Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 marca 2022

LipolizaLipoliza jest enzymatycznym procesem rozkładu trójglicerydów, przebiegający z udziałem lipaz w tkance tłuszczowej. Prowadzi do powstania glicerolu i kwasów tłuszczowych, które zostają następnie uwolnione do krwiobiegu. Lipoliza jest również zabiegiem wykorzystywanym w medycynie estetycznej – dużą popularnością cieszy się metoda laserowa i iniekcyjna.

Jak przebiega lipoliza?

Lipoliza polega na stałej hydrolizie trójglicerydów do diglicerydów i monoglicerydów. Ostatecznym produktem są 3 cząsteczki kwasów tłuszczowych oraz jedna cząsteczka glicerolu. Ponieważ aktywność glicerokinazy w tkance tłuszczowej jest bardzo mała, powstały glicerol ulega uwalnianiu do krwi i wykorzystywaniu przez inne tkanki. Uwalnianie glicerolu częściowo zależy od akwaporyny w tkance tłuszczowej. Jest to białko tworzące kanały w błonie komórkowej, należące do rodziny, których funkcją jest tworzenie kanałów wodnych. Ich ekspresja ulega zwiększeniu np. podczas głodzenia i redukcji masy ciała.

Powstający podczas lipolizy glicerol ulega wchłonięciu w wątrobie, po czym następuje jego fosforylacja i utlenienie. Produkt tej całej przemiany jest intermediatem w szlakach glikolizy i glukoneogenezy.

Lipoliza w skrócie

Aby przedstawić sytuację jeszcze bardziej zrozumiale, można opisać ją znacznie prostszym językiem. Lipoliza jest przeciwieństwem lipogenezy (procesu tworzenia się tkanki tłuszczowej). Ma miejsce w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania energetycznego, np. podczas:

  • znacznego wysiłku fizycznego;
  • głodzenia się;
  • nieodpowiednio zbilansowanej diety;
  • przebywania w niskich temperaturach;
  • sytuacji wysoce stresowych.

Lipoliza warunkuje rozkład komórek tłuszczowych. Polega na pozyskiwaniu niezbędnej do przeprowadzenia życiowych czynności energii właśnie z nagromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej, będącej materiałem zapasowym.

Proces kontroluje wiele związków, jednak głównymi są katechlaminy. Zapoczątkowanie hydrolizy lipidów jest możliwe dzięki enzymom zawartym w adipocytach (komórkach magazynujących tłuszcz). Można więc powiedzieć, że proces lipolizy jest pożądany u osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, czyli pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to zabieg polegający na iniekcji bezpośrednio w tkankę tłuszczową substancji aktywnych w oparciu o naturalne składniki. Czynność prowadzi do destrukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ wywołuje rozpad tłuszczy złożonych do prostych, które zostają metabolicznie usunięte.

Lipoliza laserowa

Lipolizę laserową wykonuje się laserem diodowym o odpowiednio dobranej długości fali. Po zabiegu rozbitą tkankę tłuszczową pozostawia się do całkowitego wchłonięcia. Nie należy mylić zabiegu laserowej lipolizy z liposukcją, ponieważ w przypadku liposukcji laserowej po zakończeniu działania lasera odsysa się upłynniony tłuszcz ssakiem niskociśnieniowym. Oznacza to, że w tym przypadku nie dochodzi do pozostawienia tkanki tłuszczowej do samodzielnego wchłonięcia.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Siemińska L., Tkanka tłuszczowa. Patofizjologia, rozmieszczenie, różnice płciowe oraz znaczenie w procesach zapalnych i nowotworowych, Endokrynologia Polska, 4/2007.
  2. Murawska-Ciałowicz E., Tkanka tłuszczowa – charakterystyka morfologiczna i biochemiczna różnych depozytów, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.
  3. Bandachowicz D., Przegląd metod likwidacji tkanki tłuszczowej, Kosmetologia Estetyczna, 3/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami