Aktualizacja: 4 października 2020
Jeśli szukaliście Państwo suplementów na bazie algi Spirulina, to z pewnością zauważyliście, że różnice cenowe między propozycjami kolejnych producentów są dość znaczne. Z doświadczenia wiemy, że często właśnie cena jest argumentem decydującym, co prowadzi do tego, że wybrane produkty nie spełniają później Państwa wymagań jakościowych. Jak więc patrzeć na ceny suplementów ze Spiruliną, żeby wybrać odpowiedni preparat?
Najtańsza Spirulina to…
Aby dobrze zrozumieć i poprawnie wykorzystać argument ceny przy wyborze suplementu, musicie Państwo wiedzieć, co wpływa na taką, a nie inną cenę danego preparatu. Podstawowy pułap cen ustalany jest przez koszt produkcji glonów. Ponieważ nie wszędzie można hodować algi Spirulina ze względu na warunki klimatyczne, niektórzy producenci sięgają po nowoczesne technologie, uprawiając Spirulinę w sztucznych, podgrzewanych basenach. Jak nietrudno zgadnąć, wykorzystana na podgrzanie wody energia ma spory udział w późniejszej cenie.
Często jednak rozwiązaniem droższym jest takie, jakie stosuje między innymi firma Febico, czyli uprawa Spiruliny w warunkach naturalnych (choć kontrolowanych). Ponieważ naturalne ekosystemy są bardziej złożone i mniej przewidywalne, efektywność takich plantacji jest niższa, ale za to glony z nich pozyskiwane bardziej wartościowe (to tak, jak porównalibyście Państwo rybę prosto z kutra, która została złowiona w stanie dzikim, do ryby z hipermarketu – nasiąkniętego wodą fileta. To ryba i to ryba, ale różnica w smaku i wartościach odżywczych jest kolosalna). Najtańsza Spirulina jest więc – przynajmniej dla konsumenta – nadal tym samym gatunkiem alg, ale z punktu widzenia dietetyki może być albo mniej korzystna niż ta droższa, albo wręcz bezwartościowa.
Intensywność produkcji
Suszenie i konfekcjonowanie Spiruliny można przyspieszyć używając wyższej temperatury, kwasu siarkowego i nowoczesnych pras o gigantycznej wydajności. Jednak taka intensyfikacja produkcji ma swoją cenę. Zwykle bowiem wiąże się ona ze wzrostem temperatury i zanieczyszczenia „środowiska”, czyli miejsca wytwarzania suplementu. Nie pozostaje to bez wpływu na skład suplementu, który zostaje zubożony między innymi o substancje białkowe i witaminy, a wzbogacony o jony mogące potencjalnie zwiększać zakwaszenie organizmu. Oczywiście żaden z producentów nie zdaje się wyłącznie na procesy naturalne, natomiast warto postawić na nieco droższe suplementy, które były produkowane z poszanowaniem elementarnych dobrych praktyk. I cena w tym przypadku nie jest wartością samą w sobie, ale raczej przesłanką, która pozwala ocenić, w jaki sposób były produkowane poszczególne suplementy.
Koszty dodatkowe
Produkcja suplementów wymaga specyficznych technologii zarówno w zakresie „uprawy” alg, jak i ich późniejszego przetwarzania. Wielu producentów decyduje się, tak jak Febico, na patentowanie swoich rozwiązań, co nie jest najtańsze. Podobnie procesy certyfikacji i zarządzania jakością – ich wdrożenie, kontrola, audyty i utrzymanie są dość kosztowne, natomiast pozwalają utrzymać stałą jakość wyrobu. Jest to opłacalne tylko w przypadku najdroższych suplementów – cena może więc pokazywać, jak wiele wysiłku w stworzenie idealnego suplementu włożył jego producent. Oczywiście jako klienci nigdy nie poznacie Państwo tajemnic produkcji tabletek ze Spiruliną, ale też nie jest to szczególnie potrzebne: wystarczy świadomość, że dany suplement powstał z wysokojakościowego surowca dzięki procesom w miarę naturalnego przetwarzania i w technologii, która umożliwia stałą kontrolę jakości. Za to naprawdę warto zapłacić – oszczędzając, kupujecie Państwo produkt o nieznanej proweniencji, a więc i taki, którego wpływ na organizm, mimo nawet najlepszych haseł reklamowych, pozostaje nieznany.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz