Aktualizacja: 9 stycznia 2023
Tabletka „dzień po” stosunku jest dostępna w aptece za okazaniem ważnej recepty od lekarza (niekoniecznie ginekologa). Czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać? Jakie są skutki uboczne stosowania antykoncepcji awaryjnej? Odpowiadamy na pytania w niniejszym artykule.
Spis treści
Czym jest tabletka „dzień po” stosunku?
Tabletka „dzień po” stosunku, inaczej antykoncepcja awaryjna, jest stosowana celem ochrony przed ciążą, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia. Preparat przyjmuje się po odbytym stosunku, najpóźniej do 72/120 godzin (w zależności od rodzaju pigułki). Lekarz może go przepisać np. wtedy, gdy dotychczas stosowana forma antykoncepcji zawiodła lub kiedy kobieta padła ofiarą gwałtu.
Tabletka „dzień po” stosunku — gdzie ją kupić? Ile to kosztuje?
Tabletka „dzień po” jest dostępna w aptekach, wyłącznie na receptę. Po przypis można się udać do gabinetu lekarskiego, ale można również skorzystać ze zdalnej wizyty u lekarza: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/. Wystarczy wypełnić prosty formularz, następnie trzeba ponieść koszt wizyty prywatnej u lekarza i poczekać. Recepta zostanie wystawiona pod warunkiem, że pacjentka nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji awaryjnej (takich jak np. uczulenie na substancje czynne zawarte w leku). Czas oczekiwania, gdy brak przeciwwskazań, wynosi zaledwie kilka minut!
Tabletka „dzień po” stosunku może zawierać jako substancję czynną lewonorgestrel lub octan uliprystalu. Cena tego typu preparatów kształtuje się w przedziale od 35 do 150 złotych. Tańsze są pigułki zawierające 1500 µg lewonorgestrelu (np. Escapelle), natomiast droższe są preparaty z 30 miligramów octanu uliprystalu (np. ellaOne), ale za to można je przyjąć do nawet 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia oraz wyróżnia je wyższa skuteczność (do 98%).
Czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać?
Preparaty z lewonorgestrelem lub octanem uliprystalu wyróżnia skuteczność na poziomie 84%-98%. Wszystko jednak zależy od tego, jak szybko po niezabezpieczonym stosunku zostanie przyjęta pigułka. Tabletka „dzień po” stosunku z lewonorgestrelem powinna zostać połknięta do 3 dni (72 godzin) po niezabezpieczonym stosunku seksualnym, natomiast octan uliprystalu może być przyjęty najpóźniej do 5 dni (120 godzin).
Czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać pomimo jej prawidłowego zastosowania? Taka sytuacja jest możliwa, gdy:
- do 3 godzin po przyjęciu pigułki doszło do wystąpienia wymiotów, wtedy wskazane jest przyjęcie kolejnej tabletki, ponieważ pierwsza mogła nie zadziałać,
- pacjentka przyjmuje leki, które wpływają na skuteczność tabletek „dzień po”, np. leki zobojętniające kwas solny (na zgagę),
- pigułka zostanie przyjęta po stosunku bez zabezpieczenia i następnie ma miejsce kolejne niezabezpieczone współżycie.
Według niektórych źródeł skuteczność tabletki „dzień po” może być mniejsza także, gdy u kobiety już doszło do owulacji. W przypadku, gdy w kolejnym cyklu mija spodziewany termin kolejnej miesiączki i nadal nie wystąpiło krwawienie, należy wykonać dla pewności test ciążowy.
Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres?
Wiele kobiet zastanawia się, czy tabletka „dzień po” opóźnia okres. W większości przypadków po jednorazowym zastosowaniu pigułki krwawienia miesiączkowe pojawiają się w terminie. Producenci tabletek zamieszczają jednak w ulotce informację o możliwych skutkach ubocznych w postaci zaburzenia cyklu menstruacyjnego (np. opóźnienia okresu). Zaburzenia te mają charakter przemijający i najczęściej mijają w kolejnym cyklu, jeśli po tym czasie problem nadal występuje, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Inne możliwe działania niepożądane, które są zgłaszane przez kobiety stosujące tabletki „dzień po” to także:
- bezsenność,
- bolesne miesiączkowanie,
- bóle głowy,
- bóle podbrzusza,
- bóle pleców,
- krwawienia między cyklami,
- mdłości,
- nadmierna senność,
- tkliwość piersi,
- wahania nastroju,
- uczucie zmęczenia,
- zawroty głowy.
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz