalają na korzystanie z tego anabolicznego testosteronu.
Buzdyganek roślinny sprawdzi się w walce z nadciśnieniem oraz obniżeniem poziomu trójglicerydów.
Temat buzdyganku nie powinien być obcy mężczyznom przechodzącym andropauzę. Dzięki stosowaniu go w codziennej diecie blokowane zostają receptory androgenowe zlokalizowane w gruczole krokowym. W efekcie tego dochodzi do zapobiegania stanu zapalnego oraz obrzęku prostaty.
Jak stosować buzdyganek nasienny?
Przyjmowanie buzdyganka zależne jest przede wszystkim od formy w jakiej on występuje oraz od zaleceń jego producenta. Na polskim rynku najbardziej popularne są preparaty występujące pod postacią kapsułek oraz tabletek. Nie zaleca się spożywać go więcej niż 6 gram na dobę. Jeśli chodzi o sportowców przypisuje się im normę 3 gram na dobę. Należy jednak zwracać uwagę na zakupowane suplementy, ponieważ w większości z nich buzdyganek występuje w obecności innych ziół. W takiej sytuacji należy dokładnie przeanalizować ilość buzdyganka w porcji dziennej. Z kolei zioło występujące w postaci sproszkowanej należy łączyć z jogurtem, sokiem herbatą lub wodą.
Działania niepożądane
Ze względu na brak dokładnych badań dotyczących działania buzdyganka naziemnego zaleca się go przede wszystkim osobom dorosłym. Mimo że nie odnotowano groźnych dla zdrowia lub życia działań niepożądanych nawet w przekroczonej dawce, nie poleca się go stosować przez dzieci, kobiety w ciąży oraz matki karmiące.
Do rzadkich objawów niepożądanych zalicza się:
- bezsenność
- nadmierne owłosienie u kobiet
- długotrwała erekcja
Spirulina z organicznie związanym, naturalnie pozyskanym cynkiem, w znacznym stopniu uzupełnia niedobory tego pierwiastka w organizmie. Wspomaga on działanie układu odpornościowego, pomaga przy zmęczeniu, w utrzymaniu płodności i funkcji rozrodczych, ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz