Aktualizacja: 2 stycznia 2024
Algi w proszku są cenioną na całym świecie żywnością, stosowaną również jako wartościowy suplement diety. Największą popularnością cieszy się Spirulina i Chlorella, choć innymi rodzajami alg są: Nori, Wakame czy Kombu. W postaci sproszkowanej algi można wykorzystywać również do przygotowywania kosmetyków.
Algi w proszku – charakterystyka
Wyróżnia się następujące algi w proszku:
- Spirulina – gatunek Arthrospira platensis to gram-ujemne, nietoksyczne, fotosyntetyzujące cyjanobakterie o strukturze wielokomórkowej, nitkowatej i charakterystycznym niebiesko-zielonym kolorze. Pojedynczy organizm składa się z kilkumilimetrowych trychomów o kształcie helisy, składających się z cylindrycznych komórek o średnicy około 1-12 µm. W największych ilościach występują w alkalicznym środowisku wodnym o ciepłej temperaturze, głównie w regionach Afryki, Azji oraz południowej i centralnej Ameryki. Wśród suplementów diety najwyższą jakością cieszy się Spirulina w proszku z czystych wód Tajwanu;
- Chlorella – najpowszechniej występującym gatunkiem Chlorelli jest Chlorella vulgaris. Można ją znaleźć w każdym wodnym i wilgotnym środowisku. Na potrzeby suplementacji najczęściej produkowana jest Chlorella pyrenoidosa. W specjalnych warunkach można wpłynąć na ostateczny skład substancji odżywczych. Występuje w słodkowodnych zbiornikach na Dalekim Wschodzie, zwłaszcza w Korei Południowej. Stanowi jedno z najbogatszych źródeł chlorofilu;
- Kombu – jadalny gatunek glonów powszechnie spożywany zwłaszcza w Azji Północno-Wschodniej. Nie tyle jest suplementem diety, o ile właśnie produktem dodawanym do dań. Uważa się, że stanowi najbardziej rozpowszechnioną algę na świecie. Jej roczne zużycie to około 600 000 ton suchej algi. Używana jest do produkcji chleba, wegetariańskich hamburgerów oraz do otrzymania mąki. Wywar po gotowanej Kombu to podstawa wielu tradycyjnych japońskich potraw.
Cenioną algą jest również Nori i Wakame, jednak nie są one sprzedawane w formie sproszkowanej. Zwykle mają postać arkuszy (np. wykorzystywanych przy robieniu rolek ryżowych) lub suszonych pasków.
Zobacz również: Algi w tabletkach.
Spirulina w proszku
Najczęściej sprzedawaną i polecaną algą w proszku jest sproszkowana Spirulina. Można ją stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W pierwszym przypadku poleca się spożywanie jej wraz z napojami, koktajlami czy smoothies. Można dodawać ją również do owsianki, naleśników, a nawet ciast. Dzięki temu będzie efektywnie wzbogacać posiłki o wartościowe substancje odżywcze. Alternatywnie można pić ją po zmieszaniu z wodą, jako suplement diety.
Zobacz również: Koktajl ze Spiruliną.
Należy zaznaczyć, że Spirulina w proszku ma charakterystyczny smak i zapach, przypominający nieco ryby. Wielu osobom to przeszkadza. Wówczas należy rozważyć suplementację Spiruliny w tabletkach.
Spirulinę w proszku można także stosować zewnętrznie, zwłaszcza jako uzupełnienie kosmetyków domowej roboty. Stanowi idealny dodatek masek do włosów, twarzy i ciała, peelingów czy odżywek do włosów. Można dodawać odrobinę do gotowych już kosmetyków, jak również samodzielnie wykonywać je od podstaw. Przykładowo, wystarczy zmieszać pół łyżeczki Spiruliny w proszku z łyżką kefiru i odrobiną miodu. Tak gotową mieszankę nakłada się na włosy i pozostawia na 10 minut, po czym dokładnie spłukuje.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny.
Gdzie kupić algi w proszku?
Algi w proszku kupić można w każdym sklepie ze zdrową żywnością, jak również w sklepach internetowych producentów suplementów diety. Jednym z polecanych powszechnie producentów jest bioalgi. W ofercie tego producenta znaleźć można zarówno wysokiej jakości Spirulinę bioalgi (w proszku, w tabletkach – pochodzące z Tajwanu), jak i Chlorellę. Kupując algi w proszku, należy zwracać uwagę na pochodzenie algi, proces produkcji oraz dokładny skład. Nie powinny znajdować się w nim sztuczne dodatki czy konserwanty.
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.
- Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
Zostaw komentarz