Spirulina vs. Chlorella – która alga korzystniej oddziałuje na zdrowie człowieka i suplementację której warto rozważyć? Obie zaliczane są do grona superfoods, czyli żywności, która jest naturalna i nieprzetworzona, bogata w składniki odżywcze korzystnie oddziałujące na organizm konsumenta. Warto poznać je bliżej.
Spirulina – charakterystyka
Spirulina to mikroskopijna alga z gromady sinic, której pozytywne właściwości doceniali już Aztekowie. W rzeczywistości jest ona cyjanobakterią, która może wzrastać zarówno w zbiornikach z wodą słodką, jak i słoną. Znana jest z bardzo wysokiej zawartości aminokwasów i pełnowartościowego białka, przez co może stanowić jego wartościowe źródło w dietach roślinnych. Dodatkowo zawiera w składzie błonnik pokarmowy, NNKT, fikocyjaninę o działaniu przeciwutleniającym, szereg witamin (tokoferole, beta-karoten, witaminę C, witaminy z grupy B) oraz niemal wszystkie niezbędne dla organizmu człowieka minerały. Wyróżnia się zwłaszcza wysoką zawartością żelaza.
Systematyczna, długotrwała suplementacja Spiruliny oddziałuje korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, gdyż działa przeciwzapalnie i hipotensyjnie, obniża stężenie glukozy na czczo, reguluje zbyt podwyższone ciśnienie krwi, a także obniża stężenie lipidów we krwi. Dzięki temu zaleca się ją przy prewencji i leczeniu chorób takich jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Ponadto wykazuje silne działanie przeciwutleniające, ponieważ fikocyjanina w niej zawarta eliminuje stres oksydacyjny, będący przyczyną starzenia się organizmu i rozwoju chorób cywilizacyjnych. Jednocześnie jej przyjmowanie normalizuje apetyt i wspomaga walkę z nadwagą czy otyłością.
Korzystnie wpływa na układ nerwowy, dlatego jest szczególnie zalecana osobom pracującym umysłowo oraz zmagającym się z ciężkim wysiłkiem umysłowym. Wykazano, że Spirulina może obniżać ryzyko choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, demencji i innych schorzeń układu nerwowego, jednocześnie poprawiając pamięć i koncentrację.
Chlorella – charakterystyka
Drugą słynną na całym świecie algą jest Chlorella zaliczana do gromady zielenic. Jest jednokomórkową, słodkowodną, zieloną algą, której charakterystyczna barwa wiąże się z ogromną zawartością chlorofilu o silnym działaniu antyoksydacyjnym. W jej składzie również znaleźć można wiele witamin (z przewagą witamin z grupy B i tokoferoli), minerałów, NNKT i błonnika pokarmowego. Najbardziej cenionym składnikiem jest jednak CGF, czyli czynnik wzrostu Chlorelli. Składa się on z biodostępnych nukleotydów i peptydów, stanowiących surowiec naturalnie umożliwiający budowę nowego DNA i składników komórkowych w niemalże wszystkich formach życia.
Chlorella znana jest ze swoich właściwości detoksykujących, co może się odbywać na 2 sposoby. Po pierwsze, cenne składniki odżywcze wchodzą w interakcje ze szkodliwymi związkami, metalami ciężkimi i toksynami już w przewodzie pokarmowym. To zjawisko chelatacji, czyli wiązania szkodliwych substancji i tym sposobem usuwania ich z organizmu. Drugi sposób jest nieco bardziej złożony, gdyż obejmuje pochłanianie już strawionych cząstek, a raczej ich części. Następnie ustrój wykorzystuje je do wzmocnienia naturalnych mechanizmów obronnych.
Suplementacja Chlorelli oddziałuje korzystnie przede wszystkim na odporność, metabolizm oraz kondycję skóry. Stymuluje i oczyszcza mikroflorę jelitową, poprawia libido oraz dodaje energii. Organizm pozbawiony zanieczyszczeń automatycznie staje się zdrowszy, a człowiek zyskuje siłę, motywację i energię do działania. Ponadto Chlorella reguluje trawienie i wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.
Spirulina vs. Chlorella
Nie można jednoznacznie stwierdzić, która alga oddziałuje korzystniej na organizm. Ich działanie jest różne, zatem wszystko zależy od celu, jaki chce się uzyskać. Spirulina polecana jest weganom i wegetarianom jako źródło wartościowego protein, sportowcom oraz osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi. Bardzo dobrze sprawdzi się celem uzupełniania niedoborów pokarmowych i wzmacniania układu nerwowego.
Chlorella z kolei oczyszcza organizm z toksyn, jej suplementacja jest zatem wskazana niemal każdemu współczesnemu człowiekowi. Warto przyjmować ją w stanach przewlekłego zmęczenia, wypalenia zawodowego, przy problemach dermatologicznych i trawiennych. Obie algi Bardzo dobrze oddziałują ja kondycję skóry i można je stosować także zewnętrznie – wystarczy kupić Spirulinę w proszku lub rozkruszyć tabletki Chlorelli.
Jako że obie algi działają w pożądany sposób, najlepszym rozwiązaniem będzie ich jednoczesna suplementacja. Nie trzeba w tym celu kupować dwóch odrębnych produktów. Coraz więcej producentów oferuje suplement diety łączony: Spirulina+Chlorella, aby czerpać korzyści z obu alg. Popularnością i dobrymi opiniami cieszy się Spirulina i Chlorella razem od bioalgi.
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Fenert F., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2015.
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i bochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Rani K., Sandal N., A comprehensive review on Chlorella- its composition, health benefits, market and regulatory scenario, The Pharma Innovation Journal, 7/2018.
- Panahi Y., Jowzi N., Nejat S., Chlorella vulgaris: A Multifunctional Dietary Supplement with Diverse Medicinal Properties, Current Pharmaceutical Design, 2/2020.
- Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
Zostaw komentarz