Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 października 2022

DendrytDendryt to charakterystyczna wypustka nerwowa, którą posiada każda komórka nerwowa (zwana neuronem). Dendryty, w zależności od lokalizacji i funkcji neuronu, mogą występować pojedynczo lub w większych ilościach. Ich głównym zadaniem jest zbieranie informacji, a następnie przekazywanie tych impulsów nerwowych do wnętrza komórki. Dendryty ściśle współpracują z aksonami, zapewniając właściwe przewodnictwo nerwowe.

Dendryt – budowa

Dendryty mogą mieć różny kształt, zawsze jednak stanowią wyspecjalizowane wypustki będące przedłużeniem ciała komórki nerwowej. Aksony (przewodzące informacje z wnętrza komórki nerwowej na zewnątrz) występują pojedynczo, natomiast dendryty mogą występować w znacznych ilościach (nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt). Posiadają również różną długość i rozgałęziają się w jej przebiegu, tworząc wokół komórki nerwowej drzewiastą strukturę.

Omawiając budowę dendrytów warto wymienić ich 2 rodzaje – bezkolcowe i kolcowe. Dendryt bezkolcowy nie posiada w swoim przebiegu żadnych wypustek, natomiast dendryt kolcowy posiada tzw. kolce dendrytyczne, które tworzą synapsy. Na ogół dendryty są krótsze niż aksony.

Dendryt – funkcje

Dendryty jednej komórki nerwowej łączą się z aksonami innych, sąsiednich komórek nerwowych za pomocą synaps. Synapsą zwie się miejsce przylegania pobliskich błon komórkowych neuronów bądź błon komórkowych neuronów i narządów wykonawczych, np. miocytów. To wyspecjalizowane połączenie, zapewniające przechodzenie impulsów nerwowych między komórkami. Dzięki temu możliwe jest choćby wykonywanie ruchów czy myślenie i rozwiązywanie zadań matematycznych. Tak naprawdę komórki nerwowe odpowiadają za wszystkie czynności organizmu – zarówno te kontrolowane, jak i podświadome czy niezależne od naszej woli. Kontrolują również wydzielanie hormonów, soków trawiennych oraz neuroprzekaźników, regulując czynność wszystkich układów i komórek.

Dendryty przekazują informację komórkową otrzymaną z aksonów do wnętrza komórki. Impuls biegnie wzdłuż ich błony komórkowej i trafia w docelowe miejsce, gdzie może być wykorzystany przez komórkę. Należy wiedzieć, że rolą dendrytów jest także zwiększanie powierzchni komórek nerwowych – w wielu przypadkach stanowią one aż 90% całej powierzchni komórkowej.

Dendryt a akson

Podstawowa różnica między tymi dwoma wypustkami nerwowymi wynika z ich funkcji. Podczas gdy dendryt przekazuje informację komórkową ze świata zewnętrznego do komórki, akson przenosi ją z wnętrza komórki na zewnątrz. Kolejna różnica dotyczy ich budowy – aksony zwykle są długimi i pojedynczymi strukturami, natomiast dendryty są silne, krótkie, rozgałęzione i występujące z dużej liczbie.

Aby komórka nerwowa mogła prawidłowo funkcjonować konieczna jest jednak obecność obu tych wypustek. Współpracują one ze sobą gwarantując właściwe przewodnictwo nerwowe. Problemami związanymi z zaburzeniem takiego przewodnictwa zajmuje się lekarz neurolog.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom IV, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  3. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami