Aktualizacja: 20 września 2024
Walina (nazwa skrótowa Val, V) to organiczny związek chemiczny należący do aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować odpowiednich jej ilości. Konieczne jest dostarczanie waliny wraz z dietą. Pełni ona w ustroju bardzo ważne funkcje, szczególnie w odniesieniu do układu nerwowego.
Za co odpowiada walina?
Walina pełni w organizmie człowieka następujące funkcje:
- stymuluje rozwój tkanki mięśniowej;
- przyspiesza procesy regeneracji organizmu;
- wpływa na działanie hormonu wzrostu;
- hamuje procesy degradacji białek budujących mięśnie;
- bierze udział w procesie glukoneogenezy;
- odpowiada na prawidłowe przekaźnictwo nerwowe i rozwój całego układu nerwowego;
- warunkuje prawidłową syntezę witaminy B5;
- reguluje metabolizm, w szczególności biosyntezę węglowodanów.
Uważa się, że to właśnie ten aminokwas odpowiada za siłę i tężyznę fizyczną, w związku z czym jest częstym dodatkiem do odżywek i suplementów dla sportowców. Stanowi wsparcie energetyczne podczas intensywnych treningów fizycznych, natomiast po ich zakończeniu wspiera rozbudowę tkanki mięśniowej. Odpowiedni poziom waliny ma duże znaczenie u kobiet w ciąży. Aminokwas ten reguluje prawidłowy rozwój niemal wszystkich układów i tkanek u płodu – począwszy od nerwowego, kończąc na mięśniowym i endokrynnym.
Zobacz również: Energetyka wysiłku fizycznego.
Źródła waliny
Walina występuje w największych ilościach w:
- soi, ryżu;
- dyni, fasoli, soczewicy;
- mleku i przetworach mlecznych;
- mięsie;
- rybach – zwłaszcza tuńczyku, łososiu i sardynkach;
- pestkach i nasionach – np. dyni, orzechach, migdałach, siemieniu lnianym.
Na rynku zakupić można wiele suplementów zawierających w składzie walinę. Są uznawane za bezpiecznie i stosunkowo ciężko jest je przedawkować. Powinny ich unikać jednak kobiety w ciąży.
Zobacz również: Spirulina – właściwości, które potwierdzono naukowo.
Niedobór i nadmiar waliny
Odpowiednia ilość waliny jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, lecz jej niedobór czy nadmiar stanowią już zjawiska niekorzystne dla organizmu. Choć zdarzają się bardzo rzadko, mogą się pojawić. Objawami niedoboru waliny są przede wszystkim: bezsenność, trudności z koncentracją, drżenia mięśniowe czy nadwrażliwość na dotyk. Nierzadko towarzyszy temu spadek masy ciała i anemia. Natomiast nadmiar tego aminokwasu skutkuje zaburzeniem pracy nerek i wątroby, niedocukrzeniem oraz halucynacjami.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bańkowski E., Biochemia. Podręcznik dla studentów uczelni medycznych, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
- Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B., Iwanow K., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Zostaw komentarz