Aktualizacja: 27 marca 2023
Ginekolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób narządów rodnych u kobiet. Dziewczęta, które rozpoczęły już miesiączkowanie oraz kobiety dojrzałe powinny raz w roku uczęszczać na badania kontrolne do ginekologa, nawet, jeśli są zdrowe. Aby skorzystać z pomocy tego specjalisty w ramach NFZ nie jest potrzebne skierowanie.
Spis treści
Czym zajmuje się ginekolog?
Ginekolog diagnozuje i leczy między innymi następujące kobiece problemy zdrowotne:
- endometrioza;
- nietrzymanie moczu;
- bolesne, zbyt skąpe, zbyt obfite lub nieregularne miesiączki;
- plamienia między miesiączkami;
- upławy i nietypowe wydzieliny z pochwy;
- świąd, pieczenie, ból sromu;
- pochwica;
- wulwodynia;
- niepłodność;
- choroby weneryczne, np. rzeżączka;
- bolesne współżycie;
- nowotwory macicy lub jajników;
- zapalenie przydatków;
- infekcje intymne, bakteryjne i grzybicze narządów rodnych;
- mięśniaki i polipy macicy;
- zespół policystycznych jajników;
- nadżerki szyjki macicy.
Ginekolog może również zajmować się kontrolą przebiegu ciąży i przygotowaniem kobiety do porodu. Wówczas tytułuje się go ginekologiem-położnikiem.
Jak wygląda wizyta u ginekologa?
Choć wizyta u ginekologa kojarzy się ze stresem i wstydem, w jej przebiegu nie ma nic niezwykłego. Do wszelkich wykonywanych czynności lekarz podchodzi w pełni profesjonalnie, dbając o właściwą atmosferę w gabinecie. Wizyta zawsze rozpoczyna się szczegółowym wywiadem. Padają pytania dotyczące pierwszej i ostatniej miesiączki, współżycia, ogólnego stanu zdrowia i chorób, przyjmowanych leków oraz dolegliwości kobiecych, jeśli takie występują. Następnie przeprowadza się tradycyjne badanie ginekologiczne, na które składają się:
- ocena wyglądu pochwy i szyjki macicy przy użyciu wziernika;
- badanie manualne, per vaginam;
- cytologia – pobranie materiału komórkowego z kanału szyjki macicy, niezbędne w diagnostyce nowotworów;
- USG przezpochwowe lub przezbrzuszne;
- badanie manualne piersi lub USG piersi.
Po zakończeniu badania pacjenta ubiera się i ponownie rozmawia z lekarzem. Specjalista relacjonuje przebieg badania i opisuje stan zdrowia. Na życzenie pacjentki może przepisać środki antykoncepcyjne. Jeśli jest to konieczne, zleca bardziej zaawansowane metody diagnostyczne np.przy podejrzeniu patologii. Wizyta kontrolna powinna odbywać się raz w roku, jednak kobiety z grup ryzyka powinny uczęszczać do ginekologa raz na 6 miesięcy.
Badanie ginekologiczne dziewicy
Jeśli kobieta jest dziewicą, powinna poinformować o tym lekarza na początku wizyty. Badanie przeprowadzane jest jeszcze delikatniej, przy użyciu znacznie mniejszych wzierników. W określonych przypadkach z użycia wzierników wręcz się rezygnuje. Badanie manualne w przypadku dziewic może odbywać się przez odbyt (per rectum). USG przezpochwowe zamieniane jest często na USG przezbrzuszne.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Planując wizytę u ginekologa należy przygotować odpowiedzi na pytania dotyczące:
- daty ostatniej miesiączki;
- długości trwania miesiączek;
- przyjmowanych leków;
- daty ostatniego badania ginekologicznego (jeśli to nasza pierwsza wizyta u danego ginekologa).
Należy zadbać o higienę okolicy intymnej, jednak owłosienie nie jest przeszkodą w badaniu. Do ginekologa można udać się bez względu na to, czy miesiączkujemy. Okres nie jest przeciwwskazaniem, w niektórych przypadkach jest wręcz zalecany. Dla większego komfortu można założyć spódnicę, sukienkę lub tunikę, aby nie było konieczności rozbierania się całkiem do naga. Wówczas wystarczy jedynie zdjąć bieliznę i podciągnąć odzież do góry. W dzisiejszych czasach w gabinetach ginekologicznych pacjenta może jednak skorzystać z jednorazowej spódniczki, która zasłania miejsca intymne.
Jeśli posiadamy wyniki badań (morfologia, badania hormonów, wcześniejsze USG przydatków, tomografia komputerowa miednicy mniejszej itd.) należy zabrać je ze sobą. Wizyta u ginekologa trwa zwykle 20-30 minut. To idealny czas, aby zadać lekarzowi nurtujące nas pytania dotyczące swojego stanu zdrowia. Jeśli chcemy otrzymać receptę na kontynuację antykoncepcji, warto przypomnieć sobie nazwę stosowanego preparatu.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pietryga M., Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo Exemplum, 2020.
- Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zostaw komentarz