Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 lipca 2022

Dieta rozdzielna - dieta nielaczeniaDieta rozdzielna charakteryzuje się głównie niełączeniem żywności o przeważającej zawartości białka z pokarmem zawierającym głównie węglowodany. Celem takiego rozdzielenia jest odciążenie układu pokarmowego, który inaczej trawi jedne, inaczej drugie produkty, a ich połączenie powoduje trudności z przemianą materii. Oprócz produktów białkowych i węglowodanowych wyróżnia się jeszcze trzecią grupę – produkty neutralne. Generalnie w diecie rozdzielnej chodzi o zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, ponieważ nieodpowiednie łączenie produktów spożywczych powoduje niekorzystne dla zdrowia zakwaszenie.

Dieta rozdzielna – pochodzenie

Idea diety rozdzielnej narodziła się w USA, a jej twórcą był doktor William Howard Hay, który poszukiwał sposobu na własną chorobę nerek, podczas gdy medycyna konwencjonalna nie była w stanie mu pomóc. Stosując charakterystyczny sposób odżywiania pozbył się dolegliwości, stracił nadwagę i poprawił swoją sprawność. Następnie dr Hay zalecał dietę rozdzielną swoim pacjentom oraz wydał książkę w 1930 roku, przekonując o korzyściach z rezygnacji z takich połączeń jak: mięso i ziemniaki, ryba i ryż, kurczak i makaron itp., na korzyść spożywania jednej i drugiej grupy produktów z takim pożywieniem, jak gotowane i surowe warzywa oraz tłuszcze.

Zobacz również: Dieta roślinna – rodzaje, zalety i wady.

Dieta rozdzielna – grupy produktów

Do produktów z grupy białkowej, zgodnie z założeniami tej diety, zaliczamy między innymi:

Chociaż niektóre z wyżej wymienionych produktów nie zawierają wiele białka, ich spożywanie może zaburzać trawienie produktów z grupy węglowodanowej, dlatego zostały umieszczone w grupie białkowej. Ważne jest więc, aby nie łączyć ich z węglowodanami, choć niekiedy bardzo nam odpowiada takie połączenie. Natomiast w grupie węglowodanowej znajdują się:

Na końcu warto wymienić produkty neutralne:

  • tłuszcze (z wyjątkiem tłuszczów utwardzanych) np. oleje, masło;
  • produkty mleczno-kwaśne np. jogurt, twarożek, śmietana;
  • ser zawartością tłuszczu co najmniej 60%;
  • wędliny surowe lub wędzone;
  • surowe, wędzone lub marynowane ryby;
  • większość warzyw (oprócz ziemniaków);
  • sałaty;
  • grzyby;
  • kiełki i zarodki;
  • zioła, przyprawy, skórka z cytryny;
  • orzechy i nasiona (oprócz orzeszków ziemnych)
  • czarne jagody;
  • rodzynki;
  • oliwki;
  • żółtko;
  • drożdże;
  • bulion warzywny;
  • czysty alkohol;
  • herbaty ziołowe;
  • preparaty żelujące.

Zobacz również: Dieta śródziemnomorska.

Dieta rozdzielna – nieprzestrzeganie

Jakie są skutki łączenia produktów białkowych z węglowodanowymi? Otóż białka powinny być trawione w środowisku kwaśnym, natomiast węglowodany w zasadowym. Gdy do żołądka trafiają jednocześnie, działania soków trawiennych zostają znacząco osłabione, gdyż kwasy i zasady neutralizują się wzajemnie. Skutkuje to zbyt słabym działaniem kwasów do strawienia białek i zbyt słabym działaniem zasad do strawienia węglowodanów. To z kolei skutkuje gniciem niestrawionego białka, fermentacją węglowodanów i jełczeniem tłuszczy. Takie resztki powodują wydzielanie toksycznych dla organizmu substancji i mogą być przyczyną wielu chorób. W efekcie, produkty, które nie zostaną poddane prawidłowej przemianie materii odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. To zaś prowadzi do rozwoju licznych schorzeń.

Dieta rozdzielna – działanie

Działanie diety rozdzielnej wynika z redukcji niekorzystnych dla organizmu procesów, będących skutkiem łączenia produktów białkowych z produktami węglowodanowymi. Tak więc następuje odkwaszenie organizmu, a niezakwaszone tkanki mogą prawidłowo funkcjonować. Po spożyciu posiłku zgodnie z zaleceniami diety rozdzielnej nie występuje uczucie ociężałości. Usprawnienie przemiany materii powoduje szybsze spalanie kalorii i redukcję odkładania tkanki tłuszczowej. W rezultacie organizm lepiej przyswaja i wykorzystuje odpowiednio strawione substancje odżywcze. To istotne, aby być zdrowym i czuć się zdrowo.

Zobacz również: Dieta bogatoresztkowa – zalecenia.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Bujko J., Podstawy dietetyki, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008.
  3. Grzymisławski M., Dietetyka kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami