Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2022

Trądzik grudkowyTrądzik grudkowy jest najbardziej uciążliwą i najczęściej występującą postacią trądziku u dorosłych. Może występować z innymi zmianami skórnymi, np. zaskórnikami, które znacznie łatwiej wyeliminować. Pojawienie się jakichkolwiek zmian skórnych o charakterze przewlekłym jest wskazaniem do wizyty u dermatologa.

Trądzik grudkowy – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną tworzenia się nieestetycznych i uciążliwych krost o charakterze grudkowym jest zwiększona produkcja sebum, czyli substancji tłuszczowej. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do tego stanu. Są to między innymi:

  • nieodpowiednia dieta;
  • zaburzenia hormonalne;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • mechaniczne uszkodzenie płaszczu lipidowego skóry twarzy;
  • chroniczny stres.

W przypadku kobiet trądzik grudkowy nasila się podczas ciąży oraz menstruacji, jednak po porodzie czy przy zakończeniu krwawienia intensywność zmian maleje lub wręcz całkowicie ustępują. W przypadku diety szczególnie prozapalnie działają: cukry proste, sztuczne barwniki, przetworzona żywność, ostre przyprawy. Warto pamiętać, że wszelkie postacie trądziku szybciej rozwiną się u osób z predyspozycjami. Główną jest rodzaj skóry – problemem cery tłustej jest wzmożona produkcja sebum, a więc tendencja do zatykania porów i tworzenia się wyprysków.

Jak wygląda trądzik grudkowy?

W trądziku grudkowo-krostkowym dominuje proces zapalny. Poza zaskórnikami pojawiają się kilkumilimetrowe wykwity o charakterze wyniosłych czerwonych grudek oraz krostki podobnej wielkości. W przeciwieństwie do krost, grudki ustępują bez pozostawienia blizn na skórze. Wykwitami może być zajęta twarz, ale także klatka piersiowa i plecy. Dodatkowo mogą występować stwardnienia na skórze.

Typowym objawem grudek jest zmiana ropna zauważalna na ich szczycie. W przypadku, gdy część ropna zajmuje również przestrzenie podskórne, pojawiają się dolegliwości bólowe, zaczerwienienie i opuchlizna. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie usuwać zmian trądzikowych poprzez ich mechaniczne wyciskanie.

Zobacz również: Blizny potrądzikowe – domowe sposoby redukcji.

Leczenie trądziku grudkowego

Możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku grudkowego, wymagana jest jednak pełna współpraca między lekarzem dermatologiem a pacjentem. Najważniejszymi elementami są tutaj:

  • dbanie o siebie i właściwa pielęgnacja skóry;
  • modyfikacja diety.

W pierwszym przypadku konieczne jest unikanie mydeł i preparatów myjących, które w swoim składzie posiadają silne związki czy alkohol etylowy. Mimo, iż problem trądziku wynika z nadprodukcji sebum, wysuszenie skóry jedynie pogorszy obraz kliniczny, ponieważ uszkadza lipidowy płaszcz ochronny skóry. Efektem będzie jeszcze większe namnożenie się wyprysków. Najlepiej dobrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne u dermatologa – konsultacje z nim są niezbędne, aby skutecznie i trwale pozbyć się problemu. Kosmetyki muszą być delikatne i o odpowiednim składzie. W przypadku kobiet szczególną uwagę należy przyłożyć do dokładnego zmywania makijażu. Wszelkie resztki nasilają produkcję wyprysków.

Z kolei omawiając dietę konieczne jest picie dużej ilości wody oraz spożywanie świeżych warzyw i owoców. Należy unikać wspomnianych wyżej produktów spożywczych nasilających trądzik. Tłuste potrawy warto wymienić na chudsze, zaś zamiast soli lepiej doprawiać dania ziołami i innymi przyprawami. Udowodniono, że terapię trądziku skutecznie wspiera przyjmowanie probiotyków. Dodatkowo warto spróbować naturalnych suplementów diety zawierających w swoim składzie cynk, witaminę E oraz liczne antyoksydanty. Przykładem może być Spirulina lub Chlorella.

Zobacz również: Spirulina na trądzik.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
  2. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
  3. Biegaj M., Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami