Kolagen do picia
Kolagen do picia

NowalijkiNowalijki to młode warzywa wiosenne (po raz pierwszy ukazujące się właśnie na wiosnę). Są nie tylko smaczne, ale i niezwykle bogate w cenne witaminy, minerały i antyoksydanty. Niektóre nowalijki można uprawiać samodzielnie we własnym ogródku lub na parapecie.

Nowalijki – co to jest?

Wraz z wiosną pojawiają się pierwsze w sezonie młode warzywa, nazywane właśnie nowalijkami. Po okresie zimowym znacznie urozmaicają codzienną dietę – bardzo dobrze smakują zwłaszcza w zupach jarzynowych, choć nie tylko. Pomagają uzupełnić niedobory pokarmowe, tak częste po jesieni i zimie, jak również dostarczają energii. Do grona nowalijek zaliczyć można m.in. następujące warzywa:

W Polsce nowalijki dostępne są od marca do maja. Te wyhodowane w szklarniach mają jednak mniej intensywny zapach i smak, a także mają nieco niższą zawartość składników odżywczych od tych roślin, które uprawiane są pod gołym niebem, bez osłony szklarni (tzw. warzywa gruntowe). Należy mieć na uwadze, że w okresie od grudnia do lutego większość warzyw dostępnych w polskich sklepach jest importowana z krajów o cieplejszym klimacie, w których właśnie trwają zbiory. Aby mogły one przetrwać długą podróż z innych krajów, zbierane są jeszcze w fazie niedojrzałej, po czym w Polsce poddawane są sztucznemu procesowi dojrzewania. Nie wpływa to korzystnie na jakość i skład tych warzyw, dlatego warto korzystać z dostępności wiosennych nowalijek.

Nowalijki – wykorzystanie

Nowalijki można spożywać w formie surowej, np. w sałatkach, surówkach czy na kanapkach. Dobrze sprawdzają się jako dodatek do wiosennych zup jarzynowych, można je wykorzystywać do przyrządzania sosów, past i kremów. Niektóre z tych warzyw bardzo dobrze wzbogacają koktajle i smoothies – zwłaszcza natka pietruszki, kiełki, marchew czy ogórki mogą być smacznym dodatkiem koktajlów owocowo-warzywnych. Dobrym pomysłem jest samodzielna uprawa nowalijek w ogródku lub nawet na balkonie czy parapecie. Domowe uprawy są możliwe zwłaszcza w odniesieniu do natki pietruszki, szczypiorku, cebuli dymki czy pomidorków, a ich smak z pewnością będzie intensywny i inny od smaku sklepowych warzyw. Nowalijki cały czas dostępne pod ręką sprawiają, że można nawet codziennie wykorzystywać je do wzbogacania potraw.

Zobacz również: Koktajle owocowe.

Nowalijki – właściwości odżywcze

Nowalijki są skarbnicą przede wszystkim witamin i minerałów – mowa oczywiście o warzywach gruntowych, a nie szklarniowych czy importowanych. Znaleźć w nich można witaminę A, witaminę E, witaminę C, witaminy z grupy B, a także niemal wszystkie składniki mineralne. Stanowią bogate źródło antyoksydantów, w tym karotenoidów, chlorofilu i polifenoli. Wykazano, że ich systematyczne spożywanie:

  • dodaje energii, przeciwdziała zmęczeniu i senności, poprawia samopoczucie;
  • obniża cholesterol i stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi;
  • przeciwdziała depresji i wahaniom nastroju, jak również zmniejsza ryzyko przesilenia wiosennego;
  • poprawia odporność;
  • poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, zwłaszcza dodając skórze blasku;
  • reguluje trawienie, przeciwdziała zaparciom i wspiera naturalną mikroflorę jelitową ze względu na wysoką zawartość prebiotyków;
  • wspiera procesy krwiotwórcze;
  • i wiele innych.

Można podsumować, że korzyści ze spożywania nowalijek są podobne jak w odniesieniu do ogółu warzyw, jednak intensywniejsze. To bomba witaminowa po okresie zimowym, gdzie dostęp do świeżych warzyw był naprawdę ubogi. Ponownie należy zaznaczyć, że dostępne zimą w sklepach warzywa są uboższe w składniki odżywcze niż wiosenne warzywa sezonowe.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wolanin K., Nowalijka, czyli co?, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 2017.
  2. Campbell T., Nowoczesne zasady odżywiania, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami