Aktualizacja: 8 stycznia 2022
Algi Spirulina i Chlorella często zażywa się zamiennie. Również większość dietetyków jest zgodna co do tego, że jest to słuszne podejście. Wynika to z faktu, że pod względem składu chemicznego algi te nie różnią się w sposób znaczny, ale jednak. Mimo to już niewielka różnica jaka występuje w tych algach w składzie chemicznym może przekładać się na działanie biologiczne. Co więcej, nawet śladowa zawartość pewnych substancji wpływa na skuteczność tych dwóch alg w nieco różnych sytuacjach.
Spirulina na niedobory
Spirulina jest jednym z najlepszych suplementów stosowanych w sytuacji niedoboru minerałów lub witamin. Dzięki wysokiej zawartości dobrze przyswajalnych związków alga ta jest ich najbogatszym źródłem i z powodzeniem może być najbardziej wydajna. To ważne, ponieważ poszczególne związki trzeba przyswoić, a biodostępność tej algi utrzymuje się na wysokim poziomie. Mowa oczywiście bardzo dobrych jakościowo produktach. W przypadku Spiruliny wchłanianie korzystnych substancji zachodzi błyskawicznie. Minerały i witaminy są zawarte w pewnych organicznych kompleksach, bez trudu wnikających do naczyń krwionośnych. Pokazuje to, że wydajność Spiruliny jest wysoka. Odpowiadają za to różnorodne białka, substancje towarzyszące i specyficzny stosunek ilościowy wszystkich składników.
Zobacz również: Spirulina – dlaczego jest tak zdrowa?
Chlorella na oczyszczanie
Choć pod względem chemicznym Chlorella nie różni się zbytnio od alg z rodzaju Spirulina, to tutaj równowaga pomiędzy różnymi związkami jest przesunięta. Choć oczywiście minerały i witaminy również doskonale się wchłaniają, to jednak widać wyraźnie większą zawartość związków wpływających na wzrost skuteczności detoksykacji i sporą przyswajalność antyoksydantów. Chlorella dzięki temu, że minerały w niej zawarte są zamknięte w nieco innych kompleksach białkowych, jest przez organizm metabolizowana inaczej niż Spirulina. Poszczególne związki organiczne i mineralne mogą być kierowane do innych narządów niż w pierwszym przypadku. To ważne, ponieważ o działaniu związku decyduje nie tylko jego charakterystyka, ale także to, do jakiego organu substancja trafia i jakim przemianom jest tam poddawana.
Zobacz również: Chlorella – od kuracji przeciwstarzeniowej po detoks.
Dlaczego warto je łączyć?
Chlorella i Spirulina wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Suplementacja łączona ma tę zaletę, że jest bardziej kompleksowa. Samo uzupełnianie niedoborów niewiele bowiem daje, jeśli organizm uległ zanieczyszczeniu. Wtedy przyswajanie korzystnych substancji trwa dłużej, a produkty metabolizmu nie mogą być efektywnie wykorzystywane. Z kolei samo oczyszczanie oczywiście usprawnia działanie wewnętrznych fabryk komórkowych, ale bez dostarczenia dużej ilości substratów, bardzo wyraźne zmiany nie będą mogły zachodzić, ewentualnie będą zachodziły bardzo powoli.
Połączenie alg Spirulina i Chlorella ma tę przewagę nad stosowaniem obu suplementów oddzielnie, że pozwala w sposób kompleksowy zadbać o organizm. To ważne, szczególnie w przypadku osób o silnie zachwianej homeostazie, natomiast oczywiście warto ocenić indywidualne potrzeby, ponieważ nie w każdym przypadku połączenie obu suplementów będzie konieczne.
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Barghbani R., Rezaei K., Javanshir A. Investigating the Effects of Several Parameters on the Growth of Chlorella vulgaris Using Taguchi’s Experimental Approach. International Journal of Biotechnology for Wellness Industries, 2/2012.
- Safi C., Merah O., Zebib B., Pontalier P., Morphology, composition, production, processing and applications of Chlorella vulgaris. A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 2014.
- Lazur J., Jękot B., Szewczyk A., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. Conference: XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego 2017.
- Wierzbicka I., Chlorella – panaceum na wszystkie choroby?, Food Forum, 2/2016.
- Mason R., Chlorella and Spirulina – Green Supplements for Balancing the Body, Alternative & Complementary Therapies, 2001.
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
Zostaw komentarz