Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 lipca 2024

Bukiety z ziół i kwiatówBukiety z ziół i kwiatów mogą wspaniale wzbogacić wnętrze każdego domu, jednocześnie wpływając korzystnie na zdrowie i samopoczucie. W zależności od tego, jakimi ziołami urozmaici się kompozycję kwiatową, wspierać można poszczególne parametry zdrowotne. Bez względu na to, jaka powierzchnia będzie docelowym miejscem na wazon – parapet, szafka, komoda, prostokątny czy okrągły stół. Zwłaszcza wiosną i latem to ciekawe i praktyczne rozwiązanie.

Bukiety z ziół i kwiatów – wiosenne propozycje

Zioła rosnące w miesiącach wiosennych to m.in.: prawoślaz lekarski, glistnik jaskółcze ziele, miodunka czy arcydzięgiel lekarski. Wiosennymi kwiatami wspaniale nadającymi się do domowych bukietów są natomiast: tulipany, narcyzy, hiacynty, floksy, zaś maj to pora kwitnienia bzów, które pięknie i intensywnie pachną. Przykłady kompozycji ziołowo-kwiatowych na prostokątny lub okrągły stół do jadalni są następujące:

Zobacz również: Stół okrągły 90 cm.

  • długie gałązki bzów, taka sama liczba gałązek floksów, arcydzięgiel jako tło dla kwiatów i uzupełnienie pustych przestrzeni bukietu, parę gałązek melisy lekarskiej – szczególnie intensywnie czuć będzie bzy oraz melisę. Kompozycja działa uspokajająco, wyciszająco, relaksacyjnie. Może zmniejszać objawy depresji czy zaburzeń zachowania, łagodzić bóle głowy i przeciwdziałać bezsenności. Z kolei aromat bzów oczyszcza organizm i działa wykrztuśnie;
  • tulipany, narcyzy, prawoślaz lekarski oraz miodunka jako uzupełnienie pustych przestrzeni. W maju do kompozycji dodać można rumianek – korzyści dla domowników będą płynąć głównie z obecności ziół, które znane są ze swojego działania odkażającego i oczyszczającego w stosunku do dróg oddechowych oraz wykrztuśnego.

Należy pamiętać, aby zbierając drobniejsze kwiaty i zioła przycinać je tuż przy glebie. Dzięki temu będą mieć zbliżoną długość do wyższych roślin – wszystkie łodygi muszą być równomiernie zanurzone w wodzie.

Bukiety z ziół i kwiatów – letnie propozycje

Kwiaty kwitnące latem to: floksy, irysy, budleje, ostróżki, mieczyki, róże, malwy, hortensje, lawenda i wiele innych, wybór jest naprawdę ogromny. Spośród letnich ziół na szczególną uwagę zasługują: szałwia lekarska, mięta pieprzowa, melisa, pokrzywa czy skrzyp polny. Choć te dwa ostatnie uznawane są za chwasty, odpowiednio połączone z kwiatami mogą sprawić, że bukiet będzie mieć naturalny, dziki wygląd. Przykładowa kompozycja letnia na stół:

  • kilka róż klasycznych i 2-3 gałązki róży gałązkowej, 2 ostróżki, 2 główki hortensji, lawenda, mięta pieprzowa i szałwia jako uzupełnienie pustych miejsc – taki bukiet nie tylko wpłynie korzystnie na samopoczucie, ale i odstraszy owady, co zawdzięcza głównie użytym ziołom. Mają one działanie przeciwbólowe, uspokajające, silnie relaksacyjne. Łagodzą skutki stresu i objawy PMS u kobiet. Ponadto dodatek mięty idealnie orzeźwi w gorące dni.

Bukiet na stół latem pozwala na wprowadzenie przyrody do domowych wnętrz. Przy braku alergii na pyłki tak naprawdę warto ustawić wazony w każdym pomieszczeniu, w którym codziennie się przebywa – zwłaszcza w sypialni oraz w jadalni i salonie.

Bukiety z ziół i kwiatów – jesienne propozycje

Jesień jest wyjątkowo malowniczą i kolorową porą roku, co warto wykorzystać, komponując bukiet na stół do domu. O tej porze roku kwitną m.in. kwiaty takie jak: hebe, celozja, wrzosy, jeżówki purpurowe, astry. Spośród ziół warto wymienić szałwię, porost islandzki, tymianek, podbiał pospolity czy nawet babkę lancetowatą. Jeśli ma duże liście, może idealnie wzbogacić kompozycję kwiatową. Przykładowe zestawienie roślin do bukietu:

  • wrzosy, jeżówki, astry, tymianek, liście babki lancetowatej jako uzupełnienie przestrzeni – taki bukiet będzie nie tylko zachwycał estetyką i barwami, ale również złagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe, odpręży i wesprze libido, co zawdzięcza głównie dodatkowy tymianku.

Tak naprawdę łączyć można dowolne rośliny sezonowe, które nam się podobają. Ogromną zaletą tworzenia bukietów jest możliwość ukazania własnej kreatywności. Jednocześnie należy pamiętać o systematycznej wymianie wody. Jeśli chcemy, aby kwiaty dłużej stały na stole, można dodać do wody odrobinę cukru lub specjalną odżywkę do ciętych kwiatów.

Bibliografia

  1. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.

Artykuł sponsorowany

Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami