Suszone algi są stosowane na całym świecie jako suplementy diety, preparaty kosmetyczne oraz element diety. Cieszą się największą popularnością zwłaszcza w krajach azjatyckich oraz śródziemnomorskich. Ostatnimi czasy wzrost zainteresowania suszonymi algami obserwuje się także na terenie Polski. Wiąże się to ze wzrostem świadomości ludzi na temat zdrowego żywienia i naturalnego wspierania organizmu.
Spis treści
Suszone algi jako element diety
W celach kulinarnych wykorzystuje się przede wszystkim algi takie jak wakame, kombu, nori. Mogą one mieć formę zarówno nieprzetworzonych alg, jak i wysuszonego proszku. Mają wszechstronne zastosowanie – dodaje się je do azjatyckich zup, sosów, koktajli, owsianek, sałatek. Wzbogacają smak potraw o charakterystyczną, morską nutę, przypominającą nieco owoce morza lub ryby. Są przy tym niezwykle zdrowe, ponieważ zawierają mnóstwo witamin, minerałów, antyoksydantów, aminokwasów oraz błonnika pokarmowego. To również dobre źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, tak ważnych dla zachowania zdrowia układu sercowo-naczyniowego i układu nerwowego. W Polsce wykorzystanie suszonych alg w gastronomii nie jest jednak tak popularne. Mimo wszystko osoby, które preferują zabawę w kuchni i próbowanie nowych smaków, mogą skusić się na wykorzystanie suszonych alg podczas gotowania.
Suszone algi jako preparaty kosmetyczne
Suszone algi znacznie częściej wykorzystywane są jako preparaty kosmetyczne. Zarówno w odniesieniu do samodzielnego przyrządzania domowych kosmetyków, jak i produkcji na skalę masową. Kosmetyki z dodatkiem alg są popularne szczególnie w pielęgnacji cery dojrzałej, cery suchej i cery zniszczonej. W kosmetologii najczęściej wykorzystuje się Spirulinę w proszku, która odżywia i regeneruje skórę, działając przy tym przeciwzapalnie i antybakteryjnie oraz Chlorellę, która skutecznie oczyszcza skórę, tonizuje ją i także odżywia. Algi w proszku można kupić w wielu sklepach z suplementami diety, a następnie wykorzystać dwutorowo – zarówno jako kosmetyk, jak i do przyjmowania doustnego. Najprostszy przepis na wykorzystanie ich w kosmetyce odnosi się do zmieszania proszku z wodą i naniesienia tak powstałej mieszanki bezpośrednio na skórę czy włosy. Równie dobrze można jednak mieszać proszek z kefirem, jajkiem, kawą, olejkami roślinnymi czy dowolnymi innymi produktami. Algi są bezpieczne dla skóry i nie wywołują podrażnień skóry, nawet w przypadku osób wrażliwych. Przed użyciem warto jednak wykonać próbę uczuleniową.
Zobacz również: Algi na twarz.
Suszone algi jako suplement diety
Suszone algi są cennym suplementem diety. Jako suplementy wykorzystuje się zwłaszcza Spirulinę i Chlorellę. Spirulina w proszku jest bogatym źródłem żelaza, pełnowartościowego białka oraz fikocyjaniny. Wpływa korzystnie na parametry krwi, poprawia pamięć, reguluje trawienie, wzmacnia mięśnie oraz zmniejsza stres oksydacyjny, przyczyniając się tym do prewencji chorób cywilizacyjnych. Z kolei Chlorella słynie ze swoich właściwości detoksykujących, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich. Zawiera ogromne ilości chlorofilu, ale również witaminy E, witamin z grupy B, minerałów. W obu algach znaleźć można błonnik, kwasy tłuszczowe, aminokwasy. Uznawane są za superfoods i produkty całkowicie bezpieczne w spożyciu. Z tego względu nierzadko podaje się je nawet dzieciom oraz zwierzętom.
Gdzie kupić algi w proszku?
Algi w proszku coraz częściej kupić można w większych hipermarketach na dziale ze zdrową żywnością lub żywnością azjatycką. Zwłaszcza jeśli mają mieć przeznaczenie gastronomiczne. Jako suplementy diety można kupić je w sklepach ze zdrową żywnością oraz w licznych sklepach internetowych bezpośrednio od producentów suplementów diety. Wysokiej jakości Spirulinę w proszku oraz Chlorellę w tabletkach oferuje marka bioalgi, stawiająca przede wszystkim na sprawdzony proces produkcji, znane pochodzenie alg oraz ich czystość mikrobiologiczną. Cena dobrych, bezpiecznych i skutecznych alg suszonych waha się w przedziale 100-150 zł. Opakowania są jednak wydajne, a algi można stosować na różne sposoby.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.
- Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
Zostaw komentarz