Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kikut pępowinowyKikut pępowinowy to niewielki fragment pępowiny będący pozostałością po narodzinach dziecka i życiu płodowym. Pępowina jest niezmiernie ważną strukturą w rozwoju prenatalnym, ponieważ łączy organizm płodu z łożyskiem, czerpiąc z niego i przewodząc krew wraz z tlenem i składnikami odżywczymi. Po narodzinach nie jest już dłużej potrzebna, dlatego się ją przecina, w efekcie czego czasowo powstaje kikut.

Pępowina – czym jest?

Pępowina jest przewodem o długości około 50 cm łączącym rozwijający się w brzuchu płód z łożyskiem (tymczasowy narząd ciążowy, wykształcający się z kosmówki – błony płodowej, około 12 tygodnia ciąży). Wewnątrz sznura pępowinowego przebiegają:

  • naczynia krwionośne: dwie tętnice i jedna żyła pępowinowa;
  • galareta Whartona odpowiadająca za sprężystość i wytrzymałość pępowiny.

Krew pępowinowa jest jedynym źródłem komórek macierzystych niewymagającym używania metod inwazyjnych u dawcy. Odcięcie pępowiny po porodzie nazywa się odpępnieniem, co powinno mieć miejsce nie natychmiast po narodzinach dziecka, lecz kilka minut później, gdy pępowina przestanie tętnić, co oznacza, że do organizmu dziecka przeszły już wszystkie ważne składniki łożyska, a sam przewód pępowinowy nie spełnia już żadnych funkcji.

Kikut pępowinowy – charakterystyka

Zgodnie z definicją kikut pępowinowy to inaczej zabezpieczony przed krwawieniem i zakażeniem niewielki fragment pępowiny pozostawiony na brzuszku dziecka do samoistnego zaschnięcia i odpadnięcia. Takie odpadnięcie obserwuje się zazwyczaj w okolicach 2. tygodnia życia, a więc jeszcze w okresie noworodkowym (który trwa do 28. dnia życia). W niektórych przypadkach czas gojenia może wynosić do 30 dni, jednak jeśli się on wydłuża, należy skonsultować się z lekarzem. W momencie odpadnięcia kikuta pępowinowego tworzy się pępek – blizna w środkowym punkcie brzucha będąca pozostałością po odpadniętej pępowinie.

Jak pielęgnować kikut pępowinowy?

Pielęgnacja kikuta pępowinowego i pępka jest niezmiernie ważna, szczególnie w pierwszych dniach życia noworodka. Nieznajomość bądź nieprzestrzeganie podstawowych zasad może stanowić przyczynę stanu zapalnego i jego groźnych powikłań. Zgodnie z wytycznymi Nadzoru Krajowego w dziedzinie neonatologii, a także z rekomendacjami WHO zalecana jest tzw. ,,sucha pielęgnacja kikuta pępowiny”. Jeśli niezbędne jest użycie antyseptyku, nie może on być na bazie alkoholu. Sucha pielęgnacja kikuta pępowiny polega na myciu go wodą i mydłem po zabrudzeniu kałem i moczem. Po umyciu delikatnie się go osusza (zwykle poprzez przyklepywanie), a następnie przez kilka minut nie należy przykrywać go pieluszką, aby samoistnie wyschnął. Do czasu gdy kikut pępowiny nie odpadnie, noworodka należy kąpać w niewielkiej ilości wody, tak, by nie zmoczyć kikuta.

Należy przy tym pamiętać, że nie ma potrzeby codziennego kąpania tak małego dziecka. Rekomenduje się kąpanie 2-3 razy w tygodniu, nigdy z wykorzystaniem kosmetyków dla osób dorosłych. Prawidłowo gojący się kikut pępowinowy jest suchy i sztywny – wygląda podobnie do strupka. Jeśli rodzic zauważy, że kikut jest cały czas wilgotny, nieprzyjemnie pachnie lub okolica pępka jest zaczerwieniona, należy jak najszybciej skonsultować się z położną środowiskową lub lekarzem pediatrą.

Poród lotosowy – co to jest?

Pierwszy zapisany w historii medycyny, świadomy poród lotosowy odbył się w roku 1974 w Stanach Zjednoczonych. Dziś metoda cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Główną ideą tej formy rodzenia jest brak natychmiastowej procedury odpępnienia noworodka. Po narodzinach pępowina nie jest przecinana, lecz czeka się do samoistnego odpadnięcia jej wraz z łożyskiem. Struktury stopniowo wysychają i zwykle w przeciągu kilku dni (3-7) odpadają. Łożysko, po dokładnej ocenie przez położną, jest kładzione na sitku i przykrywane jałową gazą. Aby uniknąć procesów gnilnych, posypuje się je solą, ewentualnie dodatkowo wybranymi mieszankami ziół.

Zwolennicy porodów lotosowych podkreślają naturalne i nieinwazyjne przejście dziecka z życia płodowego do świata zewnętrznego. Przeciwnicy natomiast mówią o zwiększonym ryzyku infekcji u noworodka oraz znacznie utrudnionej pielęgnacji.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czerwińska I., Gregier M., Knowledge of nursing students about the physiological determinants of skincarefornewborns and infants, Pedagogy and Psychology of Sport. 2020;6(2):51-60.
  2. Stysiał A., Przestrzelska M., Żelazko K., Poród lotosowy – studium przypadku, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia, 3/2017.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo. Podręcznik dla położnych i pielęgniarek, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami