Nalewka z orzecha włoskiego na żołądek może być uzupełnieniem domowej terapii niektórych schorzeń, jak również rozgrzewa organizm i poprawia trawienie. Najlepiej przyrządzić ją samodzielnie w domu, aby mieć pewność naturalnego składu oraz pochodzenia wszystkich użytych składników. Należy pamiętać, aby nie podawać nalewki z orzecha włoskiego dzieciom i kobietom ciężarnym, nawet jeśli istnieją wskazania do jej wypicia.
Spis treści
Nalewka z orzecha włoskiego na żołądek – przepis
Nalewka z orzecha włoskiego nazywana jest potocznie orzechówką. Do jej przyrządzenia niezbędne są następujące składniki:
- 500 g zmielonych orzechów włoskich (włącznie z miękką, zieloną skórką);
- 500 ml spirytusu rektyfikowanego 95%;
- 250 ml wódki;
- szklanka wody niegazowanej;
- szklanka cukru (ewentualnie miodu prawdziwego).
Jednocześnie niezbędny będzie duży, szklany słój o pojemności przynajmniej 2 l, w którym robić się będzie nalewka. Orzechy włoskie umieszcza się w przygotowanym wcześniej, wyparzonym słoju, a następnie zalewa wódką oraz spirytusem. Za pomocą drewnianego patyczka lub drewnianej łyżki całość należy dokładnie zamieszać i odstawić na około 30 dni lub dłużej. Co ważne, słój powinien być na ten czas szczelnie zamknięty – dzięki temu zajdą procesy maceracji niezbędne do powstania pełnowartościowej i smacznej nalewki. Miejsce, w którym będzie stać słój, nie powinno być mocno nasłonecznione. Wręcz przeciwnie, najlepiej, aby było zacienione. Podczas maceracji nie trzeba mieszać zawartości słoja ani nim wstrząsać. Należy pozostawić go samemu sobie.
Po okresie maceracji (średnio 6 tygodni) cały alkohol należy zlać do drugiego słoika, natomiast fragmenty orzechów pozostawia się na dnie dużego słoja. Zlana „surowa” nalewka powinna po tym czasie zmienić kolor z czarno zielonego na intensywnie ciemnobrązowy. Słoik z nalewką zakręcamy i odstawiamy w to samo miejsce, zaś do słoja z kawałkami orzechów wlewamy szklankę wody i wsypujemy około 260 gramów cukru (lub miodu). Mieszamy i zamykamy słoik. Słój, w którym znajduje się cukier, należy codziennie wstrząsać, aby mógł on się rozpuścić i połączyć z pozostałymi składnikami. Po około 7 dniach syrop zlewa się do osobnego szklanego naczynia, a surową nalewkę łączy się z syropem po orzechach. Tak przygotowaną nalewkę należy zamieszać, zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na przynajmniej 12 miesięcy.
Nalewka z orzecha włoskiego na żołądek – działanie
Nalewka z orzecha włoskiego najczęściej jest wykorzystywana właśnie w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Wspomaga terapię zatruć (oczyszcza organizm z toksyn oraz przyśpiesza metabolizm), łagodzi biegunki, przeciwdziała zaparciom. Można powiedzieć, że przywraca właściwą czynność całego układu pokarmowego. Na podstawie badań udowodniono, że może łagodzić objawy hemoroidów oraz zatruć bakteryjnych, zwłaszcza tych wywołanych gronkowcami i paciorkowcami.
Aby rzeczywiście osiągnąć taki efekt terapeutyczny, rekomenduje się wypicie nalewki z orzecha włoskiego 3 razy dziennie w dawce 1 łyżeczka. Nie jest ona szczególnie smaczna, może zawierać gorzkie nuty, jednak mimo tego nie powinno się jej niczym popijać.
Lecznicza nalewka z orzecha włoskiego
Nalewka z orzecha włoskiego wzmacnia odporność, może też stymulować pamięć. Co ważne, nie należy pić jej systematycznie lub bardzo często, jedynie w określonych przypadkach. W innym razie będzie działać odwrotnie, upośledzając czynność układu nerwowego, jako że alkohol intensywnie oddziałuje na obwodowe i ośrodkowe struktury układu nerwowego. Nalewka z orzecha włoskiego może przeciwdziałać skutkom przewlekłego stresu oraz wspomagać domowe leczenie infekcji bakteryjnych, nie tylko dotyczących układu pokarmowego, ale również tych ogólnoustrojowych.
Nalewka z orzecha włoskiego – przeciwwskazania
Nalewki z orzecha włoskiego nie powinny pić przede wszystkim dzieci oraz kobiety ciężarne, karmiące piersią i planujące potomstwo ze względu na wysoką zawartość mocnego alkoholu. Przeciwwskazaniami są również:
- choroba refluksowa przełyku;
- przewlekłe, niewyrównane choroby jelit;
- aktywna choroba wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.
Pacjenci z kamicą nerkową powinni skonsultować się z lekarzem. Nie należy pić żadnych nalewek podczas farmakoterapii, a więc przyjmując jakiekolwiek lekarstwa.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Caprari M., Nalewki domowe, Wydawnictwo Świat Książki, 2014.
Zostaw komentarz