Kosteczki słuchowe (łac. Ossicula auditora) to najmniejsze kości w ciele człowieka (ich łączna długość wynosi zaledwie 1 cm), znajdujące się w uchu środkowym. Uznaje się wręcz, że są najważniejszymi strukturami tej okolicy. Łączą się ze sobą i tym samym warunkują prawidłowe słyszenie. Tymi kosteczkami są: młoteczek, kowadełko i strzemiączko.
Spis treści
Ucho środkowe – budowa
Ucho środkowe (łac. auris media) składa się z 5 podstawowych elementów:
- błony bębenkowej;
- jamy bębenkowej;
- kosteczek słuchowych;
- trąbki słuchowej;
- jamy sutkowej i innych przestrzeni powietrznych.
Błona bębenkowa stanowi granicę między uchem zewnętrznym a środkowym, natomiast w jamie bębenkowej lokalizują się 3 kosteczki słuchowe. Jama bębenkowa stanowi szczelinowatą przestrzeń powietrzną leżącą w części skalistej kości skroniowej.
Kosteczki słuchowe – charakterystyka
Kosteczki słuchowe to młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Znajdują się w górnej części jamy bębenkowej i łączą błonę bębenkową ze ścianą błędnikową tej jamy. W łańcuchu kosteczek to właśnie młoteczek tworzy człon zewnętrzny. Częściowo zrasta się z błoną bębenkową. Kowadełko jest członem pośrednim, zaś strzemiączko zamyka ten łańcuch. Ruchami kosteczek słuchowych zawiadują 2 mięśnie poprzecznie prążkowane: mięsień napinacz błony bębenkowej (łac. musculus tensor tympani) oraz mięsień strzemiączkowy (łac. musculus stapedius).
Młoteczek (łac. Malleus)
Rękojeść młoteczka, wrastając w błonę bębenkową, wytwarza podłużny prążek młoteczkowy, natomiast wyrostek boczny młoteczka – wyniosłość młoteczkowatą (nieznaczne uwypuklenie błony na zewnątrz na granicy części napiętej i wiotkiej). Koniec rękojeści młoteczka wciąga błonę do wewnątrz w części środkowej, tworząc lejkowate wpuklenie, tzw. pępek. Cała pozostała błona uwypukla się nieco na zewnątrz. Ciekawostką jest, że błona bębenkowa nie ustawia się pionowo, lecz pochyla ku dołowi i do przodu.
Młoteczek przybiera kształt lekko zgiętej maczugi. Na końcu górnym posiada okrągłą, niemal kulistą głowę, na której znajduje się siodełkowata powierzchnia stawowa dla trzonu kowadełka. Zwężoną szyjką głowa przechodzi w rękojeść i 2 wyrostki odchodzące od szyjki.
Kowadełko (łac. Incus)
Kowadełko przybiera kształt zęba trzonowego z 2 mocno rozstawionymi korzeniami. Jego trzon lokalizuje się tuż za głową młoteczka i łączy się z nią stawowo. Od kowadełka odchodzą 2 wyrostki – ten dłuższy łączy się stawowo z głową strzemiączka, zaś krótszy biegnie niemal poziomo ku dołowi i do ściany tylnej jamy bębenkowej, gdzie jest przymocowany więzadłem tylnym kowadełka.
Strzemiączko (łac. Stapes)
Zbudowane jest z głowy, 2 odnóg oraz podstawy. Głowa posiada wklęsłą płytkę chrzęstną, tworzącą powierzchnię stawową dla połączenia z kowadełkiem. Podstawa strzemiączka przybiera kształt nerkowaty, przystosowany do kształtu okienka przedsionka, w którym umocowana jest więzadłem pierścieniowatym strzemiączka.
Mięśnie kosteczek słuchowych
Najważniejsze mięśnie kosteczek słuchowych to:
- mięsień napinacz błony bębenkowej (łac. musculus tensor tympani) – leży w półkanale kości skroniowej, a jego ścięgno przyczepia się do nasady rękojeści młoteczka;
- mięsień strzemiączkowy (łac. musculus stapedius) – najmniejszy mięsień poprzecznie prążkowany w ciele człowieka. Wypełnia stożkowatą wyniosłość piramidową, a jego cieniutkie ścięgno przyczepia się do głowy strzemiączka.
Oba mięśnie warunkują prawidłową czynność kosteczek słuchowych.
Kosteczki słuchowe – funkcje
Kosteczki słuchowe odpowiadają głównie za przewodzenie dźwięków do ucha wewnętrznego. Przenoszą drgania błony bębenkowej na przychłonkę błędnika. Omawiając dokładniej – wstępnie dźwięki są wyłapywane przez ucho zewnętrzne, a następnie przenoszone na błonę bębenkową, z którą połączony jest młoteczek. Drgania udzielające się tej kosteczce są kolejno przenoszone na strzemiączko i przychłonkę. Uczestniczą w tym także receptory słuchu oplecione dodatkowo zakończeniami włókien nerwowych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Konturek S., Fizjologia człowieka, Tom IV, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1998.
- Siudak A., Fizjologiczne i patologiczne aspekty inwolucji zmysłów – część I: wzrok, słuch i zmysł równowagi, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2019
Zostaw komentarz