Aktualizacja: 4 maja 2022
Maska algowa to dziś bardzo popularna metoda pielęgnacji skóry w gabinecie kosmetycznym. Algi – jako zielona, śluzowata maź – przynoszą naszej skórze olbrzymie korzyści zdrowotne. Jakie? Oto one.
Spis treści
Algi – czym są?
Algi to rośliny wodne, zaliczające się do szerokiej grupy wodorostów. Są najstarszymi organizmami na Ziemi, które od wielu lat znane są ze swoich olbrzymich właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych.
Właściwości alg
Właściwości alg są bardzo duże. Posiadają wiele składników wpływających na prawidłowe odżywienie skóry, ponieważ w swoim składzie zawierają minerały takie jak wapń, potas, żelazo, miedź, cynk, fluor i fosfor. Ponadto są cennym źródłem wielu witamin: A, B, C, K, E i PP. Algi posiadają również jako jedne z niewielu roślin witaminę B12, która polecana jest wszystkim tym, którzy w swej diecie wyeliminowali mięso. W algach znajdziemy również błonnik pokarmowy.
Maska algowa – korzyści
Na naszym rynku możemy znaleźć maski algowe różnego rodzaju. W składzie zawierają one nie tylko właściwości samych alg, ale również korzyści zdrowotne lub pielęgnacyjne owoców lub innych składników aktywnych, które mogą się w nich dodatkowo zawierać.
Maski te mogą być bogate w owoce takie jak żurawina, arbuz czy składniki aktywne typu kwas hialuronowy, koloidalne złoto, komórki macierzyste, Spirulina oraz w inne: oliwę z oliwek, czekolada czy aloes. Wszystkie te związki posiadają szereg czynnych składników, które po nałożeniu maski na twarz penetrują w głąb skóry, działając i likwidując jej problem.
Działanie
Głównie maskom algowym zawdzięczamy działania kojące, łagodzące podrażnienia skóry i zwężające pory skórne. Bardzo często stosuje się je po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych lub w przypadku cery tłustej i związanych z nią zmianach chorobowych np. trądzik pospolity. Maski algowe świetnie sprawdzają się również podczas zabiegów wyszczuplających, bowiem posiadają zdolności odchudzające. Nie można zapomnieć o ich szerokim zastosowaniu odżywczym, ponieważ posiadają bogaty skład witamin i minerałów. Polecane są więc przy wszystkich zabiegach kosmetycznych zarówno na twarz, jak i całe ciało.
Maski algowe pomagają spłycać zmarszczki i przeciwdziałają starzeniu się skóry. Neutralizują wolne rodniki. Po użyciu tego rodzaju maski od razu zauważalne jest nawilżenie skóry, rozjaśnienie i poprawa jej napięcia (efekt liftu kosmetycznego). Dodatkowym atutem jest również fakt, że po zabiegu z wykorzystaniem masek algowych makijaż dzienny utrzymuje się znacznie dłużej.
Maska algowa – przykłady
Poniżej przedstawiamy przykładowe maski z użyciem alg.
1. Maska algowa ze Spiruliną
Maska przeznaczona jest głównie do cery niedotlenionej, ziemistej i cery palacza. Działa mocno rewitalizująco, a także wykazuje głębokie działanie nawilżające ze względu na obecność polisacharydów pochodzących z algi Spirulina. Wyrównują one bowiem ubytki wody w skórze. Ponadto taka maska algowa redukuje zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia. Napina i wygładza skórę, daje efekt tzw. liftu kosmetycznego.
2. Maska algowa z żurawiną
Witamina C zawarta w żurawinie czyni maskę algową bombą witaminową dla skóry. W swoim składzie oprócz witaminy C – najlepszego antyoksydantu, posiada inne witaminy i sole mineralne. Wszystkie te związki sprawiają, że maska wykazuje właściwości regenerujące, kojące i odżywcze. Ponadto eliminuje zmarszczki i likwiduje oznaki starzenia się skóry. Po jej zastosowaniu zauważalny jest efekt napięcia skóry. Ten rodzaj maski świetnie nadaje się dla skóry zmęczonej, cery naczynkowej, wrażliwej i suchej.
Jak należy używać maski algowej?
Maski algowe występują w formie sproszkowanej. Ich zastosowanie jest bardzo proste i można wykonać ją nawet samemu w domu. Wystarczy jedynie odmierzyć miarką odpowiednią ilość sproszkowanej maski i wymieszać ją z podobną ilością wody destylowanej lub mineralnej. Konsystencja maski powinna być podobna do konsystencji gęstej śmietany. Należy nałożyć ją na skórę i trzymać do całkowitego zastygnięcia. Pozostawić na skórze na około 20 min (nie dłużej). Wskazaniami do użycia są:
- trądzik różowaty;
- trądzik pospolity;
- po oczyszczaniu twarzy;
- po zabiegach kwasami;
- wizyta w solarium;
- oparzenia;
- przed makijażem;
- w celu wprowadzenia substancji aktywnych.
Z kolei do przeciwwskazań zaliczamy następujące przypadki:
- astma;
- antybiotykoterapia;
- kuracja sterydowa;
- otwarte rany.
Domowa maseczka na twarz z algi Spirulina
Na filmie pokazujemy jak w szybki i prosty sposób przygotować domową maseczkę na twarz ze Spiruliny. Jest ona bardziej intensywna i odżywcza niż inne maski algowe. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo tutaj.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.
- Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
Ostatnio algi pojawiają się w wielu różnych produktach. Nie mogłem pominąć tego trendu i już jestem po pierwszych próbach! 🙂
Bardzo ciekawy wpis z dokładnym przedstawieniem właściwości maseczki z alg.Wspaniale, że do wpisu dołączony został film instruktażowy na temat przygotowania maseczki.Może spróbuję taką zrobić 🙂 Pozdrawiam 🙂
Planuję zabiegi kwasami, więc spróbuję i zobaczę o co tyle hałasu 🙂
Fajna maseczka. Może sobie taką kupię.
Fajna maseczka. Może też sobie taką kupię.
Z chęcią wypróbuję taką maseczkę po oczyszczaniu twarzy. Dziękuję za polecenie.
Uwielbiam maseczki i taka z chęcią bym wyprobowala
Ciekawa maseczka. Jeszcze nie próbowałam algowych, będę musiała je w niedługim czasie przetestować.
Maseczki algowej jeszcze nigdy nie stosowałam. Może warto spróbować.
Najlepsza maseczka ever to kąpiel w Morzu Martwym! 🙂 Polecam takie spa: uroda i wypoczynek w jednym 🙂 Algi też są fajne, a spirulinę kiedyś stosowałam.
Wstyd się przyznać, ale chyba nigdy maseczki nie stosowałam ;).
O matko! Tyle zalet, że muszę ją wypróbować. Fajny filmik instruktażowy ?
Nie wiedziałam, że maseczki z algami są takie dobre dla cery. Człowiek jednak uczy się przez całe życie 🙂
Muszę koniecznie spróbować! Już jakiś czas temu obiła mi się o uszy ta Spirulina ale jakoś nie miałam okazji jej wykorzystać. Czas to zmienić, myślę, że będę zadowolona 🙂
Zazwyczaj na takie maseczki chodzilam do kosemetyczki. Teraz zrobię sobie sama w domu
O jeszcze nie mialam przyjemnosci wyprobowac, ale to moze byc cos dla mnie.
Warto wypróbować na własnej skórze 😉
Takie maski kojarzą mi z salonami kosmetycznymi. Świetnie, że obecnie można wykonać aplikować je samodzielnie w domu. Artykuł bardzo mnie zachęcił do wypróbowania.
Bardzo cenie sobie maseczki domowej roboty. Wtedy jestem pewna jej skladnikow i nie musze sie meczyc z rozszyfrowaniem skladu. Z alg jeszcze nie robilam. Warto wyprobowac.
Ja niestety po algowej masce (takiej domowej) miałam bardzo podrażnioną skórę. Nie wiem czemu tak się zadziało, ale od tej pory staram się unikać alg na twarzy.
Uwielbiam maski algowe, są doskonałe, mega nawilżają !
W wolnym czasie bede musiala pokombinbowac z naturalnymi kosmetykami 🙂
polecam kosmetyki , są już dostępne w naszym kraju. na bazie alg
Jestem totalną fanką maseczek algowych 🙂
Lubię czasem położyć sobie maseczkę.
O, super, że jest tu przepis na taką maseczkę. Z chęcią skorzystam, tylko muszę jeszcze zaopatrzyć się w spirulinę. 😉
Uwielbiam maseczki algowe, często je sobie robię 🙂
Lubię maski algowe może teraz skuszę się na taką
ciekawa maseczka, uwielbiam algi więc muszę ją wypróbować
uwielbiam produkty z algami, tej maseczki jeszcze nie miałam i chyba muszę to zmienić
Przeczytałam już kilka Twoich wpisów i nie miałam pojęcia, jak szerokie spectrum właściwości mają algi 😉 mam ochotę na maskę z żurawiną 🙂
muszę sobie kiedyś wykonać taka maseczkę, bo już tyle razy słyszałam pochlebne opinie na jej temat, że dziwię się sama sobie, że jeszcze nie spróbowałam!
Świetna maseczka. Muszę koniecznie ją wypróbować 🙂
Robiłam sobie maseczkę ze spitruliny na włosy 🙂
Ależ genialny przepis! Aż wstyd przyznać, że od dawna mam niezużytą spirulinę w proszku i nic z nią nie robię… Ale teraz już koniec wymówek 🙂 Zwłaszcza patrząc na potencjalne działanie tej maseczki – to zdecydowanie coś, czego aktualnie potrzeba mojej cerze…
Po prostu, koniecznie musze wyprobowac na sobie. Jestem adeptka roznych maseczek naturalnych, ostatnio zakochalam sie w peelingu z glinki marokanskiej ghassoul. A teraz cos mi mowi, ze czas na algi. Pozdrawiam serdecznie Beata
Nie wiedziałam, że astma może być przeciwskazaniem. Dlaczego? Bardziej byłabym skłonna uwierzyć, gdyby chodziło o alergię. A może miałaś na myśli astmę alergiczną? 🙂
O wygląda rewelacyjnie
Maska algowa z żurawiną mnie zaintrygowała. Czy macie jakieś przepis na nią?
Super tez uwielbiam maski algowe
moja skóra uwielbia spirulinę! swego czasu systematycznie robiłam sobie maseczki z tej algi:)
Bardzo ciekawa sprawa z tą maską ze spiruliny. Mam jej dość dużo w domu (kiedyś kupiłam i zarzuciłam korzystanie). Maska to dobry sposób, żeby w końcu z niej skorzystać.
A zaciekawiło mnie, dlaczego nie powinno się takiej maski używać, jeśli jest się astmatykiem. Wiecie może dlaczego?
Uwielbiam takie naturalne i domowe kosmetyki! Maski z alg jeszcze nie próbowałam, ale przepisy zapisałam i na pewno spróbuję 🙂
Musze zrobić ta maskę 🙂 skoro jest wskazana na trądzik 😀
Od czasu do czasu używam tego rodzaju masek i jestem z nich bardzo zadowolona 🙂
Jeszcze nie robiłam takiej maseczki, ale chyba sie skuszę 🙂
Do tej pory maseczki algowe wykonywałam tylko w gabinecie kosmetycznym, ale chyba najwyższy czas zabrać się za domowe spa i sporządzić sobie taką maseczkę samemu 🙂
Zaciekawiłaś mnie tą maseczką, muszę ja wypróbować! 😉
Sama nie mam cierpliwości do masek algowych dlatego w domu robię je rzadko chociaż wiem że dobrze działają, za to u kosmetyczki to prawdziwa przyjemność 🙂
Głośno ostatnio o algach – i w kosmetykach do ciała, i do twarzy, i do włosów. Chyba i ja będę musiała któryś z nich przetestować 🙂
Koniecznie muszę wypróbować! Do tej pory zachwycona byłam maseczka z drożdży i płatków owsianych. Z wielką chęcią dokonam testów Twojej propozycji 🙂
Znając mnie, zasnęłabym z tą maseczką a rano jak zwykle spóźniona wybiegłabym z domu z zieloną twarzą. Pewnie spróbuję, ale raczej w gabinecie, gdzie miła pani obudzi mnie po wszystkim.
bardzo ciekawy wpis 🙂 chyba wypróbuje 🙂
Skuteczne, naturalne – czego chcieć więcej 🙂
Muszę wypróbowac masaeczkę 🙂
Bardzo lubię maski algowe i stosuje zwłaszcza po kuracji kwasami