Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kora wierzbyKora wierzby białej (łac. Salicis cortex) stanowi coraz powszechniej stosowany w medycynie surowiec zielarski. Wierzba należąca do rodzaju salix L. występuje powszechnie w stanie naturalnym. Zasiedla tereny wilgotne, brzegi wód, ale także tereny suche i ubogie w składniki odżywcze.

Kory wierzby dawniej

Lecznicze działanie rośliny było znane już od dawna, ponieważ kilka tysięcy lat temu w Chinach wykorzystywano jej korę celem leczenia wielu dolegliwości. W okresie odkryć geograficznych w niektórych dziełach medycznych można dostrzec wzmiankę o działaniu ściągającym wyciągów z liści i kory wierzby oraz o działaniu przeciwgorączkowym w przypadku malarii. W 1830 roku po raz pierwszy wyizolowano z kory wierzby salicynę – aktywny związek o charakterze fenolowym. Współczesna nauka potwierdza lecznicze właściwości surowca. W efekcie stanowi to punkt wyjściowy do wielu innych, licznych badań na ten temat.

Jaki skład ma kora wierzby?

W korze wierzby można znaleźć przede wszystkim salicynę, która odpowiada za większość właściwości leczniczych surowca. Do pozostałych składników należą:

Kora wierzby – właściwości

Kora wierzby białej posiada znaczną ilość salicyny, która wykazuje właściwości:

  • przeciwgorączkowe;
  • hamujące powstawanie cyklicznych nadtlenków;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwbólowe.

Ponadto surowiec ten hamuje zlepianie się trombocytów (płytek krwi) i powstawanie blaszek miażdżycowych na ścianach naczyń krwionośnych, ponieważ hamuje aktywność tromboksanów i cyklicznych nadtlenków. Właśnie dlatego może mieć szczególne znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. W efekcie można go stosować jako środek przeciwzakrzepowy oraz przeciwzawałowy.

Natomiast w przypadku działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. W pierwszej kolejności salicylany hamują syntezę prostaglandyn. Salicyna z kory wierzby w wyniku hydrolizy enzymatycznej w jelicie ulega przekształceniu do saligeniny. Ta z kolei, po wchłonięciu ulega utlenieniu do kwasu salicylowego, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Ponadto to właśnie ten związek jest prekursorem aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), czyli jednego z najbardziej znanych leków na świecie. W efekcie korę wierzby można nazwać naturalną aspiryną.

W przypadku naturalnej kory wierzby białej kwas salicylowy wytwarza się dopiero w jelitach. Dodatkowo kora posiada składniki ochronne i lecznicze dla śluzówki żołądka i jelit. Pobudza także rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit. Bardzo dobra tolerancja wyciągu z kory wierzby zależy prawdopodobnie od mniejszej ilości salicylanów oraz od obecności naturalnych związków buforujących salicylany.

Kora wierzby – zastosowanie

Korę z wierzby można wykorzystać do wszelkich odwarów, gdyż dostępna jest na rynku w formie suszonej. Spotkać można również soki z kory wierzby. W przypadku odwarów wykonywanych w warunkach domowych, celem poprawy smaku napoju można do niego dodać maliny czy miód. Zwykle pije się go po posiłku. Odwary stosuje się także do wszelkich kąpieli. Przykładowo, kąpiel z dodatkiem odwaru z kory wierzby zmniejsza potliwość.

Kora wierzby białej – przeciwwskazania

Odwary z kory wierzby uznaje się za bezpieczne, gdyż nie powodują uczuleń, skutków ubocznych, ani nie podrażniają błony śluzowej przewodu pokarmowego. Do jedynych przeciwwskazań można zatem zaliczyć astmę oskrzelową i alergie na salicylany. Względnym przeciwwskazaniem jest okres ciąży i karmienia piersią. Konsultacja lekarska i zachowanie szczególnej ostrożności są niezbędne w przypadku chorób nerek i wątroby, przy problemach z krzepliwością krwi oraz u pacjentów z wrzodami dwunastnicy i żołądka.

Bibliografia

  1. Waliszewska B., Dukiewicz H., Wykorzystanie wierzby w farmacji, Zeszyty Naukowe Wydziału Nauk Ekonomicznych.
  2. Baraniak J., Kania M., Wybrane surowce zielarskie o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym, Postępy Fitoterapii, 2/2011.
  3. Kora wierzby, SK-FARM II Sp. Z o. o., Białystok.
  4. Michalska I., Pham M., Kora wierzby – badania, surowiec, zastosowanie, Panacea, 10/2002.
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami