Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 grudnia 2022

Stłuszczenie wątrobyStłuszczenie wątroby jest jednostką chorobową, w której w obrębie tego ważnego organu pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej. Etiologia może być różna. Najczęściej sporą rolę w powstawaniu stłuszczenia odgrywa zbyt duże spożycie alkoholu, ale również znaczenie ma niewłaściwa dieta.

Stłuszczenie wątroby – czy jest się czego bać?

Stłuszczenie wątroby nie jest chorobą groźną, ale pod tym względem przypomina grypę. Ta ostatnia jest w zasadzie zwyczajnym katarem, dopóki nie dojdzie do powikłań. Dlatego też osoby, u których wykryto stłuszczenie wątroby, nie mają powodu do obaw. Za to powinny zdecydowanie zadbać o to, aby zabezpieczyć się przed potencjalnie groźnymi następstwami tego stanu rzeczy.

Jak odwrócić stłuszczenie wątroby?

Jeśli cierpisz na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, to najprawdopodobniej jesteś osobą z nadwagą. Jeżeli nie, przyczyną choroby może być nadużywanie leków. Jednak  jest to zdecydowanie rzadszy przypadek. Dlatego pierwsze co należy zrobić, to krytyczne przyjrzenie się diecie. Co to oznacza?

Absolutnie nie musisz przechodzić od razu na diety redukcyjne i bardzo niskoenergetyczne, ponieważ na stan wątroby gwałtowne zmiany nie wpływają najlepiej. Najpierw trzeba dokonać analizy i wskazać te składniki jadłospisu, które najbardziej ją obciążają. Mogą to być:

  • tłuste mięso;
  • fast foody;
  • żywność o wysokim stopniu przetworzenia;
  • i inne.

Po kolei należy je eliminować, a można też zastanowić się nad włączeniem do codziennej diety produktów wpływających na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. W tej roli sprawdzą się choćby czerwona herbata i Chlorellaalga, która przyspiesza metabolizm tłuszczów.

Stłuszczenie wątroby – dieta

Sama dieta na wątrobę może nie wystarczyć, ponieważ wątroba jest organem bardzo delikatnym, a przy tym jednocześnie zwykle mocno obciążonym. Zastosowanie tylko i wyłącznie diety nie zawsze jest wystarczająca, aby cofnąć stłuszczenie. Zazwyczaj trzeba również zwiększyć aktywność fizyczną, bo to właśnie od jej stopnia zależy jak organizm będzie gospodarował tłuszczami. Nawet proste ćwiczenia, które pobudzają przepływ krwi, mogą działać bardzo korzystnie. Również w tym przypadku nie należy spodziewać się poprawy z dnia na dzień, jednak stłuszczenie będzie ustępowało powoli.

Suplementy na stłuszczoną wątrobę

Jeśli uzgodnisz z lekarzem potrzebę suplementacji, pamiętaj, aby trzymać się jasno wytycznych. Nie podejmuj samodzielnych decyzji co do rozpoczęcia suplementacji, szczególnie jeśli w Twoim przypadku stłuszczenie wątroby może wynikać z przyjmowania leków. Niektóre suplement diety, szczególnie syntetyczne lub niskiej jakości (zawierające barwniki, wypełniacze, lepiszcza, przeciwzbrylacze) mogą dodatkowo obciążać wątrobę. Pomimo, że robią to w stopniu minimalnym to jednak w przypadkach ciężkiego stłuszczenia ma to znaczenie. Suplementacja jest przydatna tylko w określonych przypadkach, dlatego należy tę kwestię przedyskutować z lekarzem.

Przy stłuszczeniu wątroby najczęściej wykorzystane są naturalne suplementy takie jak Chlorella czy Spirulina. W większości przypadków lekkiego i umiarkowanego stłuszczenia zmiana diety oraz celowana suplementacja okazują się być skuteczne. Spirulina pomaga neutralizować toksyny jeszcze poza wątrobą, bo robi to już w świetle przewodu pokarmowego. Dodatkowo niektóre z substancji czynnych zawartych w spirulinie stymulują komórki wątrobowe do odbudowy i regeneracji oraz usprawnienia ich funkcjonowania.

Jak wiadomo jednym z bardziej wrażliwych i narażonych na działanie toksyn narządów jest właśnie wątroba. Włącznie do diety Chlorelli może wspomóc proces detoksykacji i w sposób naturalny wesprzeć pracę tego organu. Regularne spożywanie tej algi ta wspiera także metabolizm tłuszczów.

Kiedy jednak dochodzi już do ciężkiego stłuszczenia wątroby to nawet najlepsze suplementy okazują się być bezsilne.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kukla M., Hepatologia, Wydawnictwo TERMEDIA, Poznań 2017.
  2. Bukol-Krawczyk K., Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – leczyć czy nie leczyć?, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 1/2010.
  3. Gulbicka P., Kanikowska A., Marciniak M., Grzymisławski M., Współczesne terapie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2018.
  4. Bukol-Krawczyk K., Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – leczyć czy nie leczyć?, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 1/2010.
  5. Habior A., Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby a otyłość, Problemy Nauk Medycznych, 5/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami