Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 października 2022

IzoflawonoidyIzoflawonoidy to jedna z najważniejszych grup związków wchodzących w skład flawonoidów. Związki te są coraz częściej stosowane zarówno w kosmetologii, jak i medycynie czy farmakologii. Powszechnie występują w surowcach roślinnych.

Czym są izoflawonoidy?

Do najbardziej znanych izoflawonoidów zaliczyć można:

  • genisteinę;
  • daidzeinę;
  • formononetynę;
  • biochaninę;
  • glicyteinę;
  • puerarynę;
  • kumestrol.

Związków tych jest jednak znacznie więcej. Ich struktura chemiczna przypomina strukturę estradiolu (hormonu płciowego), zatem związki te znane są ze swojego działania estrogennego. Właśnie z tego względu zwie się je zamiennie fitoestrogenami.

Właściwości izoflawonoidów

Izoflawonoidy wykazują silny wpływ na fizjologiczne procesy organizmów związane z metabolizmem i gospodarką hormonalną. Podstawą tych reakcji jest ich zdolność łączenia się z receptorami estrogenowymi zlokalizowanymi w jądrach komórkowych.

Kolejnym cennym działaniem tych związków jest zdolność eliminowania wolnych rodników tlenowych i ochrony organizmu przed stresem oksydacyjnym. Dzieje się tak, gdyż wszystkie flawonoidy z łatwością tworzą wiązania z kationami metali, zwłaszcza dwuwartościowych, czyli takich, które szybko się utleniają. Reakcje utleniania powodują uszkodzenie komórek i tym samym upośledzenie wielu ważnych funkcji organizmu. Stanowią również czynnik ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dlatego tak ważne są wszelkie antyoksydanty, w tym również izoflawonoidy.

Do pozostałych właściwości omawianych związków zalicza się:

  • osłabianie agresji;
  • zmaganie syntezy insuliny;
  • hamowanie glukoneogenezy w wątrobie;
  • warunkowanie prawidłowego przebiegu rozrodczości i zachować seksualnych;
  • aktywowanie procesów odpornościowych;
  • działanie przeciwzapalne, antyalergiczne i przeciwwirusowe (lecz tylko w stosunku do niektórych rodzajów wirusów);
  • zapobieganie tworzeniu się blaszek miażdżycowych;
  • zwiększanie wrażliwości organizmu na witaminę D3, przez co wykazuje ona większą biodostępność;
  • działanie antybakteryjne.

Należy wiedzieć, że izoflawonoidy działają również na organizm człowieka od zewnątrz. W efekcie stanowią one częsty składnik wielu kosmetyków.

Źródła izoflawonoidów

Izoflawonoidy są związkami powszechnie występującymi w warzywach i owocach, zwłaszcza surowych. Do przykładowych ich źródeł można zaliczyć cebulę, jagody, porzeczkę, winogrona czy bakłażany. Bardzo duże ilości tych związków spotkać można także w roślinach strączkowych, kakao czy powszechnie stosowanych ziołach.

Jak zatem widać, urozmaicona dieta jest w stanie dostarczyć do organizmu zarówno odpowiedniej ilości izoflawonoidów, jak i pozostałych, cennych składników odżywczych. Nie należy pomijać spożywania warzyw i owoców, gdyż wpływają one niezwykle pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Dodatkowo wspierają urodę i opóźniają starzenie się skóry. To właśnie prawidłowa dieta w dużym stopniu decyduje o ogólnym zdrowiu człowieka.

Bibliografia

  1. Majewska M., Czeczot H., Flawonoidy w profilaktyce i terapii, Farmacja Praktyczna, 5/2009.
  2. Czerpak R., Pietryczuk A., Jabłońska-Trypuć A., Obrębska K., Aktywność biologiczna izoflawonoidów i ich znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne, Postępy Fitoterapii, 2/2009.
  3. Wietrzyk J., Wpływ izoflawonoidów na aktywność przeciwnowotworową witaminy D3, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 61/2007.
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami