Aktualizacja: 29 września 2022
Istota biała (inaczej: substancja biała) to tuż obok istoty szarej podstawowy element budujący ośrodkowy układ nerwowy. W rzeczywistości stanowi bardzo dobrze unaczynione skupisko wypustek neuronów, których ciała lokalizują się właśnie w istocie szarej. Wypustkami mogą być dendryty lub aksony, zwykle otoczone osłonką mielinową. W rdzeniu kręgowym istota biała lokalizuje się na zewnątrz, w przypadku mózgowia zaś leży wewnątrz istoty szarej.
Spis treści
Istota biała – budowa
Istota biała zbudowana jest z wypustek komórek nerwowych zwanych neuronami. Tworzą ją więc dendryty i aksony, zaś ciała tych neuronów tworzą istotę szarą. Dodatkowo w skład istoty białej wchodzą komórki glejowe wypełniające przestrzenie między neuronami. Osłonka mielinowa otacza wypustki neuronów, jest przy tym zbudowana głównie z fosfolipidów. Właśnie ze względu na ich obecność struktura posiada jasne zabarwienie, od którego nazwaną ją białą. W strukturze istoty białej można wyróżnić włókna:
- rzutowe – docierają aż do kory mózgu;
- kojarzeniowe – lokalizują się w jednej półkuli mózgu;
- spoidłowe – odpowiadają za łączenie dwóch półkul mózgu.
Istota biała posiada odwrotne ułożenie do istoty szarej, która w mózgu tworzy korę (zewnętrzną część), zaś w rdzeniu kręgowym wypełnia wnętrze. Istota biała znajduje się bowiem wewnątrz mózgowia oraz na zewnątrz rdzenia kręgowego.
Za co odpowiada istota biała?
Udowodniono, że budowa i rozmieszczenie istoty białej może mieć związek z IQ danej osoby, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego ośrodkowego układu nerwowego. Badania nad istotą białą wciąż trwają, ponieważ pozostaje mało odkrytą i poznaną strukturą układu nerwowego. Uważa się, że wpływa na procesy myślowe człowieka, zdolność do zapamiętywania oraz koncentrację uwagi. Wszelkie nieprawidłowości w jej obrębie są natomiast wiązane z różnego rodzaju zaburzeniami ruchowymi, które mogą mieć także różne nasilenie.
Istota biała leży pod korą mózgu, tworząc różne szlaki łączące poszczególne obszary kory wraz z obszarami pozakorowymi. Można zatem powiedzieć, że jest jednym z podstawowych elementów budulcowych np. dróg korowo-rdzeniowych czy dróg korowo-jądrowych. Ważną częścią istoty białej jest ciało modzelowate, współuczestniczące w przekazywaniu informacji między jedną półkulą mózgu a drugą.
Istota biała – choroby
Niedobór lub nieprawidłowe ułożenie istoty białej zauważono w przebiegu wielu chorób i schorzeń, między innymi:
- stwardnienia rozsianego;
- porażenia mózgowego (także mózgowego porażenia dziecięcego);
- schizofrenii;
- depresji;
- choroby Alzheimera;
- zespołu Guillaina-Barrego;
- zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych;
- stresu pourazowego.
Choroby, w przebiegu których zauważono uszkodzenie istoty białej mają charakter postępujący i przewlekły. O ile układ nerwowy jest plastyczny i wysoce zdolny do regeneracji, o tyle uszkodzenia istoty białej są trwałe i niemożliwe do naprawienia współczesną medycyną.
Zobacz również: Dieta dla mózgu.
Rozwój istoty białej
Istota szara rozwija się równolegle do rozwoju układu nerwowego, natomiast rozwój istoty białej jest znacznie dłuższy. Udowodniono, że przebiega z dużą intensywnością między 20. a 50. rokiem życia, dzięki czemu osoby w każdym wieku mogą uczyć się nowych rzeczy, przyswajać informacje i pamiętać poznanych ludzi.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom III, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
dziękuję za informacje odnośnie istoty białej, gdyż u mojego synka w 2015 roku stwierdzono poszerzenie rogów tylnych komór bocznych, zwłaszcza lewej – wskutek zmniejszenia ilości istoty białej w płatach ciemieniowych i potylicznych i nikt j=nie był w stanie wytłumaczyć mi czy ma to jakiś wpływ na jego rozwój a dzisiaj już wiem że ma ale też dużo wiedzy musiałam szukać na amerykańskich stronach bo u nas praktycznie nie było żadnej, natomiast od jakiego czasu zaobserwowałam że pojawiają się też na stronach polskich i dzięki temu mogę systematycznie poszerzać swoją wiedzę a co za tym idzie jeszcze bardziej starać się pomóc swojemu dziecku. Pozdrawiam