Aktualizacja: 31 stycznia 2022
Turgor to inaczej stan napięcia ściany komórkowej wskutek działania ciśnienia hydrostatycznego wewnątrz danej komórki. Zapewnia jędrność tkanek roślinnych, a więc zdolność do zachowania przez nie określonego kształtu czy sztywności. Także w przypadku tych tkanek, które zostały pozbawione elementów mechanicznych. Inna definicja określa turgor jako stan jędrności żywej komórki roślinnej, związany z jej wewnętrznym ciśnieniem komórkowym.
Turgor – wzrost
Turgor wzrasta po umieszczeniu komórki w roztworze hipotonicznym (o niższym ciśnieniu osmotycznym niż roztwór odniesienia, czyli w tym wypadku komórka). Dzieje się tak, ponieważ woda przenika przez błonę komórkową dążąc do wyrównania ciśnień po obu jej stronach. W konsekwencji następuje usztywnienie blaszek liściowych i łodyg, zwłaszcza tych o niewielkiej zawartości tkanek mechanicznych. Ze wzrostem turgoru mamy do czynienia np. w momencie, gdy umieścimy zerwaną roślinę w wazonie z wodą lub po prostu ją podlejemy. W wielu kwiaciarniach można zakupić specjalny proszek do wody, który zmienia ciśnienie osmotyczne wody w wazonie i tym samym przedłuża bukietowi żywotność, zachowując jędrność kwiatów.
Turgor – spadek
Przeciwnym zjawiskiem jest spadek turgoru, co ma miejsce np. po umieszczeniu rośliny w hipertonicznym środowisku lub przy utracie wody wskutek jej parowania. Konsekwencją jest wówczas więdnięcie rośliny, a więc utrata przez jej tkanki jędrności.
Potencjał wody – co to jest?
Z turgorem ściśle wiąże się także pojęcie potencjału wody, czyli potencjału turgorowego. Może przyjmować wartość dodatnią (gdy w komórce panuje ciśnienie hydrostatyczne), może również być równy zeru. W stanie pełnego turgoru potencjał turgorowy wynosi zero, co oznacza, że dana komórka nie może pobrać już więcej wody. Skrajną sytuacją jest ujemny potencjał turgorowy, co możemy zauważyć np. w komórkach ksylemu (drewna).
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Haines F., An Analysis of Turgor and Turgor Pressure, Annals of Botany, Oxford University Press, October 1953.
- Zdunek A., Gancarz M., Cybulska J., Ranachowski Z., Zgórski K., Turgor and temperature effect on fracture properties of potato tuber (Solanum tuberosum cv. Irga), International Agrophysics, 22/2008.
Zostaw komentarz