Aktualizacja: 14 czerwca 2024
Najczęściej algi z rodzaju Spirulina, podobnie jak Chlorella, stosuje się jako naturalne suplementy diety. Ich wszechstronne działanie sprawia, że w zasadzie nie będą potrzebne inne suplementy diety, ponieważ rośliny te nie tylko uzupełnią różne niedobory, ale jeszcze pomogą w detoksykacji organizmu. Jednak dla obu alg można znaleźć również inne zastosowania.
Maski algowe
Spirulina i Chlorella ze względu na swoje właściwości odżywcze i oczyszczające są wykorzystywane nie tylko w przemyśle suplementów diety, ale także do produkcji kosmetyków. Tutaj oczywiście pojawia się pytanie o to, czy warto stosować kosmetyki produkowane masowo, których jakości i czystości nie sposób sprawdzić. Na szczęście nie jest to wielki problem – algi można kupić oddzielnie, a kosmetyk zrobić samemu w domu.
Zobacz również: Maska do włosów ze Spiruliną.
Istnieją firmy, które skupiają się na produkcji alg kosmetycznych. Najczęściej są one pakowane w opakowania od 50 do 100 gram alg w proszku, ale można z powodzeniem wykorzystać również algi w tabletkach. Na przykład na jedną maseczkę na twarz wystarczy rozkruszyć w moździerzu jedną lub dwie tabletki Chlorelli, dodać nieco zielonej glinki kosmetycznej i odpowiednią ilość wody (to jest taką, aż uzyska się konsystencję nadającą się do rozsmarowania) i to cała filozofia.
Mydło z alg
Ze względu na właściwości oczyszczające, Spirulina i Chlorella znalazły zastosowanie przy wyrobie mydeł domowych. Dzięki nim podnoszą się właściwości odżywcze i oczyszczające mydła. Sama procedura nie jest skomplikowana, bo wystarczy sproszkowane algi dodać do wody używanej przy produkcji i wymieszać zgodnie z przepisem. Dodatkowym atutem będzie ciekawy wygląd tak przygotowanego mydła.
Wspomaganie antybiotykoterapii
Antybiotyki to silne środki biobójcze, które są w organizmie rozprowadzane przez krew. Jednak najczęściej w przypadku preparatów doustnych, do krwiobiegu przedostaje się tylko 20-60% substancji czynnej. Oznacza to, że pozostała część niebezpiecznej przecież substancji pozostaje w świetle przewodu pokarmowego. Antybiotyk taki będzie uszkadzał mikroflorę jelita, a jeśli terapia się przedłuży, będzie mógł wywrzeć także niekorzystne działanie na komórki nabłonkowe. Warto więc zabezpieczyć się nie tylko osłoną, która podtrzymuje liczebność flory jelitowej, ale także Chlorella lub Spirulina, które mają zdolność dezaktywacji resztek antybiotyku w świetle jelita.
Spirulina dobrze oczyszcza również krew, logiczne więc będzie pytanie o to, czy zastosowanie suplementu nie wpłynie negatywnie na wynik antybiotykoterapii. Otóż nie, ponieważ w praktyce nie wchłania się przecież alga, tylko niewielka część tego, co wydostanie się z nadtrawionych komórek algi. Są tam między innymi związki przyspieszające depozycję w wątrobie uszkodzonych krwinek, ale nie ma takich, które mogłyby połączyć się z antybiotykiem. W każdym razie nie ma ich tyle, żeby obniżyć efekt terapeutyczny antybiotykoterapii. Oczyszczanie krwi przez algi odbywa się na innej zasadzie niż dezaktywacja antybiotyku niewchłoniętego do krwiobiegu. Co ważne, ta ostatnia też zachodzi dopiero wtedy, kiedy i tak nie ma już możliwości wchłaniania substancji leczniczej.
Zbilansowany posiłek
Zdarza się każdemu, że kupi kiepską w smaku marchewkę albo jeszcze gorsze ziemniaki. Za smak odpowiadają zawsze określone substancje chemiczne, które w ten czy inny sposób można usunąć. Jednym z rozwiązań jest na przykład przygotowanie puree ziemniaczanego ze Spiruliną lub Chlorellą. Algi mogą oczyszczać wszystko – i jako suplement, i jako kosmetyk, więc dlaczego nie miałoby zadziałać przy zastosowaniu ich jako przyprawy? Co prawda same w sobie nie mają raczej wyrafinowanego smaku, ale pomagają łagodzić niektóre przykre nuty zapachowe w potrawach.
Podsumowanie
Mimo nazwy „suplement diety” algi mogą mieć bardzo różne zastosowania. Od kulinarnych po kosmetyczne wykorzystuje się jednak te same właściwości. Są to zdolność do detoksykacji oraz bogactwo substancji mineralnych, które poprawiają kondycje organizmu niezależnie od tego, czy działają zewnętrzne, czy od wewnątrz. We wszystkich przypadkach ważne jest jednak dokładnie to samo: wybór Spirulina czy Chlorella o odpowiedniej jakości.
Suplementy od nieznanych producentów, mogą nie być skuteczne. W skrajnych przypadkach mogą powodować choroby wątroby, uszkadzać ściany żołądka, a w zastosowaniach alternatywnych wywoływać alergie skórne, zatykać pory, powodować wystąpienie zaczerwienienia i podrażnienia. Warto więc zawsze stawiać na produkty naprawdę sprawdzone i pochodzące od dobrych dostawców. Tylko w ten sposób można zyskać pewność, że zarówno jako suplement, jak i jako środek kosmetyczny sprawdzą się idealnie.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Lazur J., Szewczyk A., Muszyńska B., Jękot B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010
Zostaw komentarz