Aktualizacja: 12 lipca 2024
Zioła na nerki mogą być świetnym wsparciem leczenia chorób tego narządu, jak również mogą być ich profilaktyką. Nerki to filtr oczyszczający człowieka z toksyn, odpowiadający za zwrotną resorpcję wody oraz organ kluczowy w procesie mikcji. Jakie zioła mogą skutecznie wesprzeć zdrowie nerek?
Spis treści
Zioła na nerki
Działanie roślin na układ moczowy polega m.in. na usuwaniu wody z organizmu poprzez zwiększenie ilości wydalanego moczu bez zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. To pomaga zniwelować stan zapalny dróg moczowych oraz oczyszcza je. Działanie moczopędne pozwala pozbyć się toksyn, które często zalegają w naszym organizmie. Spożywanie dużych ilości płynów w połączeniu z działaniem moczopędnym ziół sprawia, że wzrasta przepływ moczu w układzie moczowym, rozbijając przy tym złogi w organizmie i eliminując obecne tam bakterie.
Należy jednak pamiętać, aby wszelkie zioła przyjmować wyłącznie pod okiem lekarza nefrologa, urologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Samodzielne ziołolecznictwo może wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami lub negatywnie oddziaływać na zdrowie, jeśli istnieją przeciwwskazania do przyjmowania wybranych nieumiejętnie ziół. Które zioła na nerki wpływają najlepiej?
1. Lubczyk ogrodowy
Lubczyk należy do jednych z podstawowych ziół wykazujących korzystne właściwości na układ moczowy. Wytwarzany z niego odwar działa moczopędne, dzięki czemu usuwane są z organizmu zbędne produkty przemiany materii takie jak mocznik czy kwas moczowy. Udowodniono, że regularne spożywanie lubczyku może chronić przed tworzeniem się kamieni nerkowych.
2. Mniszek pospolity
Pozyskiwany z korzenia, ziela, kwiatu i liści mniszka sok wykazuje właściwości moczopędne i oczyszczające. Sok ten oczyszcza organizm z zalegających toksyn, a także pomaga wyleczyć stan zapalny dróg moczowych. Ponadto przyczynia się do eliminacji złogów szczawianowych, a także im zapobiega. Napar z mniszka lekarskiego redukuje obrzęki i pomocny jest w niewydolności nerek.
3. Skrzyp polny
Ziele skrzypu polnego wykazuje działanie przeciwbakteryjne, regenerujące i moczopędne. Ze względu na swoje właściwości skrzyp polny znalazł zastosowanie w leczeniu kamicy nerkowej, stanów zapalnych dróg moczowych, a także w usuwaniu złogów układu moczowego. Regularne spożywanie skrzypu polnego pomaga utrzymać układ moczowy w dobrej kondycji.
4. Pietruszka zwyczajna
Pietruszka zwyczajna stanowiła rozwiązanie problemów z układem moczowym już od wielu lat. Wykazuje ona bowiem właściwości przeciwzapalne i oczyszczające, dzięki czemu zapobiega gromadzeniu się piasku w drogach moczowych. Napar z korzenia pietruszki działa jako środek antyseptyczny oraz moczopędny. Zwiększa przepływ krwi przez nerki oraz nasila przesącz moczu w kłębuszkach nerkowych.
5. Kurkuma
Dzięki swoim właściwościom detoksykującym kurkuma oczyszcza krew, nerki, a także odtruwa wątrobę. Ponadto posiada ona właściwości przeciwzapalne, które pomocne są w stanach zapalnych dróg moczowych i zakażeniach nerek. Należy jednak pamiętać, aby przy przewlekłych chorobach nerek przyjmować ją niezwykle ostrożnie i w umiarkowanych ilościach — w zbyt dużych dawkach może szkodzić nerkom. Wynika to z faktu, że podnosi ona poziom szczawianów, co przekłada się na większe ryzyko kamicy nerkowej.
6. Czarny bez
Czarny bez to korzystnie działająca na nerki i smaczna roślina. Działa lekko przeczyszczająco, reguluje trawienie, łagodzi wzdęcia oraz działa moczopędnie. Można zatem podsumować, że wspiera pracę całego układu pokarmowego oraz nerek. Sok z czarnego bzu oczyszcza układ moczowy i usuwa złogi czy toksyny znajdujące się w jego świetle. Picie soku czy naparów z liści zaleca się przede wszystkim osobom borykającym się z obrzękami nerek oraz częstymi stanami zapalnymi dróg moczowych, w tym pęcherza moczowego.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Walczak K., Krysicka A., Moczulski D., Nefropatia ziół chińskich – opis przypadku, Forum Nefrologiczne, 4/2010.
- Różański H., Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego.
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Krótko i na temat 🙂 Super!
Świetny wpis – takie małe kompendium wiedzy!
O nerki trzeba dbac, wiec od czasu do czasu jakas kuracja moze okazac sie pomocna. Ważne jest tez picie wody?