Aktualizacja: 14 września 2020
Absynt to gorzka wódka ziołowa o charakterystycznej, zielonej barwie i mocy od 43 do 45%. Jej produkcja budzi kontrowersję w wielu krajach. Stanowi tradycyjny napój wywodzący się z XIX-wiecznej Francji.
Produkcja absyntu
Absynt produkowany jest głównie z kwiatów i liści piołunu, z tego względu często alkohol ten zwie się zamiennie piołunówką. Do produkcji można użyć jednak także innych rodzajów ziół, które poddaje się procesowi destylacji. Poza piołunem dodać można do niego między innymi: anyż, koper włoski, hyzop itd. Zielona, charakterystyczna barwa absyntu pochodzi od dużej ilości chlorofilu zawartego w wymienionych ziołach.
Tradycyjna produkcja absyntu obejmuje następujące etapy:
- dwukrotna maceracja piołunu w alkoholu (między dwiema maceracjami przeprowadza się destylację);
- kolejna maceracja z użyciem ziół, aby nadać trunkowi barwę;
- dodanie wody celem uzyskania odpowiedniej zawartości alkoholu.
Nietradycyjnie absynt można wyprodukować z pominięciem etapu destylacji. Mimo iż gotowy napój średnio zawiera do 45% alkoholu, istnieją również trunki znacznie mocniejsze. Nie zauważono jednak, aby absynt produkowany na masową skalę przekraczał zawartość alkoholu na poziomie 74%.
Jak smakuje absynt?
Absynt jest jednym z najbardziej charakterystycznych alkoholi zaliczanych do wódek smakowych (często uznaje się go błędnie za rodzaj nalewki). Cechuje się smakiem typowym dla innych alkoholi zawierających anyż, przy czym wyraźnie odznacza się dużą goryczą. Gorycz ta może być przełamana poprzez dodanie różnych ziół. Zapach tego trunku również jest silny i mocno ziołowy.
Jak spożywać absynt?
Absynt posiada mocny, ziołowy smak. Ze względu na wysoką zawartość alkoholu raczej nie spożywa się tego napoju w postaci czystej – zgodnie z tradycją rozcieńcza się go z wodą. Uznaje się, że odpowiednie proporcje wynoszą dodanie 3-5 części lodowatej wody do 1 części alkoholu. Wiele osób dodaje również cukier celem przełamania goryczki. Ze względu na takie przygotowania absyntu przed spożyciem, czynności te uznaje się za tak kultowe, iż na rynku otrzymać można specjalne kieliszki czy łyżeczki do słodzenia ze specjalnymi otworkami. Łyżeczkę z cukrem umieszcza się na kieliszku, a następnie powoli przelewa wodę przez kostkę cukru. Tak spływający syrop nadaje słodszy smak napojowi.
Kolejnym, również poprawnym sposobem spożywania absyntu jest picie go z wysokich i wąskich kieliszków do wódki. Ważne, aby cała zawartość kieliszka została wypita za jednym razem. Ze względu na brak wcześniejszego rozcieńczenia alkoholu, ten rodzaj jego spożycia zaleca się osobom doświadczonym.
Nieco mniej tradycyjnym sposobem, aczkolwiek również często spotykanym, jest dodanie absyntu do różnego rodzaju drinków. Zdaniem konsumentów absynt dobrze komponuje się z sokiem pomarańczowym czy lemoniadą.
Właściwości zdrowotne absyntu
Jak w przypadku każdego rodzaju alkoholu, należy zachować umiar przy spożyciu absyntu. Szczególnie ze względu na wysoką zawartość alkoholu. Wykazano jednak, że odpowiednia ilość absyntu może wpływać korzystnie na zdrowie człowieka ze względu na właściwości ziół wykorzystanych podczas produkcji.
Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na piołun, który:
- działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i przeciwskurczowo;
- przyspiesza przemianę materii;
- pobudza trawienie;
- wpływa na regulację cykli menstruacyjnych;
- zwalcza pasożyty;
- zmniejsza kaszel.
Kieliszek absyntu zaleca się spożyć po ciężkostrawnym, tłustym posiłku celem poprawy trawienia. Absynt pomaga bowiem odprowadzić żółć do dwunastnicy, niweluje wzdęcia, zgagę i nieprzyjemne uczucie ciężaru w żołądku, a także wspomaga leczenie różnego rodzaju nieżytów żołądka. W efekcie może być świetnym środkiem na niestrawność.
Zobacz również: Domowe sposoby na niestrawność.
Bibliografia
- Zarzecki Ł., Zarzecki M., Alkohole w Polsce i na świecie, Wydawnictwo Ogólnopolska Szkoła Barmanów, 2016.
- Rusin M., Gospodarek J., Biniaś B., Wpływ wodnych wyciągów z bylicy piołunu (Artemisia absinthium L.) na żerowanie wybranych szkodników roślin uprawnych i ich reakcje na zapach tej rośliny, Journal of Central European Agriculture, 1/2016.
- Hasik J., Lutomski J., Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz