Aktualizacja: 29 maja 2024
Sok z arbuza to idealny napój na upalne dni. Największy dostęp mamy do niego latem i to właśnie wtedy powinniśmy korzystać z dobroczynnych właściwości jakie posiada. Sok z arbuza doskonale gasi pragnienie, dobrze nawadnia organizm i dostarcza wiele cennych składników odżywczych. Co jeszcze w sobie kryje? Poznajmy powody, dla których warto pić sok z arbuza.
Spis treści
Składniki odżywcze arbuza
Arbuz jest bardzo zdrowym owocem. Posiada wiele składników odżywczych. W jego składzie znaleźć można witaminę C, witaminę A, witaminy z grupy B oraz wiele związków mineralnych takich jak m.in. potas, cynk czy żelazo.
Sok z arbuza – kalorie
Sok z arbuza to napój niskokaloryczny, zawierający około 30-40 kalorii na 100 ml. Jest bogaty w witaminy oraz minerały. Dzięki wysokiej zawartości wody (ponad 90%), doskonale nawadnia organizm, jednocześnie dostarczając niewielką ilość kalorii.
Sok z arbuza – właściwości
Sok z arbuza jest bogaty w różnorodne składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na zdrowie.
- układ krwionośny – sok z arbuza posiada cenny dla serca aminokwas cytrulinę, który wspomaga jego pracę. Ponadto pozostałe składniki odżywcze korzystnie wpływają na cały układ naczyniowy warunkując jego właściwe funkcjonowanie. Regularne spożywanie soku z arbuza obniża ciśnienie krwi, a także poziom trójglicerydów. Z kolei znajdujący się w składzie potas oczyszcza organizm z nadmiernej ilości sodu, a magnez udrażnia światło naczyń krwionośnych. Wszystko to sprawia, że sok z arbuza zapobiega miażdżycy oraz innym chorobom sercowo-naczyniowym;
- regeneracja organizmu – aminokwas cytrulina, obecny w składzie arbuza, wykazuje działanie oczyszczające. Usuwa bowiem z organizmu szkodliwe związki, które powstają w wyniku intensywnego treningu sportowego. Poprzez działanie cytruliny mięśnie szybciej się regenerują oraz zwiększana jest ich wydolność poprzez rozszerzanie w nich naczyń krwionośnych;
- nerki – poprzez dużą zawartość wody, bo aż 92%, arbuz wykazuje właściwości moczopędne korzystnie wpływając na funkcjonowanie nerek. Ponadto przez takie działanie zapobiega zakażeniom układu moczowego i bardzo dobrze wpływa na oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn. Może być efektywnym uzupełnieniem suplementacji Chlorelli, która także wykazuje właściwości detoksykacyjne;
- wspomaganie potencji – arbuz uważany jest za afrodyzjak. Zwiększa popęd seksualny, dzięki polepszeniu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz zwiększeniu ich elastyczności. Z tego względu idealnie sprawdzi się jako deser lub przystawka podczas romantycznych kolacji.
- uroda – ze względu na dużą zawartość antyoksydantów sok z arbuza bardzo korzystnie wpływa na urodę. Likopen zawarty w arbuzie opóźnia procesy starzenia się komórek skóry oraz chroni organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Sok z arbuza to również źródło enzymów, które wykazują działanie ściągające na skórę i zapobiegające zmarszczkom. Z kolei witamina c warunkuje kondycję naczyń krwionośnych wzmacniając ich ściany. Działanie to zapobiega pękaniu drobnych naczyń krwionośnych i tworzeniu się tzw. pajączków na skórze.
Sok z arbuza jest nie tylko smaczny i orzeźwiający, ale także pełen składników odżywczych, które mogą przyczynić się do ogólnego zdrowia.
Sok z arbuza – podsumowanie
Sok z arbuza przynosi naszemu organizmowi wiele zalet. Warto korzystać z jego cennych właściwości, szczególnie latem kiedy mamy do niego największy dostęp. Oprócz tego, że świetnie smakuje, bardzo dobrze gasi pragnienie, nawadnia organizm i dostarcza nam wielu składników odżywczych. Między innymi właśnie dlatego dobrze jest włączyć arbuza i przetwory z niego do swojej diety.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Perkins P., Collins J., Clevidence B., Wu G., Watermelons and health, Acta Horticulturae, 731/2007.
- Szczepaniak B., Górecka D., Flaczyk E., Preferencje i częstotliwość spożycia owoców wśród dziewcząt oraz kobiet w ciąży, Acta Sci. Pol., Technol. Aliment., 3/2004.
- Arakelyan H., The health benefits of watermelon, Clinical Food Therapy, 2019.
Uwielbiam arbuza, a nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego jaki sok z arbuza może być zdrowy!
Bardzo lubię arbuza pod każdą postacią – również soku.
Uwielbiam arbuzy 🙂
Działa jak afrodyzjak. No nieźle! Lubię arbuza, choć pestki mnie lekko irytują.
Owoc doskonały 😀 Dziś sobie kupię ;D
Teraz podczas upałów ciągle jemy arbuza 🙂
Właśnie dziś wcinałam arbuza 🙂 Uwielbiam jego słodki smak <3 Nie wiedziałam, że ma aż tyle zalet! Mimo, że składa się w większości z wody, to słyszałam głosy, że ma również wysoką ilość cukru. Ale mówiąc szczerze, to cukier w owocach mnie nie przeraża. Zjadam też banany, o których też mówią, że ma wysoki IG. Nie dajmy się zwariować 🙂
arbuzem to ja bym mogła żyć w letnim sezonie! dobrze wiedzieć, że to nie tylko smak, ale i zdrowie 🙂
Bardzo lubię sok z arbuza, nie wiedziałam, że ma aż tyle świetnych właściwości. 🙂