Aktualizacja: 1 października 2020
Borówka brusznica zwana jest również borówką czerwoną ze względu na swoją barwę. Należy do roślin wrzosowatych, porastając niemal cały obszar Polski. Jest znana przede wszystkim ze swojego charakterystycznego smaku, dzięki czemu znajduje wiele zastosowań w przemyśle gastronomicznym.
Spis treści
Charakterystyka borówki brusznicy
Borówka brusznica charakteryzuje się lekko gorzkawym, kwaśnym smakiem. Roślina ta preferuje gleby suche i kwaśne, może jednak przystosowywać się do zmieniających się warunków klimatycznych i środowiskowych. Dzięki temu ten gatunek borówki porasta kraj niemal na całej jego długości i szerokości geograficznej. Borówkę brusznicę można spotkać nawet w górach na dużej wysokości.
Co zawiera borówka brusznica?
Skład borówki brusznicy jest niezwykle zdrowy. Owoce zawierają bowiem:
- związki fenolowe – w tym glikozydy fenolowe i garbniki katechinowe;
- kwasy organiczne;
- witaminy;
- aminokwasy;
- węglowodany – glukoza, fruktoza;
- minerały – sód, potas, magnez, miedź, żelazo, mangan, cynk.
Jednym z najważniejszych składników owoców tej borówki są właśnie związki fenolowe. Wykazano, że aż do 65% wszystkich polifenoli stanowią flawanole. Nieco mniej, ponieważ około 20%, stanowią antocyjany – tych jest znacznie więcej w borówce amerykańskiej i borówce czernicy.
Warto również wspomnieć, że już 100 g owoców borówki brusznicy pokrywa całkowicie dzienne zapotrzebowanie na mangan, a także niemal w całości pokrywa zapotrzebowanie na molibden.
Właściwości zdrowotne borówki brusznicy
W celach leczniczych można stosować zarówno liście, jak i owoce borówki brusznicy. Wykazano, że roślina ta wykazuje najsilniejsze działanie antyproliferacyjne w stosunku do komórek nowotworowych spośród wszystkich jagód. Dzięki obecności sporej ilości antyoksydantów, borówka brusznica zmniejsza stres oksydacyjny i przyczynia się tym samym do zachowania prawidłowej homeostazy oraz zmniejszenia ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo borówka brusznica:
- działa przeciwzapalnie, antykrwotocznie i antyseptycznie;
- wspomaga leczenie schorzeń układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza moczowego czy kamicę nerkową;
- zwiększa diurezę, odkażając przy tym drogi moczowe;
- wpływa pozytywnie na proces widzenia;
- ogranicza stany zapalne toczące się w organizmie;
- wpływa pozytywnie na zapamiętywanie i koncentrację.
Owoce borówki brusznicy okazały się skuteczne w walce z otyłością. Istnieją doniesienia na temat korzystnego działania zawartych w nich polifenoli na trawienie tłuszczów przez ludzi. Regularne spożycie tej borówki przyczynia się zatem do utrzymania prawidłowej masy ciała i wspomaga odchudzanie. Ze względu na bogaty skład, borówka brusznica uzupełnia niedoboru pokarmowe i w dużym stopniu pokrywa dzienne zapotrzebowanie, głównie na minerały i witaminy.
Borówka brusznica – jak stosować?
Jak wspomniano, w celach użytkowych można stosować zarówno liście, jak i owoce omawianej rośliny. Poniżej przedstawiono przykłady zastosowania borówki brusznicy:
- napar z owoców – 2 pełne łyżki owoców należy zalać wrzącą wodą i odstawić na około 20-30 minut. Po tym czasie całość odcedzić i wypić napar;
- napar z liści – proporcje i przygotowanie jak w przypadku naparu z owoców, z tą różnicą, że zalewa się liście borówki brusznicy;
- nalewka z owoców – owoce zalewa się spirytusem w stosunkach 1:1. Po pewnym czasie dodać do całości syrop cukrowy (cukier i woda, w stosunku 1:2);
- dżemy i konfitury z owoców brusznicy;
- soki z owoców brusznicy.
Ze względu na charakterystyczny, kwaskowaty smak, podczas przygotowywania soków, dżemów i konfitur można się posłużyć również innymi owocami. Ciekawym i smacznym połączeniem jest brusznica i gruszka. Dżemy i konfitury z brusznicy polecane są przede wszystkim do duszonych i pieczonych mięs, jako zimny dodatek. Idealnie komponuje się jednak również z deską serów.
Bibliografia
- Dróżdż P., Badanie możliwości wykorzystania produktów ubocznego użytkowania lasów jako źródła antyutleniaczy, Warszawa 2019.
- Zmarlicka A., Wpływ ściółkowania gleby na owocowanie borówki brusznicy, Zeszyty Naukowe Instytutu Ogrodnictwa, 23/2015.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Samo zdrowie jak widać taka borówka 😀
Bardzo ciekawy i przydatny artykuł 🙂
Liście tego gatunku (Vitis idaea folium) są znanym surowcem leczniczym. Zawarta w nich arbutyna w przypadku infekcji i podwyższonego pH hydrolizuje do hydrochinonu, który działa dezynfekująco na drogi moczowe.
Słyszałam o niej, ale chyba nie jest zbyt popularna. Gdzie ją kupić? 😀