Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 sierpnia 2022

Palma sabałowa - właściwości i zastosowaniePalma sabałowa, nazywana również bocznią piłkowaną, stosowana jest głównie w leczeniu chorób układu moczowego. Jej spożywanie zaleca się przede wszystkim mężczyznom, którzy posiadają problem z przerostem gruczołu krokowego, zapaleniem jąder czy problemami z erekcją. Dla kogo jeszcze polecane jest jej stosowanie? Podpowiadamy.

Co to jest palma sabałowa?

Palma sabałowa pochodzi z południowych rejonów Stanów Zjednoczonych. Uważa się tę roślinę za wręcz niezniszczalną, ponieważ potrafi przetrwać suszę, pożar oraz plagi szkodników. Jej zdrowotne właściwości znali głównie Indianie. Dzięki spożywaniu tej rośliny mężczyźni nie chorowali między innymi na prostatę.

Ciekawostką jest fakt, że owoce palmy sabałowej zajadały również zwierzęta, u których w późniejszym czasie zauważono wyraźny wzrost energii. Zjawisko to skłoniło ówczesnych zielarzy do wytwarzania z tej rośliny substancji, podawanej później osobom osłabionym lub po przebyciu poważnych chorób.

Palma sabałowa występuje powszechnie na wyspach Bahama i Florydzie. Znaleźć ją można również miejscowo w Europie, szczególnie w jej południowej części, a także w Afryce Północnej.

Posiada postać palmy, która występuje w formie krzewu sięgającego do 2 metrów wysokości lub drzewa sięgającego na wysokość nawet 7,5 metra. Należy ona do długowiecznych gatunków roślin, ponieważ niektóre z nich mogą żyć nawet 700 lat. Palma ta okres kwitnienia przechodzi od kwietnia do lipca. Wypuszcza wówczas małe, białe kwiaty, które zebrane są w wiechy w kątach jej liści. Posiada mięsiste, niebiesko-czarne owoce. To właśnie one po wysuszeniu stanowią substancję leczniczą, która po zebraniu nie powinna zawierać mniej niż 11% kwasów tłuszczowych.

Istotną informacją jest to, że owoce przeznaczone później do celów leczniczych, mogą być pozyskiwane wyłącznie z palm dziko rosnących. Sama roślina jest obecnie powszechnym elementem krajobrazu, wykorzystywanym m.in. przez architektów w nadmorskich kurortach.

Właściwości lecznicze palmy sabałowej

Palma sabałowa to źródło kwasów tłuszczowych, kwercetyny, kwasów uronowych, żywic, tanin, polisacharydów, arabinozy i galaktozy. Poprzez wyizolowanie z owoców boczni piłkowanej biologicznie czynnych monoacyloglicerydów wiadomo, że preparaty z nich wytwarzane posiadają właściwości cytotoksyczne w stosunku do występujących u mężczyzn chorób prostaty.

Właściwości lecznicze palmy sabałowej skupiają się jednak głównie na działaniu antyandrogennym. Bowiem wyciąg z tej rośliny przyczynia się do obniżenia poziomu pracy enzymów, odpowiedzialnych za przekształcanie się testosteronu w DHT. Hormon, którego zbyt wysoki poziom w organizmie wywołuje dolegliwości ze strony układu moczowego. Podwyższony poziom DHT z kolei może doprowadzić między innymi do bezpłodności, niewydolności hormonalnej męskich lub żeńskich organów rozrodczych, a także do zespołu policystycznych jajników.

Dodatkowo wyciąg z boczni piłkowanej stosuje się w leczeniu łysienia androgenowego, które może wystąpić zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Dotyczy ono zwykle mężczyzn powyżej 40 roku życia, ale również  kobiet w okresie menopauzy. Roślina ta jest skuteczna, ponieważ blokuje nadmierną produkcję hormonu DHT. Nie bez powodu wykorzystuje się ją również w leczeniu trądziku pospolitego.

Palma sabałowa – sposoby stosowania

Wyciąg z owoców palmy sabałowej stanowi częsty składnik preparatów, wykorzystywanych w leczeniu chorób układu moczowego, szczególnie gruczołu krokowego u mężczyzn. Bardzo często preparaty te przyjmują postać tabletek typowo leczniczych lub suplementów diety. Dostępne są one w aptekach, sklepach zielarskich lub internetowych sklepach z naturalnymi suplementami diety. Ponadto można również kupić krople z boczni piłkowanej. Ze względu na lecznicze łysienia androgenowego występują szampony, maseczki oraz wcierki z wyciągiem z owoców palmy sabałowej.

Przeciwwskazania:

  • ciąża (stosowanie boczni piłkowanej może spowodować nieodwracalne zmiany w płodzie lub doprowadzić do poronienia)
  • karmienie piersią
  • antykoncepcja hormonalna

Czy stosowanie preparatów z palmy sabałowej może wywołać skutki uboczne?

Tak, stosowanie preparatów z palmy sabałowej może wywoływać skutki uboczne. Do najczęściej występujących zalicza się nudności, które pojawiają się zazwyczaj na początku przyjmowania. Oprócz tego mogą wystąpić bóle głowy, wymioty oraz biegunka. Przyjmowanie palmy sabałowej w zbyt dużych ilościach może przyczyniać się do zaburzeń krzepliwości krwi, co z kolei przełożyć się może na obfite miesiączki, samoistne krwawienia oraz skłonność do siniaków.

Polecane produkty

Palma sabałowa + likopen
Produkt Palma sabałowa + likopen zawiera specjalną kombinację naturalnych składników. Wpływają one bardzo korzystnie na funkcjonowanie pęcherza dojrzałego mężczyzny, szczególnie po 60 roku życia.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami