Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 września 2023

Olej z czarnuszki tłoczony na zimnoOlej z czarnuszki tłoczony na zimno to jeden z najcenniejszych olejów roślinnych. Zarówno w kontekście wartości samego surowca, z którego pozyskuje się produkt, jak i metody jego obróbki. Oleje nierafinowane, tłoczone na zimno zawsze są cenniejsze pod względem składu i walorów odżywczych niż ich rafinowane odpowiedniki.

Na czym polega tłoczenie na zimno?

Tłoczenie na zimno to jedna z najstarszych i najpopularniejszych metod obróbki nasion i surowców roślinnych celem pozyskania z nich olejów. Odbywa się ona bez użycia zewnętrznego źródła ciepła czy substancji chemicznych. Przeważnie nasiona zgniata się na specjalnym urządzeniu przypominającym prasę, aby oddzielić olej od reszty surowca. Zgodnie ze standardami europejskimi, tłoczeniem na zimno nazywamy proces pozyskiwania olejów, podczas którego temperatura nie przekracza 81 stopni C. Jednakże im jest ona niższa, tym więcej korzyści dla przyszłego konsumenta i bardziej wartościowy skład oleju. Optymalnie tłoczenie na zimno powinno przebiegać w temperaturze 35-40 stopni C.

Dla porównania rafinacja olejów przebiega w kilku etapach, a wykorzystuje się do nich różnorodne związki chemiczne i bardzo wysokie temperatury. Celem tej obróbki jest oczyszczenie oleju, przez co zostaje on pozbawiony metali ciężkich i innych potencjalnie szkodliwych składników, jednakże traci również większość cennych składników odżywczych (witamin, minerałów itd.). Jest mniej wartościowy pod względem zbilansowanej diety, ale nadaje się do smażenia, pieczenia i innych obróbek termicznych, w przeciwieństwie do olejów tłoczonych na zimno, które należy spożywać bez podgrzewania.

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno – charakterystyka

Jednym z najcenniejszych olejów roślinnych tłoczonych na zimno jest olej z czarnuszki egipskiej (olej z czarnego kminku egipskiego), nazywany również złotem faraonów. Zawiera szereg niezwykle wartościowych związków, a wszystkie w odpowiednio dużych stężeniach, aby wywołały oczekiwany efekt odżywczy i zdrowotny. Do podstawowych składników oleju z czarnuszki tłoczonego na zimno zaliczamy:

Większość właściwości terapeutycznych zawdzięczamy sporej obecności tymochinonu, który niemalże nie występuje w innych surowcach roślinnych. Spore znaczenie w diecie mają też niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Sporą większość związków tłuszczowych w oleju z nasion czarnuszki stanowi kwas linolowy (nawet do 60%), a następnie kwas oleinowy (do 20%) oraz kwas eikozadienowy (do 3%).

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno – właściwości zdrowotne

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno ma udowodnione właściwości terapeutyczne, dlatego bywa wykorzystywany w medycynie alternatywnej. Jest też cennym suplementem diety do stosowania długoterminowego, nadający się również dla dzieci i seniorów, niepowodujący działań niepożądanych. Olej z czarnuszki na zimno tłoczony:

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno sprawdza się jako suplement diety lub dodatek do żywności, np. sałatek i koktajli warzywno-owocowych. Jest też przeznaczony do stosowania zewnętrznego, zwłaszcza w odniesieniu do włosów wysokoporowatych oraz skóry wrażliwej, skóry suchej, skóry dojrzałej oraz skóry problematycznej.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak E., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 1/2012.
  2. Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K., Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 2/2006.
  3. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Fozum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  4. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami