Nori to inaczej wodorosty, zazwyczaj zaliczane do krasnorostów. W praktyce to japońskie określenie na algi różnego rodzaju. Zdecydowanie najczęściej mianem nori określa się jednak szkarłatnicę delikatną (łac. Porphyra tenera). Algi nori wykorzystuje się w gastronomii, zwłaszcza w kuchni japońskiej i azjatyckiej. Są podstawowym składnikiem m.in. sushi i różnego rodzaju maków (rolki ryżowe owinięte plastrem algi).
Nori – skład
Nori zawierają dużą ilość węglowodanów, w tym: erytritol, mannitol, fukoza (cukier charakterystyczny dla grzybów), glukoza, galaktoza oraz sorbitol. Aż 40% całej masy nori stanowi porphyran, czyli agaroza o udowodnionych właściwościach immunomodulujących. Pozostałymi cennymi składnikami są między innymi:
- składniki mineralne – cynk, jod, miedź, mangan, żelazo, wapń, sód, fosfor;
- witaminy – głównie witaminy z grupy B, witamina A oraz witamina C;
- błonnik pokarmowy;
- antyoksydanty;
- NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3 i Omega-6.
Co niezwykle ważne, algi te wyróżniają się bardzo dużą biodostępnością (składniki w nich zawarte przyswajają się w układzie pokarmowym w dużym stopniu) oraz są pozbawione skutków ubocznych. Praktycznie jedynym przeciwwskazaniem do ich spożycia jest nadwrażliwość na algi lub jod.
Nori – właściwości zdrowotne
Ze względu na dużą zawartość porphyranu, alga o nazwie nori może znacznie zmniejszać ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak m.in. alergie, nowotwory, schorzenia neurodegeneracyjne czy dermatologiczne. To związek o działaniu przeciwutleniającym i immunomodulującym, zwalczający nadmiar wolnych rodników tlenowych w ustroju oraz poprawiający odporność. Udowodniono również, że regularne spożycie nori poprawia ogólną kondycję organizmu i wydolność fizyczną. Na algi te powinny uważać jednak osoby wykluczające z diety sód, jako że nori zawiera spore ilości tego pierwiastka.
Nori poprawiają trawienie, ponieważ zawierają spore ilości błonnika pokarmowego. Dzięki temu przeciwdziałają zaparciom, niestrawnościom i pozytywnie wpływają na kondycję mikroflory jelitowej. Dodatkowo uzupełniają ewentualnie niedobory witamin i minerałów, które posiadają w swoim składzie. Wykazano, że spożycie alg (bez względu na ich rodzaj) wpływa pozytywnie na kondycję skóry (staje się bardziej jędrna i lepiej odżywiona) i układu nerwowego (wzmacnia się pamięć i koncentracja). Po części ze względu na tak kompleksowe działanie, algi takie jak nori, wakame, Chlorella czy Spirulina cieszą się w dzisiejszych czasach bardzo dużą popularnością.
Jak spożywać nori?
Płachty algi nori zbiera się, a następnie suszy i podpieka (na tym etapie można je doprawić, choć najczęściej sprzedawane są w formie naturalnej). Następnie kroi na paski i sprzedaje. W zależności od sposobu przygotowania wyróżnia się 3 podstawowe typy produktu:
- yaki nori (prażone na sucho);
- ajitsuke nori (przyprawiane i suszone);
- tsukadani nori (przyprawione i mokre).
Są szczególnie popularne w krajach azjatyckich, gdzie stanowią podstawowy składnik sushi. Ich głównym celem było nadawanie rolkom kształtu, jednak szybko okazało się, że wzbogacają również ich smak. Sprasowane arkusze nori można kupić współcześnie w niemal każdym sklepie spożywczym. Warto wykorzystać je do wykonania domowych rolek z ryżem, jak również do onigiri (japońska przekąska ryżowa) czy zup orientalnych. W Japonii nori można kruszyć i wykorzystywać jako posypka do placków okonomiyaki.
Przygotowanie nori
Pierwszym etapem jest kupno odpowiedniego rodzaju nori. Wyróżniamy m.in. gold, silver, platinum, diamond, red czy green. Różnią się one kolorem, jakością i parametrami. Nori green są najcieńsze i bardzo elastyczne, dlatego świetnie sprawdzą się w przypadku osób używających algi po raz pierwszy. Z kolei nori diamond są najgrubsze, zwykle sięgają po nie specjaliści.
Przed rozpoczęciem przygotowywania jakiejkolwiek potrawy arkusze algi należy namoczyć w czystej, zimnej wodzie, zwykle na około 15 minut. Po upływie tego czasu arkusz staje się elastyczny i miękki. Teraz można go gotować, smażyć lub wykorzystywać do zawijania sushi.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Muszyńska B., Jękot B., Topolska-Pasek M., Rzewińska A., Właściwości prozdrowotne węglowodanów występujących w algach, Farmakologia Polska, 7/2016.
- Chojnacka K., Saeid A., Michalak I., Możliwości zastosowania biomasy alg w rolnictwie, Chemik, 11/2012.
Zostaw komentarz