Kolagen do picia
Kolagen do picia

BiosyntezaZgodnie z definicją, biosynteza (inaczej: synteza biologiczna) to synteza związków organicznych zachodząca w żywym organizmie pod wpływem określonych enzymów. Wszelkie reakcje związane z biosyntezą mają charakter anaboliczny, czyli w ich przebiegu dochodzi do tworzenia czegoś, co następnie może zostać wykorzystane przez organizm. W taki sposób powstają między innymi tłuszcze, białka i węglowodany.

Biosynteza – na czym polega?

Biosynteza zachodzi w każdym organizmie żywym na poziomie komórkowym. Jest najintensywniejsza w organizmach rozwijających się, które mogą zużywać na nią nawet do 90% puli swojej energii. Substratami mogą być rozmaite związki chemiczne:

  • glicyna;
  • ryboza;
  • deoksyryboza;
  • glicerol;
  • pirogronian.

I wiele innych, w zależności od tego, jaki produkt końcowy ma powstać. Do procesów biosyntezy niezbędna jest energia w postaci cząsteczek ATP oraz obecność specyficznych enzymów. Procesy biosyntezy można przedstawić na przykładzie białek. Biosyntezę białek można podzielić na 2 etapy:

  1. transkrypcja – odnalezienie promotora, wiązanie go przez polimerazę RNA, rozsunięcie 2 nici DNA, synteza RNA. Po tym następuje elongacja, obejmująca polimeryzację trifosforanów rybonukleozydów, która zachodzi w kierunku od końca 5′ do końca 3′;
  2. translacja – właściwa synteza białka w komórce. Tworzenie łańcucha polipeptydowego zachodzi na rybosomach, a źródłem tego jest ATP i GTP. Proces można podzielić na 3 etapy: inicjacja, elongacja oraz terminacja.

Biosynteza białek jest niezbędna choćby do rozwoju zarodka i płodu. Bierze udział w tworzeniu się materiału genetycznego, a także we wzrastaniu wszystkich tkanek organizmu, ponieważ wszystkie one są zbudowane z białek.

Przykłady biosyntezy

Do powszechnie występujących przykładów biosyntezy możemy zaliczyć:

  • fotosyntezę;
  • chemosyntezę;
  • synteza ATP;
  • biosyntezę związków azotowych;
  • tworzenie się materiału genetycznego w zarodku;
  • produkcja witaminy K i witamin z grupy B przez mikroorganizmy w obrębie jelit;
  • tworzenie się hormonów w organizmie.

I wiele innych. Każdego dnia w organizmie człowieka zachodzą procesy biosyntezy, nawet jeśli nie zwracamy na to uwagi. Takie procesy są również powszechne w świecie roślin. Co więcej,  bez fotosyntezy niemożliwe byłoby życie na ziemi.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Cal M., Matyjaszczyk I., Filik K., Funkcjonowanie i rola DNA w komórce – fakty i mity, Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski, 3/2017.
  2. Urry L., Cain M., Wasserman S., Biologia Campbella, Wydawnictwo REBIS, Poznań 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami