Kolagen do picia
Kolagen do picia

MoczowódMoczowód (łac. ureter) jest odcinkiem układu moczowego, przez który mocz przechodzi z nerek (a dokładniej z miedniczek nerkowych) do pęcherza moczowego. Pełni funkcję transportową. Diagnostyką i leczeniem zaburzeń w jego obrębie zajmuje się lekarz urolog.

Moczowód – anatomia

Długość moczowodu dorosłego człowieka wynosi około 27-30 cm, przy czym lewy jest zazwyczaj nieco dłuższy od prawego. Ściana moczowodu składa się z 3 warstw:

  • błona śluzowa – tworzy podłużne fałdy, zanikające podczas rozciągania moczowodu. Wysłana jest nabłonkiem przejściowym (dwuwarstwowym lub wielowarstwowym);
  • błona mięśniowa – układa się w 3 warstwy, które są mocno poprzeplatane tkanką łączną i zawierają włókna sprężyste;
  • błona zewnętrzna – łączy moczowód z otaczającą go luźną tkanką łączną oraz tkanką tłuszczową.

Każdy moczowód w warunkach fizjologicznych ma średnicę około 5 mm, jednak w patologicznych sytuacjach może dojść do zwężenia światła moczowodu. Tak naprawdę jest to elastyczna rurka pusta w środku, którą może wpływać mocz do pęcherza moczowego. Moczowody lokalizują się zaotrzewnowo, leżąc na powierzchni mięśnia lędźwiowego większego.

Moczowód – unerwienie

Moczowody, podobnie jak cały układ moczowy, są bogato unerwione. Dochodzą do nich włókna współczulne i przywspółczulne, pochodzące z samych splotów tej okolicy.

Moczowód – unaczynienie

Za unaczynienie moczowodów odpowiadają gałązki pochodzące z tętnicy nerkowej, tętnicy jądrowej (u mężczyzn) i tętnicy jajnikowej (u kobiet). Dodatkowo unaczyniają je gałęzie aorty brzusznej i tętnicy biodrowej wspólnej.

Czynność moczowodów

W obrębie moczowodów zaobserwować można fale perystaltyczne, następujące po sobie w odstępach 15-60 sekund. Dzięki temu mocz może być nie tylko kierowany do pęcherza moczowego z wykorzystaniem sił grawitacyjnych, ale również jest popychany charakterystycznymi ruchami robaczkowymi. Można zatem podsumować, że praktycznie jedyną funkcją moczowodu jest transport moczu (substancji zbędnej organizmowi) z miedniczek nerkowych do pęcherza moczowego, skąd może być usuwany na zewnątrz poprzez cewkę moczową.

Zwężenie moczowodu

Zwężenie moczowodu jest przyczyną zastoju moczu powyżej miejsca zwężenia i powstania nefropatii zaporowej z postępującym niszczeniem miąższu nerki, prowadzącym do jej niewydolności. Możliwe przyczyny tej patologii:

  • mechaniczne lub jatrogenne uszkodzenia moczowodu;
  • nacieki nowotworowe;
  • obecność blizn pooperacyjnych;
  • wady wrodzone mięśni gładkich ścian moczowodu.

Charakterystycznymi objawami wskazującymi na zwężenie moczowodu są:

Nefrostomia jest małoinwazyjną, standardową procedurą pozwalającą na odbarczenie zastoju moczu w nerce, ale wiąże się z koniecznością odprowadzania moczu do worka stomijnego, co negatywnie wpływa na jakość życia pacjentów. Metoda lecznicza zawsze powinna być dobierana indywidualnie, po szczegółowej konsultacji lekarza z pacjentem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Wojtal K., Drelich-Zbroja A., Miazga M., Bar K., Szczerbo-Trojanowska M., Leczenie zwężenia moczowodu za pomocą przezskórnej implantacji cewnika Double J, Postępy Nauk Medycznych, t. XXV, nr 5, 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami