Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 stycznia 2022

Spirulina i Chlorella podobne ale nie identyczneAlgi Spirulina i Chlorella często zażywa się zamiennie. Również większość dietetyków jest zgodna co do tego, że jest to słuszne podejście. Wynika to z faktu, że pod względem składu chemicznego algi te nie różnią się w sposób znaczny, ale jednak. Mimo to już niewielka różnica jaka występuje w tych algach w składzie chemicznym może przekładać się na działanie biologiczne. Co więcej, nawet śladowa zawartość pewnych substancji wpływa na skuteczność tych dwóch alg w nieco różnych sytuacjach.

Spirulina na niedobory

Spirulina jest jednym z najlepszych suplementów stosowanych w sytuacji niedoboru minerałów lub witamin. Dzięki wysokiej zawartości dobrze przyswajalnych związków alga ta jest ich najbogatszym źródłem i z powodzeniem może być najbardziej wydajna. To ważne, ponieważ poszczególne związki trzeba przyswoić, a biodostępność tej algi utrzymuje się na wysokim poziomie. Mowa oczywiście bardzo dobrych jakościowo produktach. W przypadku Spiruliny wchłanianie korzystnych substancji zachodzi błyskawicznie. Minerały i witaminy są zawarte w pewnych organicznych kompleksach, bez trudu wnikających do naczyń krwionośnych. Pokazuje to, że wydajność Spiruliny jest wysoka. Odpowiadają za to różnorodne białka, substancje towarzyszące i specyficzny stosunek ilościowy wszystkich składników.

Zobacz również: Spirulina – dlaczego jest tak zdrowa?

Chlorella na oczyszczanie

Choć pod względem chemicznym Chlorella nie różni się zbytnio od alg z rodzaju Spirulina, to tutaj równowaga pomiędzy różnymi związkami jest przesunięta. Choć oczywiście minerały i witaminy również doskonale się wchłaniają, to jednak widać wyraźnie większą zawartość związków wpływających na wzrost skuteczności detoksykacji i sporą przyswajalność antyoksydantów. Chlorella dzięki temu, że minerały w niej zawarte są zamknięte w nieco innych kompleksach białkowych, jest przez organizm metabolizowana inaczej niż Spirulina. Poszczególne związki organiczne i mineralne mogą być kierowane do innych narządów niż w pierwszym przypadku. To ważne, ponieważ o działaniu związku decyduje nie tylko jego charakterystyka, ale także to, do jakiego organu substancja trafia i jakim przemianom jest tam poddawana.

Zobacz również: Chlorella – od kuracji przeciwstarzeniowej po detoks.

Dlaczego warto je łączyć?

Chlorella i Spirulina wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Suplementacja łączona ma tę zaletę, że jest bardziej kompleksowa. Samo uzupełnianie niedoborów niewiele bowiem daje, jeśli organizm uległ zanieczyszczeniu. Wtedy przyswajanie korzystnych substancji trwa dłużej, a produkty metabolizmu nie mogą być efektywnie wykorzystywane. Z kolei samo oczyszczanie oczywiście usprawnia działanie wewnętrznych fabryk komórkowych, ale bez dostarczenia dużej ilości substratów, bardzo wyraźne zmiany nie będą mogły zachodzić, ewentualnie będą zachodziły bardzo powoli.

Połączenie alg Spirulina i Chlorella ma tę przewagę nad stosowaniem obu suplementów oddzielnie, że pozwala w sposób kompleksowy zadbać o organizm. To ważne, szczególnie w przypadku osób o silnie zachwianej homeostazie, natomiast oczywiście warto ocenić indywidualne potrzeby, ponieważ nie w każdym przypadku połączenie obu suplementów będzie konieczne.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Barghbani R., Rezaei K., Javanshir A. Investigating the Effects of Several Parameters on the Growth of Chlorella vulgaris Using Taguchi’s Experimental Approach. International Journal of Biotechnology for Wellness Industries, 2/2012.
  2. Safi C., Merah O., Zebib B., Pontalier P., Morphology, composition, production, processing and applications of Chlorella vulgaris. A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 2014.
  3. Lazur J., Jękot B., Szewczyk A., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. Conference: XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego 2017.
  4. Wierzbicka I., Chlorella – panaceum na wszystkie choroby?, Food Forum, 2/2016.
  5. Mason R., Chlorella and Spirulina – Green Supplements for Balancing the Body, Alternative & Complementary Therapies, 2001.
  6. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  7. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami