Kolagen do picia
Kolagen do picia

JądraJądra (łac. testis, orchis) to parzyste męskie narządy płciowe, a więc męskie gonady. Stanowią pewnego rodzaju przedłużenie prącia, zwisając tuż pod nimi. Odpowiadają głównie za produkcję męskich hormonów płciowych, których najważniejszym przedstawicielem jest testosteron.

Budowa jądra

Każde jądro składa się z dwóch istotnych części:

  • łącznotkankowego zrębu – łączy się z grubą, odporną torebką włóknistą obejmującą jądro, zwaną błoną białawą;
  • właściwy miąższ jądra – składający się z około 200 stożkowatych płacików, poprzedzielanych od siebie przegródkami. Każdy zawiera dodatkowo kilka silnie powyginane cewki nasienne kręte.

Błona biaława pod względem anatomicznym jest grubą, włóknistą torebką tkanki łącznej zbitej, obejmującej miąższ jądra. Składa się z włókien klejodajnych, dlatego znajduje się w stałym napięciu, utrzymując jądra na właściwej pozycji. Jej wewnętrzna warstwa jest silnie unaczyniona i nierzadko opisywana jako oddzielna naczyniówka. Jądro posiada ponadto delikatne przegródki i płaciki, które biegną promieniście od błony białawej do śródjądrza. To właśnie tutaj biegną naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i nerwy. W płacikach znajdują się cewki nasienne kręte (około 400-450 dla jednego jądra) oraz cewki nasienne proste. Te drugie stanowią pierwsze odcinki dróg odprowadzających nasienie i jednocześnie są przedłużeniem cewek krętych.

Jądra – funkcje

Jądra, jako męskie gonady, pełnią 2 istotne funkcje. Po pierwsze produkują gamety, czyli plemniki, co odbywa się w procesie zwanym spermatogenezą, która zachodzi w obrębie cewek krętych. Prezentuje się to następująco: spermatogonie przylegające bezpośrednio do błony podstawnej pod wpływem hormonów przekształcają się w spermatocyty I rzędu – dwukrotnie większe od poprzednich, bogate w chromatynę. W dalszej kolejności spermatocyty I rzędu zmieniają się w spermatocyty II rzędu, a później w spermatydy. Ostatecznymi komórkami płciowymi męskimi są plemniki, mające zdolność przenikania przez osłonkę komórki jajowej i zapładniania jej.

Po drugie to właśnie w jądrach miejsce ma synteza męskich hormonów płciowych, spośród których najważniejszy jest testosteron. Jego funkcje to przede wszystkim:

  • rozwój męskich cech płciowych, np. budowy ciała, zarostu, niskiego głosu, prącia, owłosienia na ciele;
  • hamowanie wydzielania LH z przysadki mózgowej;
  • uczestnictwo w reakcjach białkowo-anabolicznych;
  • modulowanie komórkowej odpowiedzi układu immunologicznego;
  • stymulacja wzrostu;
  • podtrzymywanie spermatogenezy wspólnie z FSH (hormonem folikulotropowym).

Niedorozwój lub schorzenia jąder skutkują nie tylko zniewieściałym wyglądem mężczyzny, ale i spadkiem odporności, niskim libido oraz niepłodności (a niekiedy wręcz bezpłodnością).

Jądra – unerwienie

Unerwienie jąder pochodzi z nerwów współczulnych, które wychodzą ze splotów aortalnych i nerkowych. W unerwieniu istotne są drogi dośrodkowe, które prowadzą do ośrodków w rdzeniu kręgowym na wysokości Th10-Th12 i L1-L22. Nerwy zaopatrujące jądro pochodzą ze splotu trzewnego.

Jądra – unaczynienie

Za unaczynienie jąder odpowiadają przede wszystkim następujące tętnice: jądrowa, nasieniowodu, dźwigacza jądra. Omawiany narząd jest dodatkowo intensywnie zaopatrzony w naczynia chłonne.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami