Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 kwietnia 2024

SerynaSeryna to związek chemiczny oznaczany skrótem Ser (S), zaliczany do grona aminokwasów polarnych oraz aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm każdego człowieka może syntezować samodzielnie. Nie ma więc obowiązku dostarczania ich wraz z dietą. Pełni niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka, głównie w aspekcie metabolizmu i trawienia, choć nie tylko.

Seryna – charakterystyka

Seryna jest organicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym C3H7NO3 oraz masie molowej 105,09 g/mol. Zalicza się do aminokwasów polarnych i białkowych – buduje bowiem białka w całym organizmie. Seryna jest obojętna elektrycznie, zaś podczas biosyntezy kodują ją kodony: UCU, UCC, UCA, UCG, AGU, AGC. Po wyizolowaniu aminokwas ten przybiera postać białego proszku lub białych, cienkich płatków.

Proteazy serynowe

Seryna jest najważniejszym składnikiem proteaz serynowych, czyli enzymów zaliczanych do klasy hydrolaz, katalizujących selektywnie hydrolizę wiązań peptydowych. Przykładem najpopularniejszych proteaz serynowych są:

Proteazy serynowe są bardzo ważne w organizmach żywych. Pełnią kluczową rolę w procesach metabolicznych, trawieniu, regulacji sygnałów komórkowych oraz w wielu innych funkcjach życiowych.

Seryna – funkcje

Omawiany aminokwas pełni więc kluczową rolę w trawieniu białek dostarczanych do organizmu wraz z dietą. Dodatkowo seryna wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego skóry (NMF) i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dlatego jest ważnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry odwodnionej, suchej skóry, cery dojrzałej czy cery zniszczonej. Jej odpowiedni poziom pozwala utrzymać właściwe nawilżenie skóry i chroni przed jej dalszym przesuszaniem. W odniesieniu do włosów działa antystatycznie, czyli zapobiega nadmiernemu elektryzowaniu się kosmyków. Z łatwością można kupić serynę w formie sproszkowanej i dodawać ją do domowych kosmetyków (peelingów, maseczek, serum itd.).

Dodatkowo seryna bierze udział w metabolizmie tłuszczów, poprawia procesy poznawcze (w tym koncentrację i pamięć), a także działa immunostymulująco, podnosząc odporność organizmu i przyspieszając powrót do zdrowia w razie wystąpienia infekcji różnego pochodzenia. Udowodniono, że może wpływać korzystnie na przyrost tkanki mięśniowej, dlatego coraz chętniej jest dodawana do suplementów diety dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Na koniec warto wspomnieć, że to właśnie seryna umożliwia sprawną produkcję nukleotydów, lecytyny i acetylocholiny (jednego z głównych neuroprzekaźników w układzie nerwowym).

Aby mogło dojść do wydajnej produkcji seryny w organizmie człowieka, należy zadbać o zbilansowaną i urozmaiconą dietę. Związkami niezbędnymi do tych procesów są przede wszystkim: witamina B6, kwas foliowy, białko pochodzenia zwierzęcego (lub dostarczane ze Spiruliny, która również jest źródłem pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białka).

Seryna – gdzie występuje?

Choć organizm człowieka jest w stanie wyprodukować potrzebne ilości seryny, warto dostarczać ją wraz z dietą, aby nie doszło do żadnych niedoborów w tym zakresie. Za najlepsze źródła omawianego aminokwasu uznaje się:

Można również zaopatrzyć się w suplementy diety zawierające serynę. W przypadku sportowców, osób aktywnych fizycznie i chcących jedynie uzupełnię dietę o ten aminokwas, za optymalną dawkę uznaje się tę na poziomie 30 mg/1 kg masy ciała. Serynę wykorzystuje się jednak również jako uzupełnienie leczenia rozmaitych chorób. Przykładowo, przy leczeniu problemów psychicznych i przewlekłych schorzeń dermatologicznych zalecana dawka wzrasta nawet 3-krotnie.

Seryna – niedobór

Objawy niedoboru seryny to przede wszystkim:

Niedobory obserwuje się głównie w przypadku osób znacznie niedożywionych, anemików, przy częstych głodówkach oraz przy chorobach, w przebiegu których synteza wewnątrzustrojowa seryny zostaje zaburzona. Są to tzw. grupy konsumentów o zwiększonym zapotrzebowaniu. Należy pamiętać, aby wówczas nie tylko suplementować serynę i spożywać jej źródła pokarmowe, ale także wzbogacać dietę o związki niezbędne do przeprowadzania procesów jej wewnątrzustrojowej syntezy.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ferrier D., Biochemia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
  2. Błaszczyk M., Histologia dla kosmetologów, Oficyna Wydawnicza PWSZ, Nysa 2013.
  3. Solomon E., Berg L., Martin D., Biologia, Wydawnictwo Multico, Warszawa 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami