Przedawkowanie biotyny zwykle nie jest możliwe, co jest jedną z zalet tej witaminy. Biotyna (zwana także witaminą B7, H, koenzymem R lub witaminą piękna) jest rozpuszczalna w wodzie. Nazwa pochodzi on niemieckiego słowa „haut”, które oznacza skórę, ponieważ zawiera cząsteczki siarki, które budują keratynę.
Spis treści
Właściwości biotyny
Biotyna zawiera między innymi siarkę, która wchodzi w skład keratyny. Keratyna natomiast buduje skórę, włosy i paznokcie. Wspomaga proces powstawania keratyny oraz różnicowania się komórek wymienionych struktur.
Jest odpowiedzialna również za syntezę kwasów tłuszczowych, przemianę dwutlenku węgla i aminokwasów, a także wpływa na wzmożoną czynność gruczołów łojowych.
Wpływa na odpowiednie funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, erytrocytów, jąder, szpiku kostnego i gruczołów potowych. Dodatkowo stabilizuje poziom glukozy we krwi, łagodzi objawy niedoboru cynku i kwasu pantotenowego.
Wpływ biotyny na urodę
Uznaje się, że regularne stosowanie biotyny zmniejsza łamliwość paznokci i wspomaga regenerację płytki paznokciowej. Zauważa się również poprawę jakości włosów, zmniejszenie ich wypadania i wzmacnianie ich struktury.
Obecnie biotynę uznaje się za jeden z najskuteczniejszych czynników w walce ze zmarszczkami, ponieważ powoduje ona zmniejszenie pogłębiania się fałdów skóry. Zapobiega występowaniu tak zwanych worków pod oczami i poprawia kontury twarzy.
Przedawkowanie biotyny
Ze względu na fakt, iż jest ona rozpuszczalna w wodzie, nie trzeba spożywać jej wraz z posiłkami. Zapotrzebowanie na witaminę H jest uzależnione od wieku oraz ogólnego stanu fizycznego. Według normy żywieniowej, dzienne zapotrzebowanie na biotynę u osób dorosłych wynosi 0,03 mg, natomiast wartość ta wzrasta u kobiet w ciąży do 0,035 mg.
Przedawkowanie biotyny zwykle nie występuje, ponieważ jej nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem.
W przypadku sporadycznych przypadków przedawkowania, można zauważyć następujące objawy:
- bóle brzucha
- wymioty
- nudności
- biegunkę
- ogólne złe samopoczucie
Istnieją badania sprawdzające ilość biotyny w moczu. Odpowiedni poziom wynosi od 18 do 77 nmol/d.
Źródła biotyny
Witamina H znajduje się w produktach zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Do produktów żywnościowych zawierających największą ilość biotyny w 100 gramach zalicza się kolejno:
- wątrobę wołową – 100 ug
- drożdże piwne – 80 ug
- soję – 60 ug
- żółtka jaj – 54 ug
- orzechy włoskie – 21 ug
- sardynki – 17 ug
- kalafior – 17 ug
- migdały – 17 ug
- szpinak – 6 ug
- marchew – 3 ug
- pomidory – 2 ug
Zobacz również: Biotyna w jedzeniu.
Podsumowanie
Bardzo rzadko obserwuje się niedobór witaminy B7, ponieważ jest ona również syntezowana przez florę bakteryjną jelit. Przyjmowanie niektórych antybiotyków może jednak wpływać na wzrost zapotrzebowania. Zwiększone zapotrzebowanie na biotynę występuje również podczas stosowania niektórych leków przeciwdrgawkowych, hormonów steroidowych czy przy nadmiernym spożywaniu alkoholu. Właśnie dlatego niekiedy niezbędna jest jej suplementacja. Wykazano, że regularne przyjmowanie biotyny przyspiesza gojenie się uszkodzeń tkanek miękkich. Suplementacja biotyny dotyczy również osób, które chcą zadbać o wygląd zewnętrzny oraz zdrowie.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia:
- Marcinkiewicz M., Biotyna – magiczna substancja na wzmocnienie włosów i paznokci, Farmacja Praktyczna, 1/2016.
- Biotyna. Witamina B7, Encyklopedia Neurofizjologii – NeuroExpert.
- Paul-Samojedny M., Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, Katowice.
- Pomorski B., Badania biochemiczne.
Zostaw komentarz