Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jadłowstręt psychicznyJadłowstręt psychiczny (łac. anorexia nervosa) nazwany jest również anoreksją. To ciężkie, potencjalnie śmiertelne zaburzenie odżywiania, polegające na dążeniu do ciągłej utraty masy ciała. Wynika z zaburzeń psychicznych i emocjonalnych – każdy przypadek wymaga leczenia pod okiem zespołu interdyscyplinarnego.

Jadłowstręt psychiczny – przyczyny

Dokładne przyczyny jadłowstrętu wciąż nie zostały w pełni poznane, podobnie jak ma to miejsce przy innych zaburzeniach psychicznych. Uznaje się, że na jego wystąpienie wpływa wiele różnych czynników ryzyka, które podzielono na następujące grupy:

  • czynniki genetyczne;
  • zaburzenia endokrynologiczne;
  • zaburzenia metabolizmu neuroprzekaźników (m.in. serotoniny, noradrenaliny, opioidów endogennych);
  • cechy osobowości – zwłaszcza osobowość obsesyjno-kompulsywna (perfekcjonizm w różnych aspektach życia), osobowość histrioniczna, osobowość schizoidalna lub osobowość schizotypowa;
  • wysoki poziom lęku, niskie poczucie własnej wartości;
  • czynniki rodzinne, w tym: nadopiekuńczość, brak umiejętności radzenia sobie z nowymi sytuacjami, angażowanie dzieci w problemy małżeńskie, wyolbrzymione oczekiwania ze strony rodziny, przywiązywanie dużej wagi do wyglądu zewnętrznego;
  • czynniki socjo-ekonomiczne, w tym propagowanie przez media szczupłej sylwetki oraz poglądu, że bycie szczupłym zapewnia szczęście i sukces, wykonywanie niektórych zawodów (takich jak modelka, aktorka, tancerka, gimnastyczka).

Jadłowstręt jest wyzwalany najczęściej w okresie dojrzewania, przy czym przeważnie dotyczy dziewcząt. U chłopców obserwuje się go znacznie rzadziej. Do czynników wyzwalających chorobę zalicza się ponadto dietę redukującą masę ciała, krytyczne uwagi dotyczące masy ciała ze strony innych ludzi, przejście w kolejny etap życia oraz intensywne sytuacje stresowe i traumatyczne, takie jak np. problemy szkolne czy narodziny dziecka.

Jadłowstręt psychiczny – objawy

Jadłowstręt przeważnie rozpoczyna się chęcią korekty wyglądu zewnętrznego. W tym celu dana osoba zaczyna na pozór niewinną kurację odchudzającą lub przyjmuje niekonwencjonalny model żywienia np. weganizm. Dieta ta staje się z każdym tygodniem coraz bardziej restrykcyjna i wyklucza kolejne grupy pokarmowe, co z kolei prowadzi do niedoborów i związanych z tym dolegliwości. Sporym problemem jest fakt, że osoba z jadłowstrętem, nawet pomimo skrajnie chudej sylwetki, twierdzi, że zmaga się z nadwagą i nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Nie słucha rad otoczenia czy opinii innych, dążąc do jeszcze większego schudnięcia. Pojawiają się liczne konsekwencje takich działań, m.in.:

I wiele innych. Konsekwencje dotyczą zarówno zdrowia fizycznego, jak i urody czy samopoczucia. Niedobór elektrolitów, odwodnienie organizmu oraz zażywanie środków farmakologicznych prowadzą do hipotensji oraz zaawansowanych zmian w gospodarce jonowej. Wynikające z tego dolegliwości przybierają postać zaburzeń rytmu serca oraz licznych powikłań spoza układu krążenia.

Zobacz również: Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Diagnostyka jadłowstrętu psychicznego

Jadłowstręt diagnozuje się na podstawie wywiadu zdrowotnego, kwestionariuszy dotyczących odżywania, pomiaru BMI i tkanki tłuszczowej. Uzupełnieniem są badania laboratoryjne sprawdzające stopień odżywienia organizmu i jego podstawowe parametry. Jeśli pojawia się podejrzenie powikłań w obrębie narządów wewnętrznych, niezbędne są badania obrazowe.

Jadłowstręt psychiczny – jak leczyć?

Główne cele leczenia anoreksji obejmują przywrócenie prawidłowej masy ciała oraz leczenie ewentualnych fizycznych następstw długotrwałego niedożywienia, a także leczenie problemów psychicznych związanych z zaburzonym odżywianiem się. Kluczowa jest psychoterapia prowadzona pod okiem psychoterapeuty lub psychiatry. W jej przebiegu łączy się terapię indywidualną z rodzinną i grupową. Uzupełnieniem jest leczenie żywieniowe, czym zajmuje się doświadczony dietetyk kliniczny. Dieta powinna dostarczać maksymalnej ilości składników odżywczych w małych objętościach pokarmów, jak również stosuje się odpowiednią suplementację. Jeśli to konieczne, pacjentowi podaje się leki (zarówno wyrównujące konsekwencje anoreksji i liczne powikłania wielonarządowe, jak i psychotropy).

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bąba-Kubiś A., Pełka-Wysiecka J., Liśkiewicz P., Wroński M., Konopka A., Jerzy Samochowiec J., Anoreksja – jadłowstręt psychiczny, Pomeranian J Life Sci 2018;64(4):5-9.
  2. Bator E., Bronkowska M., Ślepecki D., Biernat J., Anoreksja – przyczyny, przebieg, leczenie, Nowiny Lekarskie 2011, 80, 3, 184-191.
  3. Kimak A., Jadłowstręt psychiczny: powikłania sercowo-naczyniowe, Piel Zdr Publ. 2017;7(2):153-157.
  4. Kręgielska-Narożna M., Walczak-Gałęzewska M., Lis I., Bogdański P., Jadłowstręt psychiczny – co widzą „motyle”?, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami