Pęcherz moczowy (łac. vesica urinaria) jest istotnym narządem zaliczanym do układu moczowego, odpowiedzialnym głównie za gromadzenie i magazynowanie moczu. Jeśli pęcherz moczowy jest wypełniony w odpowiednim stopniu, dochodzi do podrażnienia receptorów nerwowych – to sygnał dla mózgu, aby rozkurczyć pozostałe części dróg moczowych, przez które mocz przedostaje się do cewki moczowej i jest wydalany na zewnątrz podczas mikcji.
Spis treści
Pęcherz moczowy – budowa
Pęcherz moczowy składa się ze szczytu, dna oraz trzonu. Szczyt przedłuża się w więzadło pępkowe pośrodkowe, zaś dno kieruje się anatomicznie ku dołowi i tyłowi. Największą część pęcherza moczowego stanowi jego trzon. Wypełniony pęcherz moczowy wystaje nad spojeniem łonowym i unosi otrzewną przedniej ściany brzucha. Można go wówczas z łatwością zauważyć np. na badaniu USG, zatem jeśli analizuje się drogi moczowe, lekarze rekomendują wypicie około 1,5 l wody przed badaniem.
Dno pęcherza moczowego w przypadku mężczyzn graniczy ze sterczem, zaś w przypadku kobiet – z przeponą moczowo-płciową. W tylnej części dna znaleźć można pęcherzyki nasienne i bańki nasieniowodów (u mężczyzn) lub pochwę (u kobiet). Sam narząd składa się z 3 wytrzymałych i dobrze opisanych ścian. Ściana zewnętrzna utworzona jest przez błonę surowiczą lub łącznotkankową błonę zewnętrzną. Warstwę środkową stanowi gładka mięśniówka, układająca się w charakterystyczne pasma zewnętrzne i wewnętrzne. Mięśniówkę tworzy m.in. mięsień wypieracz pęcherza moczowego oraz mięsień zwieracz pęcherza moczowego. Wewnętrzną ścianę tworzy błona śluzowa. Układa się ona w liczne fałdy, które zanikają podczas wypełniania się pęcherza moczowego moczem.
Fizjologia pęcherza moczowego
W ścianach pęcherza moczowego znaleźć można ponadto tzw. mechanoreceptory. Są one drażnione podczas wzrostu objętości pęcherza, przy gromadzeniu się w nim moczu. Podczas ich pobudzania impulsy nerwowe są przekazywane przez rdzeń kręgowy do mózgu, wywołując uczucie parcia. To sygnał dla człowieka, aby skorzystać z toalety. W odpowiedzi poprzez nerw sromowy zaopatrujący zwieracz zewnętrzny i tłocznię brzuszną oraz poprzez rozkurcz zwieracza wewnętrznego i skurcz wypieracza dochodzi do mikcji.
Pęcherz moczowy – unerwienie
Pęcherz moczowy unerwiany jest zarówno przez włókna współczulne, jak i przywspółczulne. Te pierwsze pochodzą głównie z odcinka rdzenia kręgowego na poziomie Tth11-L3, natomiast drugie – z 2-5 segmentu krzyżowego. Nerwy pęcherza moczowego po obu jego stronach tworzą splot nerwowy pęcherzowy.
Pęcherz moczowy – unaczynienie
Główne unaczynienie pęcherza moczowego stanowi tętnica pępkowa i jej gałąź – tętnica pęcherzowa górna. Obie są odgałęzieniem dużej tętnicy biodrowej wewnętrznej. Ponadto do pęcherza moczowego krew dociera drogą tętnicy pęcherzowej dolnej oraz tętnicy pochwowej w przypadku kobiet.
Pęcherz moczowy – funkcje
Pęcherz moczowy bierze udział w utrzymaniu równowagi płynów ustrojowych. Gromadzi mocz przefiltrowany wcześniej przez nerki, a następnie umożliwia jego sprawne wydalanie na zewnątrz organizmu. Mocz jest bowiem produktem przemiany materii całkowicie zbędnym organizmowi człowieka. Podsumowując, podstawową rolą omawianej struktury jest gromadzenie moczu. Z pęcherzem moczowym łączą się 2 równej długości moczowody, przez które mocz wypływa z pęcherza i przedostaje się do cewki moczowej, która opuszcza ludzkie ciało.
Choroby pęcherza moczowego
Prawdopodobnie najczęstszą chorobą omawianej struktury jest jej stan zapalny. Zapalenie pęcherza moczowego wywołane jest przeważnie przez bakterie, a ryzyko to jest większe u kobiet w związku z krótszą cewką moczową. Zwykle to bakterie E.coli znajdujące się fizjologicznie w jelicie grubym i odbytnicy przedostają się do cewki moczowej i drogą wstępującą docierają do pęcherza moczowego. Może do tego dojść np. podczas złych nawyków w toalecie czy braku wystarczającej higieny osobistej. Typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego to częstomocz, pieczenie podczas mikcji, oddawanie niewielkich porcji moczu przy ciągłym odczuwaniu parcia, krwiomocz, bóle podbrzusza czy nieprzyjemny zapach moczu.
Problemy pęcherza moczowego mogą również wiązać się z nietrzymaniem moczu, a wyróżniamy kilka rodzajów tej jednostki chorobowej. Inne możliwe choroby pęcherza to: rak pęcherza moczowego, perforacja pęcherza moczowego, zespół nadreaktywnego pęcherza moczowego, kamica dróg moczowych. Diagnostyką i leczeniem tego typu problemów najczęściej zajmuje się lekarz urolog.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz