Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 lipca 2023

Tchawica (łac. trachea) to narząd zaliczany do układu oddechowego, znajdujący się pomiędzy krtanią a płucami. Podstawową rolą tchawicy jest dostarczanie do płuc powietrza niezbędnego do przeżycia. W całym swoim przebiegu lokalizuje się do przodu od przełyku.

Tchawica – budowa

Tchawica jest cewą zawsze otwartą (w przeciwieństwie np. do przełyku). Posiada kształt cylindra, którego tylna ściana jest w rzeczywistości ścianą błoniastą. Standardowa długość tchawicy u dorosłego człowieka wynosi 10-12 cm, zaś wymiar poprzeczny to około 13-22 mm. Największe światło tchawica ma w swojej części środkowej. W budowie ścian tchawicy wyróżnia się:

  • błonę włóknistą – zawiera 16-20 listewek chrzęstnych, zwanych chrząstkami tchawiczymi. Zbudowana jest głównie z włókien sprężystych i przybiera postać długiej, zamkniętej cewy;
  • błonę śluzową – warstwa wewnętrzna pokryta nabłonkiem wielorzędowym migawkowym. Migawki poruszają się (3-10 x na sekundę) i przesuwają śluz wydzielany przez gruczoły tchawicze;
  • mięsień tchawiczy – leży w tylnej ścianie tchawicy, ponieważ nie zawiera ona żadnych chrząstek. Składa się z wiązek podłużnych i poprzecznych.

Na szczególne wyróżnienie zasługują chrząstki tchawicze, czyli pierścienie z chrząstki szklistej otwarte na tylnej stronie tchawicy. U dzieci są wysoce elastyczne, natomiast w wieku późniejszym mogą ulegać kostnieniu. Pierwsza chrząstka łączy się więzadłem pierścienno-tchawiczym z chrząstką pierścieniowatą krtani. Ostatnia natomiast wygina się ku dołowi w swej części pośrodkowej, tworząc półksiężycowatą przegrodę strzałkową. Ta zaś uczestniczy w tworzeniu ostrogi tchawicy. Oddziela ona koniec górny prawego oskrzela głównego od końca górnego lewego oskrzela głównego.

Tchawica – unaczynienie

Część szyjną tchawicy zaopatrują:

  • tętnica tarczowa dolna pochodząca z tętnicy podobojczykowej;
  • gałęzie oskrzelowe aorty piersiowej;
  • gałęzie oskrzelowe tętnicy piersiowej wewnętrznej pochodzące z tętnicy podobojczykowej.

Z górnego odcinka tchawicy naczynia chłonne prowadzą limfę przez węzły szyjne powierzchowne do węzłów szyjnych głębokich dolnych, a następnie do pnia szyjnego.

Tchawica – unerwienie

Nerwy tchawicy pochodzą bezpośrednio z nerwu błędnego i jego gałęzi – nerwu krtaniowego wstecznego. Za unerwienie odpowiadają również gałęzie współczulne z pnia współczulnego.

Tchawica – funkcje

Podstawowe funkcje tchawicy:

  • oczyszczanie powietrza przedostającego się z jamy nosowej do oskrzeli za pomocą nabłonka migawkowego;
  • transport powietrza z jamy nosowej do oskrzeli, będąc swoistym łącznikiem w układzie oddechowym;
  • oczyszczanie dróg oddechowych za pomocą odruchów, inicjując odkrztuszanie lub kaszel, w przypadku przedostania się drobnoustrojów bądź kurzu do dróg oddechowych.

Ciekawostką jest, że podczas przełykania kęsów pokarmowych, krtań wspólnie z górną częścią tchawicy unosi się ku górze o 2-3 cm. W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych z tchawicą zaleca się wykonanie badania RTG oraz bronchoskopii (badanie endoskopowe tchawicy i oskrzeli). Diagnostyką i leczeniem chorób tchawicy zajmuje się lekarz pulmonolog.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami