Aktualizacja: 3 października 2022
Ouzo to tradycyjny alkohol grecki wytwarzany z winogron. Przybiera on barwę mlecznobiałą po dodaniu wody i lodu. Ten rodzaj alkoholu zalicza się do wódek.
Charakterystyka ouzo
Zawartość alkoholu w ouzo dochodzi do 48%. To trunek o charakterystycznym, anyżowym smaku i aromacie. Wbrew pozorom nie jest on produkowany z anyżu, a jedynie nim aromatyzowany. Jedną z bardziej typowych cech tego napoju jest jego mętnienie podczas kontaktu z wodą. Dzieje się tak, ponieważ w ouzo znaleźć można dużą ilość anetolu, związku chemicznego nierozpuszczalnego w wodzie. W nierozcieńczonym alkoholu jest on niewidoczny, na co wpływa etanol. Rozcieńczenie wodą, a tym samym obniżenie zawartości alkoholu powoduje uwidocznienie się tego związku i przybranie przez ouzo charakterystycznej, białawej barwy.
Produkcja ouzo
Jak wspomniano, głównym składnikiem, z którego produkuje się ten trunek są zazwyczaj winogrona. Do nich dodaje się również mieszankę innych produktów, zazwyczaj: anyżu, goździków, kolendry, cynamonu czy kwiatów cytryny. Podczas produkcji składniki te poddaje się procesom destylacji, w wyniku czego otrzymuje się bardzo mocny alkohol. Zawartość etanolu dochodzi w nim bowiem aż do 80%. Kolejnym etapem produkcji jest rozcieńczenie niemal gotowego napoju, czego efektem jest otrzymanie właściwego ouzo o zawartości 40-48% alkoholu. W tej postaci napój trafia do sklepów i na stoły.
Sposób podania
W związku z faktem, że omawiany trunek zalicza się do grupy najbardziej popularnych i tradycyjnych napojów alkoholowych na świecie, również jego podanie wymaga wiedzy na ten temat. Nie wolno wypijać ouzo w ten sposób, w jaki zazwyczaj pije się zwykłą wódkę. Zgodnie z tradycją ouzo pije się ze szklaneczki, przy czym wraz z nią należy podać dzbanuszek z zimną wodą. Przed spożyciem napoju ze szklanki należy najpierw dolać odrobinę wody, aby nieco go rozcieńczyć i wydobyć białe zabarwienie.
Kolejnym dopuszczalnym sposobem picia omawianego trunku jest wykorzystywanie go do wykonania drinków. Jednym z popularniejszych przepisów jest zmieszanie 20 ml ouzo z taką samą ilością czystej wódki, sokiem ananasowym oraz odrobiną soku z cytryny.
Właściwości zdrowotne
Ouzo zalicza się do alkoholi mocnych, z tego względu podczas spożywania go należy zachować umiar. Szczególnie ze względu na fakt, że zbyt duże spożycie go skutkuje na drugi dzień nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Anyż znajdujący się w tym napoju wykazuje następujące właściwości:
- uspokaja, relaksuje, zmniejsza stres i zmęczenie;
- rozrzedza flegmę, przez co likwiduje mokry kaszel;
- łagodzi napięcia nerwowe, ze względu na obecność olejków eterycznych;
- działa przeciwzakaźnie i przyspiesza gojenie się ran.
Odpowiednia ilość ouzo uznawana jest jednak za zdrową, głównie ze względu na zawartość pewnej ilości anyżu. W Grecji przyjęto wypijać małą ilość ouzo po ciężkostrawnych daniach, aby zniwelować skutki niestrawności i poprawić proces trawienia. Uważa się, że ouzo zmniejsza wzdęcia, przyspiesza pasaż jelitowy oraz zapobiega zgadze.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Higano Y., Regional specjalization and the drinks industry, The newsletter of the RSAI, 6/2011.
- Zarzecki Ł., Zarzecki M., Alkohole w Polsce i na świecie, Wydawnictwo Ogólnopolska Szkoła Barmanów, 2016.
Zostaw komentarz