Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 czerwca 2021

Oklady algowe naturalny sposób na cellulitOkłady algowe to fenomen wśród zabiegów kosmetycznych – zarówno domowych, jak i tych profesjonalnych. Algi takie jak Spirulina i Chlorella mają zdolność wpływania na metabolizm i zwiększania zużycia tłuszczów. Można to wykorzystać jak wspomaganie w dietach redukcyjnych, ale także jako sposób na zmniejszenie cellulitu.

Cellulit – czym jest i jak powstaje

Cellulit jest wadą kosmetyczną, której przyczyną jest nieprawidłowy rozkład adipocytów, czyli komórek tłuszczowych w płytkich warstwach skóry. Powód dyslokacji adipocytów w ten sposób nie jest oczywisty. Wydaje się, że może to być uwarunkowane genetycznie, niemniej czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia skórki pomarańczowej jest dieta bogata w tłuszcze. Co ważne, tłuszcz odłożony w płytkich adipocytach jest wykorzystywany jako surowiec energetyczny jedynie lokalnie, a więc w skórze. To od razu podpowiada, w jaki sposób można próbować walczyć z tą wadą kosmetyczną.

Fizjologia cellulitu

Cellulit można upłynnić – mięśnie w czasie pracy zużywają wiele energii i jeśli uda się je pobudzić do działania, wówczas spora część cellulitu zostanie po prostu zużyta. Drugi ze sposobów to okłady różnego typu, w tym z alg jako jeden z najskuteczniejszych. Przede wszystkim taki okład zwiększa lokalnie temperaturę ciała, a więc powoduje upłynnienie tłuszczu w adipocytach. Samo to nie powoduje, że cellulit zniknie, ale w tej postaci tłuszcze są łatwiej wykorzystywane przez organizm lub wylewają się z uszkodzonych komórek do przestrzeni międzykomórkowych, z których są zbierane przez otwarte zakończenia układu limfatycznego.

Na dalszym etapie zostaną usunięte z organizmu lub zdeponowane w innej tkance. Cały ten proces jednak może zachodzić wyłącznie po upłynnieniu tłuszczów, a więc w wyższej temperaturze. Algi takie jak Spirulina i Chlorella mają dodatkowa zdolność pobudzania metabolizmu komórek skóry, co zwiększa ich zapotrzebowanie energetyczne. Tym samym potęgują szanse na zużycie tłuszczu z zapasów do celów zasilania reakcji chemicznych w cytoplazmie.

Okłady algowe na cellulit

Usuwanie cellulitu jest zawsze procesem wieloetapowym. W przypadku stosowania okładów z alg potrzeba nawet około tygodnia na zakończenie „sesji”. Procesy biologiczne są bowiem często rozłożone w czasie, więc od upłynnienia tłuszczu i rozbicia niektórych adipocytów mijają 2-3 dni, zanim naczynia limfatyczne zbiorą płyn z przestrzeni międzykomórkowej i przesuną go kilka węzłów limfatycznych dalej. Równocześnie cały czas komórki skóry mogą korzystać z uwolnionego tłuszczu do celów energetycznych. Zanim zaś cały proces się zakończy, mijają kolejne dni.

W zależności od grubości okładu, jego aktywności oraz czynników indywidualnych u wszystkich przebiega to trochę inaczej, niemniej jednak mechanizm likwidacji cellulitu tłuszczowego wygląda właśnie tak. W przypadku cellulitu wodnego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i ta metoda nie musi być aż tak skuteczna, ale też cellulit wodny stwierdza się zdecydowanie rzadziej. Faktem jednak pozostaje, że okłady z algami również w tym przypadku mogą przynieść pozytywne skutki choćby przez wzmocnienie wszystkich warstw skóry i normalizację stosunków wodnych.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  2. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  3. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
  4. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  5. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, Annales Academiae Mediace Stetinensis, 1/2014.
  6. Gałązka M., Galęba A., Nurein H. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Hygeia Public Health, 3/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami