Aktualizacja: 1 lutego 2023
Spirulina to wszechstronny, kompleksowo działający suplement diety. Zastosowanie alg, w tym Spiruliny, wcale nie ogranicza się jednak wyłącznie do suplementacji. Z powodzeniem można wykorzystać te glony również do wzmocnienia maseczek samodzielnie wykonywanych w domu. Ponadto dodaje się je również na skalę przemysłową do produktów koncernowych, choć w ilościach często poniżej progu skutecznego działania. Dlatego taką maseczkę warto wykonać samemu.
Spis treści
Jak działa Spirulina?
Spirulina to alga o bardzo wszechstronnym działaniu, ale należy pamiętać, że jej przydatność w suplementacji i kosmetyce określa się na podstawie odmiennych parametrów. Wynika to choćby z faktu, że duże cząsteczki, na przykład białka, węglowodany albo witaminy mogą być trawione i wchłaniane, nie mają natomiast nawet teoretycznych szans na przeniknięcie przez skórę. Ich cząsteczki mogą w najlepszym wypadku „utknąć” między komórkami zrogowaciałymi, więc nie zostaną one wykorzystane. Nie można jednak zapomnieć o tym, że Spirulina to również masa mikroelementów o cząsteczkach wystarczająco małych, aby mogły przenikać w głąb skóry. Drugim ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem Spiruliny w maseczkach jest delikatne działanie utleniające wybranych cząstek chemicznych, silne działanie oczyszczające oraz dodatkowa ochrona przed promieniowaniem UV (realizowana nawet przez pojedyncze cząstki chlorofilu).
Spirulina w postaci maseczek lub jako dodatek do maseczki poprawia ukrwienie skóry, zwiększa jej odporność na zakażenia, w tym nadkażenia zaskórników, wyrównuje koloryt i pozwala na przywrócenie równowagi naturalnym procesom oczyszczania skóry.
Maseczka ze Spiruliny – jak przygotować najlepszą?
Spirulina może zostać wykorzystana jako dodatek do maseczki albo jako podstawowy składnik czynny – to zależy od oczekiwanego efektu. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu silnego oczyszczenia, należy zastosować sam preparat z alg. W tym celu można użyć rozdrobnioną Spirulinę w tabletkach. Dobrej jakości produkt nie zawiera zbędnych wypełniaczy, konserwantów czy barwników, dlatego łatwo go rozkruszyć w moździerzu. Do szybkiego przygotowania maseczki sprawdza się Spirulina w proszku. Sproszkowaną Spirulinę rozcieńcza się niewielką ilością wody (najlepiej wody mineralnej), nakłada na skórę twarzy, szyi i dekoltu, a następnie pozostawia na 15-20 minut (nie dłużej). Pierwszy zabieg powinien być skrócony do 10 minut. Maseczki można stosować 2-3 razy w tygodniu.
Spirulina jest cennym dodatkiem również do innych maseczek, na przykład z zielonej glinki. Ta ostatnia ma silne działanie bakteriobójcze, a Spirulina wzmaga procesy oczyszczania. Inna kompozycja to wzbogacenie odżywczej borowiny w oczyszczające algi – tutaj jednak trudno o podanie proporcji, a to ze względu na dużą zmienność jakościową i ilościową preparatów borowinowych. We wszystkich przypadkach łączenia składników aktywnych warto dodawać je po połowie lub w stosunku 3:1. Oczywiście z przewagą tego, który daje efekt podstawowy oraz który chcemy osiągnąć.
Maseczka ze Spiruliny – przepis
Na poniższym filmie pokazujemy jak w prosty i szybki sposób przygotować maseczkę ze Spiruliny:
Skład:
- 2 łyżeczki algi Spirulina;
- 5 łyżeczek wody mineralnej.
Maseczka ze Spiruliny wcale nie musi ograniczać się do podstawowych składników takich jak alga i woda. Można ją również wzbogacić o płatki owsiane, które posłużą jako delikatny peeling co pozwoli usunąć martwy naskórek, a Spirulina odżywi skórę i doda jej blasku.
Skład:
- 2 łyżeczki algi Spirulina
- 5 łyżeczek wody mineralnej
- 2 łyżeczki płatków owsianych
Maseczka ze Spiruliny – jak ją nakładać na twarz?
Regularne stosowanie algi przełoży się na gładką i odżywioną skórę. Nakładanie maseczki na twarz nie jest wcale takie trudne. Na poniższym filmie pokazujemy jak w łatwy i szybki sposób można to zrobić:
Która Spirulina jest najlepsza na maseczki?
Spirulina na maseczki musi być jak najczystsza, ponieważ szczególnie wrażliwa skóra twarzy mogłaby na zanieczyszczenia zareagować alergią, nie wspominając oczywiście o tym, że wszystkie zanieczyszczenia znacząco osłabiają efekty korzystnego oddziaływania alg. Na Polskim rynku dostępna jest między innymi Spirulina bioalgi, której producent oferuje czystą Spirulinę bez zbędnych dodatków. W skład produktu wchodzi jedynie wysuszona Spirulina.
Zasady rządzące wyborem alg na maseczkę są tożsame z tymi, którymi kierujesz się przy zakupie suplementów diety. Należy wybierać preparaty czyste chemicznie, najwyższej jakości i pochodzące od zaufanych sprzedawców. Odstępstwo jest tylko jedno: ponieważ alga na maseczki będzie zużywała się wolniej, możesz wybierać mniejsze opakowania.
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- DiNicolantonio J., Anusha G., Keefe J., Effects of spirulina on weight loss and blood lipids: a review, Open heart, 7/2020.
- Grosshagauer S., Kraemer K., Somoza V., The True Value of Spirulina, J Agric Food Chem, 8/2020.
- Karkos P., Leong S., Karkos C., Sivaj N., Assimakopoulos, Spirulina in Clinical Practice: Evidence-Based Human Applications.
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Jung F., Kruger-Genge A., Spirulina platensis, a super food?, Journal of Cellular Biotechnology, 5/2019.
Witam gdzie kupic ten produkt by byc pewnym jakosci tego produktu i chodzi mi o spiruline bez jodu
Spirulina febico jest bez jodu, chyba jako jedyna w Polsce
Kiedyś namiętnie używałam, ale teraz już zupełnie o niej zapomniałam. Dobrego dnia 🙂
Dodawajcie do proszku spiruliny śmietanę lub jogurt. Rewelacja.
Sama robię sobie maseczki ze spiruliny w postaci proszku. Nie stosuję jednak wody mineralnej, która szybko paruje, maseczka wysycha i ściąga nieprzyjemnie skórę. Spirulinę mieszam z jgurtem, śmietaną lub słodką śmietanką do kawy. Zależy, co mam pod ręką. Sķóra dodatkowo jest gładka i aksamitna. Polecam!
Uzywam i widze efekty, mialam zawsze jakies krostki, zaskorniki, teraz nie ma po nich sladu 🙂 moze to nie tylko zasluga samej spiruliny ale na pewno tez pomogla 🙂 polecam
Nie pomyślałam o maseczce ze spiruliny! Super pomysł 🙂
Ciekawy wpis. Nigdy nie korzystałam z tego typu masek, ale po przeczytaniu jestem jak najbardziej skłonna 🙂
Pierwszy raz o tym słyszę.
Muszę koniecznie spróbować 🙂
Super pomysł – nie wiedziałam, że nadaje się też na twarz! Jutro wykorzystam 🙂
Super pomysł, muszę wypróbować 🙂
Bardzo lubię różnego rodzaju maseczki i tę chętnie wypróbuje 🙂
Kiedyś próbowałam. Nie wiem czy miałam produkt niskiej jakości, ale jego zapach mnie odrzucał.
muszę wypróbować, gdyż nie mialam doczynienia wcześniej ze spiruliną
Lubie takie nowości wiec na pewno wypróbuje 🙂
Trzeba wypróbować! Świetny artykuł.
dużo słyszałam o spirulinie, ciekawy artykuł 😀
No ja też smaku spiruliny nie mogę zdzierżyć więc tę co mam wykorzystam na maseczki 😉
Super! Będę próbować
Pamiętam czasy kiedy pracowałam w aptece internetowej i nie potrafiłam dobrze wypowiedzieć słowa „spirulina”. Zawsze niepotrzebnie komplikowałam sprawę i wychodziły jakieś spiriluliny 😉
I to jest pomysł! Zamiast pić w koktajlach wolę nałożyć na ciało 🙂 Smak jak dla mnie jest nie do zaakceptowania.
Na pewno wypróbuję bo brzmi to bardzo fajnie 🙂
@Malami maseczkę ze spiruliny za każdym razem rób na świeżo. Myślę, że nie nadaje się do przechowywania.
a czy ktoś wie, przez jaki czas można przechowywać taką maseczkę, zrobioną tylko z wody?
Dla mnie maseczka ze spiruliny to po prostu zbawienie. Nakładam raz w tygodniu już od kilku tygodni i widzę doskonale jak działa. Polecam niedowiarkom żeby sobie spróbowali
Maseczka ze spiruliny na 15 minut, 2 razy w tygodniu i moja skóra niczego więcej nie potrzebuje. Rewelacja!!!