Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 lutego 2024

Algi na twarzAlgi na twarz to skuteczny sposób na odświeżenie i nawilżenie skóry. Algi, dzięki dużej ilości korzystnych związków aktywnych, znalazły bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii. Można je stosować w różnych formach i na różne części ciała. Jednak przyjrzyjmy się tematowi ich zastosowań w okolicy twarzy. Jakie mogą wykazywać właściwości oraz w jakiej formie algi na twarz najlepiej jest stosować?

Co to są algi?

Algi to rośliny żyjące w wodzie. Mogą występować zarówno w morzach, oceanach, jak i jeziorach czy rzekach. Osiągają bardzo zróżnicowane wielkości, bo od kilku milimetrów do nawet kilku metrów. Są bogactwem wielu witamin i minerałów. Nic więc dziwnego, że w wielu kulturach na świecie rośliny te są podstawowym składnikiem jadłospisu. Dzięki tak bogatemu składowi znalazły również szerokie zastosowanie w dziedzinie jaką jest kosmetologia.

Na twarz stosuje się przede wszystkim algi brązowe oraz algi zielone. Algi brązowe są bogate w składniki odżywcze i mają właściwości oczyszczające, podczas gdy algi zielone są ponadto doskonałe do nawilżania i tonizowania skóry. Spośród alg zielonych, algi Spirulina oraz Chlorella są często polecane do pielęgnacji twarzy. Spirulina zawiera dużą ilość białka, witamin i minerałów, co pomaga w odżywianiu i oczyszczaniu skóry, natomiast Chlorella posiada właściwości detoksykacyjne i nawilżające, doskonale wspomagając regenerację skóry.

Algi na twarz – jak działają?

Zawarte w algach mikroelementy, takie jak żelazo, miedź, magnez, cynk, wapń, w łatwy sposób przenikają przez warstwy skóry, gwarantując jej prawidłowe funkcjonowanie. Algi to również doskonałe źródło białka, zawierające szereg aminokwasów takich jak glicyna, lizyna, seryna i alanina. Białka te również można znaleźć w NMF (naturalny czynnik nawilżający), który jest jednym ze składników warstwy rogowej skóry, zapewniający jej optymalne nawilżenie. Algi zawierają węglowodany, które wykazują właściwości bakteriostatyczne. Ponadto wyrównują pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum skóry, zapewniają odpowiednie nawilżenie i poprawiają jej krążenie.

Zawarte w algach witaminy z grupy B biorą udział w metabolizmie białek i tłuszczy, wykazując zdolność odnowy naskórka. Obecne w nich także witaminy A, witamina E i witamina C posiadają właściwości zwalczające wolne rodniki, wpływające na polepszenie kolorytu skóry oraz wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Stosowanie algi na twarz daje również efekt przeciwzapalny, a także antyoksydacyjny, chroniąc keratynocyty i fibroblasty skóry przed działaniem wolnych rodników, hamując tym proces starzenia się skóry. Lipidy, obecne w algach, posiadają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe tzw. NNKT, odpowiedzialne za wspieranie bariery lipidowej naskórka, a także niwelację obecnych stanów zapalnych.

Preparaty zawierające algi łagodzą podrażnienia skóry, które spowodowane są np. działaniem promieni słonecznych, czy depilacją. Zastosowanie wyciągu z alg powoduje, że skóra staje się miękka i dobrze nawilżona. Dużą zaletą alg jest ich zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Czyni je to związkami łatwo przyswajalnymi przez tkanki ludzkie, przynosząc skórze bardzo dobre efekty pielęgnacyjne.

Algi w kosmetykach

Kosmetyki na bazie alg polecane są każdemu rodzajowi skóry. Najlepiej jednak stosować je do pielęgnacji cer suchych, cer wrażliwych i cer problematycznych. Zaleca się je także osobom przebywającym w suchych pomieszczeniach oraz żyjących w permanentnym stresie. Czynniki te niekorzystnie wpływają na stan skóry, a także przyspieszają procesy starzenia, co algi mogą w znacznym stopniu zahamować.

Algi na twarz wybrać – jaką formę wybrać?

Algi w kosmetyce występują w bardzo wielu postaciach. Można korzystać z nich w formie kremów, żeli, ampułek czy maseczek. W tych rodzajach preparatów, algi jako związek czynny, wspierają procesy odnowy skóry, głównie z tego względu, że pobudzają w sposób naturalny syntezę nowego kolagenu.

Żel oczyszczający z wyciągiem alg to doskonałe rozwiązanie dla każdego rodzaju cery, ponieważ algi posiadają zdolność oczyszczania skóry i absorpcji łoju. Są więc bardzo dobrym preparatem do demakijażu dla skór suchych, cera tłustych, cer problematycznych czy nawet cer wrażliwych.

Algi pod postacią kremów i ampułek to najłatwiejsza forma ich aplikacji, którą można nawet wykonać samemu w domu. Tego rodzaju kosmetyki warto stosować szczególnie na noc. Wtedy preparat ma odpowiednie warunki, aby zadziałać tak jak powinien. A więc przede wszystkim nawilżająco i regenerująco. Krem na bazie alg można użyć również rano, jako warstwa ochronna pod makijaż.

Algi w postaci maseczek często stosowane są po zabiegach oczyszczania skóry, w celach łagodzących oraz przeciwbakteryjnych. Maseczki tego rodzaju mogą być stosowane jednorazowo, jak również w serii, w celu znacznej poprawy wyglądu skóry. Najczęściej występują w formie sproszkowanej, która po zmieszaniu z wodą stanowi średnio gęstą masę. W takiej konsystencji nakładana jest na skórę i utrzymywana około 15 minut. Na poniższym filmie pokazujemy w jaki sposób wykonać taką maseczkę:

Algi na twarz – czy warto stosować?

Algi to bogactwo witamin, minerałów i wielu innych, cennych substancji odżywczych. Każda z wymienionych form kosmetyków jest bardzo dobrym sposobem ich stosowania. Jednak pamiętajmy, że jednorazowa maska algowa, czy ampułka na ich bazie, nie da nam efektu natychmiastowego i długotrwałego. Dla uzyskania trwałych i widocznych rezultatów należy systematycznie używać kosmetyków z ich zawartością. Zalecana jest także suplementacja tymi niezwykłymi algami, w tym Spiruliną czy Chlorellą. Wówczas stosowanie ich zewnętrznie oraz przyjmowanie wewnętrznie może w znaczny sposób poprawić stan nie tylko skóry, ale również włosów i paznokci oraz wpłynąć na poprawę funkcjonowania całego organizmu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.
  3. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Barghbani R., Rezaei K., Javanshir A. Investigating the Effects of Several Parameters on the Growth of Chlorella vulgaris Using Taguchi’s Experimental Approach. International Journal of Biotechnology for Wellness Industries, 2/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami