Aktualizacja: 27 czerwca 2024
Sok z buraka jest produktem o wielu cennych właściwościach. Pity regularnie pozytywnie wpływa zarówno na nasze zdrowie jak i urodę. Jakie działanie wykazuje ten magiczny napój oraz jak go poprawnie przyrządzić? Oto podpowiedź.
Spis treści
Sok z buraka – właściwości
Sok z buraka to przede wszystkim źródło kwasu foliowego, którego główną funkcją jest regulacja procesów życiowych komórek organizmu. Kwas foliowy oraz obecna w buraku witamina B12 biorą udział w procesach syntezy czerwonych ciałek krwi, a co za tym idzie hamują rozwój anemii i zapobiegają jej powstaniu. Ponadto kwas foliowy stymuluje produkcję serotoniny – hormonu szczęścia. Warunkuje więc nasze samopoczucie oraz dobry sen i apetyt.
Sok z buraka to bogactwo witamin z grupy B. Odpowiadają one za łagodzenie stresu i nerwic. Zmniejszają napięcie nerwowe, a także zapobiegają depresji. Ponadto witaminy te wzmacniają pracę mózgu, zwiększają procesy pamięciowe i koncentrację.
Napój ten jest także źródłem związków mineralnych takich jak potas, magnez i żelazo. Oprócz witamin z grupy B zawiera w swym składzie także witaminę A i witaminę C. Buraki są bogactwem antyoksydantów w tym betainy – naturalnego, silnego barwnika, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Związek ten zwalcza wolne rodniki, które mogą powodować groźne choroby, nawet nowotwory. Jakie jeszcze korzyści przynosi regularne picie soku z buraka?
1. Obniża ciśnienie krwi
Spożywanie soku z buraka wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, dzięki obecności azotanów. Związki te przekształcane są w organizmie na tlenki azotu, które działają rozluźniająco na naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi. Aby uzyskać taki efekt należy spożywać 1 szklankę tego napoju dziennie, nie zapominając o regularności.
2. Wzmacnia organizm i dodaje energii
Badania powadzone nad właściwościami buraka wykazały, że jego spożywanie (również jego przetworów), dodaje energii i witalności organizmowi. Stąd też głównie polecany jest osobom aktywnym fizycznie i lubiącym sport. Ponadto spożywanie soku z buraka przez sportowców uzupełnia niedobry witamin i minerałów, powstające na skutek wysiłku fizycznego.
3. Chroni przed nowotworami
Barwniki zawarte w buraku wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Są one antyoksydantami, które poprzez niszczenie wolnych rodników chronią organizm przed rozwojem nowotworów, a także zapobiegają powstawaniu innych groźnych schorzeń.
4. Wspomaga wątrobę
Sok z buraka oczyszcza wątrobę z zalegających w niej toksyn, a także wspomaga jej prawidłowe funkcjonowanie. W połączeniu z Chlorellą jego działanie jeszcze się wzmacnia.
5. Zwalcza trądzik
Zawarte w buraku antyoksydanty wykazują działanie przeciwzapalne. Występujące więc na skórze zmiany, w postaci zapalnych krost lub innych wykwitów skórnych czy zmian trądzikowych, skutecznie są łagodzone i niwelowane. Ponadto sok z buraka usuwa zbędne produkty przemiany materii, oczyszczając organizm z toksyn. Działanie to korzystnie wpływa na stan i kondycję skóry, a antyoksydanty w nim zawarte hamują procesy starzenia.
Sok z buraka – dla kogo?
Sok z buraka jest zalecany szczególnie kobietom w ciąży. Głównie z tego względu, że zawiera duże ilości kwasu foliowego. Jest to związek bardzo istotny, ponieważ eliminuje wady cewy nerwowej płodu, a także bierze udział w rozwoju kory mózgowej. Sok z buraka wpływa na rozwój noworodka oraz warunkuje jego prawidłową wagę.
Jak zrobić sok z buraka?
Należy przygotować niezbędne składniki:
- buraki;
- jabłko;
- pomarańcza;
- limonka.
W dowolnej ilości i proporcjach, zgodnie z własnymi preferencjami.
Buraki należy obrać ze skórki, dokładnie umyć i pokroić na małe cząstki. Następnie za pomocą sokowirówki doprowadzamy go do płynnej postaci. W celu wzbogacenia smaku oraz właściwości soku z buraka, warto dodać do niego odrobinę soku z pomarańczy, jabłka i limonki. Jeżeli napój wyszedł zbyt gęsty, należy rozcieńczyć go niedużą ilością przegotowanej wody.
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ziemnicka A., Soki i koktajle w minutę, Wydawnictwo Słowne, Warszawa 2018.
- Stockton B., Quon E., Terapia sokowa. Czas na juicing, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2014.
Ciężko mi się zmusić do samego buraka, ale mieszanki soków z jego udziałem już są ok 🙂 A warto!
Nigdy nie próbowałam robić go sama, ale jego cudowne właściwości, aż sie o to proszą 😉
Uwielbiam buraki 🙂 W zeszłym roku kupiłam sokowirówkę także niedługo odpalam i będzie sok z buraka jak nic 😉
Sok z buraka to zdecydowanie coś dla mnie. Bardzo lubię i nie trzeba mnie namawiać do jego picia 🙂
Oprócz tego ze sok z buraka jest taki smaczny, to jeszcze warto dodać ze jest niskokaloryczny. Łatwo go tez zabrać ze sobą w szklanej butelce.
soki robię rzadko, ale często jem surowe buraki w sałatkach 🙂 albo kiszę je.
Piję sok z buraka kilka razy w tygodniu. Nawet w tym celu kupiłam sobie porządną sokowirówkę.
Pozdrawiam 🙂
Zdecydowanie warto! 🙂 Ja samego z buraka nie wypiję, ale mieszam z jabłkiem i cytryną 🙂
Najbardziej lubię sok z kiszonych buraków ! A jako kobieta w ciąży sięgam również coraz częściej (zalecenia lekarza) po świeże buraki taki sok wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.
Uwielbiam, pomógł mi wyregulować poziom żelaza!
To prawda sok z buraka ma tyle właściwości, a wydaje mi się że jest niedoceniany 😉
Sok z buraka naszym domu gości od lat. W dwóch postaciach: z sokowirówki i zakwasu. Sam lubię tylko ten drugi. Niestety nie mogę się przekonać do pierwszego. Nic nie pomaga 🙂 Doskonały tekst! Rzeczowy i ciekawie napisany ) Pozdrawiam!
uwielbiam i często robię sobie taki sok, bardzo lubię także barszcz ukraiński mniam 🙂
Polecam sok ananasowo-buraczkowy. Pycha!
nie wiedziałam, że ten sok ma aż tyle dobrych właściwości 🙂
Poznałam już wcześniej zdrowotne właściwości soku z buraka i piję go niemal codziennie.