Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kosteczki słuchoweKosteczki słuchowe (łac. Ossicula auditora) to najmniejsze kości w ciele człowieka (ich łączna długość wynosi zaledwie 1 cm), znajdujące się w uchu środkowym. Uznaje się wręcz, że są najważniejszymi strukturami tej okolicy. Łączą się ze sobą i tym samym warunkują prawidłowe słyszenie. Tymi kosteczkami są: młoteczek, kowadełko i strzemiączko.

Ucho środkowe – budowa

Ucho środkowe (łac. auris media) składa się z 5 podstawowych elementów:

  • błony bębenkowej;
  • jamy bębenkowej;
  • kosteczek słuchowych;
  • trąbki słuchowej;
  • jamy sutkowej i innych przestrzeni powietrznych.

Błona bębenkowa stanowi granicę między uchem zewnętrznym a środkowym, natomiast w jamie bębenkowej lokalizują się 3 kosteczki słuchowe. Jama bębenkowa stanowi szczelinowatą przestrzeń powietrzną leżącą w części skalistej kości skroniowej.

Kosteczki słuchowe – charakterystyka

Kosteczki słuchowe to młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Znajdują się w górnej części jamy bębenkowej i łączą błonę bębenkową ze ścianą błędnikową tej jamy. W łańcuchu kosteczek to właśnie młoteczek tworzy człon zewnętrzny. Częściowo zrasta się z błoną bębenkową. Kowadełko jest członem pośrednim, zaś strzemiączko zamyka ten łańcuch. Ruchami kosteczek słuchowych zawiadują 2 mięśnie poprzecznie prążkowane: mięsień napinacz błony bębenkowej (łac. musculus tensor tympani) oraz mięsień strzemiączkowy (łac. musculus stapedius).

Młoteczek (łac. Malleus)

Rękojeść młoteczka, wrastając w błonę bębenkową, wytwarza podłużny prążek młoteczkowy, natomiast wyrostek boczny młoteczka – wyniosłość młoteczkowatą (nieznaczne uwypuklenie błony na zewnątrz na granicy części napiętej i wiotkiej). Koniec rękojeści młoteczka wciąga błonę do wewnątrz w części środkowej, tworząc lejkowate wpuklenie, tzw. pępek. Cała pozostała błona uwypukla się nieco na zewnątrz. Ciekawostką jest, że błona bębenkowa nie ustawia się pionowo, lecz pochyla ku dołowi i do przodu.

Młoteczek przybiera kształt lekko zgiętej maczugi. Na końcu górnym posiada okrągłą, niemal kulistą głowę, na której znajduje się siodełkowata powierzchnia stawowa dla trzonu kowadełka. Zwężoną szyjką głowa przechodzi w rękojeść i 2 wyrostki odchodzące od szyjki.

Kowadełko (łac. Incus)

Kowadełko przybiera kształt zęba trzonowego z 2 mocno rozstawionymi korzeniami. Jego trzon lokalizuje się tuż za głową młoteczka i łączy się z nią stawowo. Od kowadełka odchodzą 2 wyrostki – ten dłuższy łączy się stawowo z głową strzemiączka, zaś krótszy biegnie niemal poziomo ku dołowi i do ściany tylnej jamy bębenkowej, gdzie jest przymocowany więzadłem tylnym kowadełka.

Strzemiączko (łac. Stapes)

Zbudowane jest z głowy, 2 odnóg oraz podstawy. Głowa posiada wklęsłą płytkę chrzęstną, tworzącą powierzchnię stawową dla połączenia z kowadełkiem. Podstawa strzemiączka przybiera kształt nerkowaty, przystosowany do kształtu okienka przedsionka, w którym umocowana jest więzadłem pierścieniowatym strzemiączka.

Mięśnie kosteczek słuchowych

Najważniejsze mięśnie kosteczek słuchowych to:

  • mięsień napinacz błony bębenkowej  (łac. musculus tensor tympani) – leży w półkanale kości skroniowej, a jego ścięgno przyczepia się do nasady rękojeści młoteczka;
  • mięsień strzemiączkowy (łac. musculus stapedius) – najmniejszy mięsień poprzecznie prążkowany w ciele człowieka. Wypełnia stożkowatą wyniosłość piramidową, a jego cieniutkie ścięgno przyczepia się do głowy strzemiączka.

Oba mięśnie warunkują prawidłową czynność kosteczek słuchowych.

Kosteczki słuchowe – funkcje

Kosteczki słuchowe odpowiadają głównie za przewodzenie dźwięków do ucha wewnętrznego. Przenoszą drgania błony bębenkowej na przychłonkę błędnika. Omawiając dokładniej – wstępnie dźwięki są wyłapywane przez ucho zewnętrzne, a następnie przenoszone na błonę bębenkową, z którą połączony jest młoteczek. Drgania udzielające się tej kosteczce są kolejno przenoszone na strzemiączko i przychłonkę. Uczestniczą w tym także receptory słuchu oplecione dodatkowo zakończeniami włókien nerwowych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Konturek S., Fizjologia człowieka, Tom IV, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1998.
  3. Siudak A., Fizjologiczne i patologiczne aspekty inwolucji zmysłów – część I: wzrok, słuch i zmysł równowagi, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2019
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami