Aktualizacja: 4 listopada 2020
Kawa stanowi jeden z najbardziej popularnych napojów pobudzających. Jednak, aby cieszyć się jej bogatym smakiem i aromatem o poranku, warto zwrócić szczególną uwagę na sposób przygotowania. Jak parzyć kawę we właściwy sposób? Oto wskazówki.
Jak parzyć kawę?
Zarówno w przypadku przyrządzania herbaty jak i kawy należy zachować pewne zasady. Potrzebna jest do tego przegotowana, ale nie wrząca woda (około 90 stopni Celsjusza), dobra jakość ziaren kawy, odpowiednia grubość ich zmielenia oraz miękka woda. Wybór parzenia kawy jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od tego jak mocny napar kawy lubimy. Mitem jest, że należy posiadać wysokiej klasy ekspres ciśnieniowy, aby napić się dobrego espresso. Można oczywiście korzystać z różnych metod parzenia kawy oraz z różnych rodzajów ziaren, aby znaleźć ulubiony smak i aromat tego napoju.
Jeśli jednak jesteś fanem mocnych, intensywnych naparów zaleca się parzenie kawy w kawiarce. Być może ilość przygotowanej w ten sposób kawy nie jest wielka, ale za to intensywność przyjemna i wyraźnie pobudzająca. Z kolei osoby, które stawiają na delikatne napary mogą wybierać różne metody m.in. za pomocą chemexa lub drippera. Te dwie metody pozwalają otrzymać głęboki, ale jednocześnie lekki aromat kawy. Ponadto łatwa obsługa tego rodzaju urządzeń pozwala w szybki sposób przygotować napar bez zbędnego hałasu i bałaganu. Główną zasadą w przygotowywaniu kawy jest to, że te bardziej kwasowe należy parzyć w niższej temperaturze. Z kolei te o aromacie czekoladowo-orzechowym w temperaturze wyższej.
Kawa parzona jedną z wyżej wymienionych metod posiada dużo większą moc niż tradycyjna zalewajka. Wszystko dlatego, że jej fusy posiadają dłuższy kontakt z naparem, więc więcej uwalnia się do niego polifenoli. A im więcej polifenoli w naparze tym moc kofeiny zmniejsza się.
Zobacz również: Kiedy najlepiej pić kawę?
Kawa a dodatki
Dodatek do kawy w postaci mleka również posiada wpływ na jej właściwości. Dzieje się tak dlatego, że kofeina łączy się z białkami mleka, w wyniku czego wolniej wchłania się do organizmu. Natomiast jej moc działania rozłożona jest na dłuższy czas. To właśnie dlatego słusznie wydaje nam się, że kawa z dodatkiem mleka pobudza słabiej niż kawa czarna wykonana z tej samej ilości ziarna.
Pijesz dużo kawy? Pij więcej wody!
Duże ilości spożywanej kofeiny są powodem szybkiej utraty wody z organizmu. Może to przyczyniać się m.in. do skurczów mięśni, drgania powiek, nadciśnienia, zaburzenia pracy serca, układu trawiennego oraz układu nerwowego. W sytuacji kiedy jesteśmy fanami tego typu napojów, warto włączyć do swojej diety zwiększoną ilość wypijanej wody. Najlepiej mineralnej, wówczas dostarczymy organizmowi wartościowych minerałów oraz nie dopuszczamy do odwodnienia organizmu.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Pamiętam czasy, kiedy piło się kawy 3 w 1 🙂 wtedy o parzeniu nikt nie myślał 😉
Swego czasu w ogóle nie skupiałam się na tym, jak się parzy kawę. Dopiero babcia mi powiedziała co i jak 🙂
Zapach kawy kojarzy mi się z dzieciństwem, choć wtedy jej nie piłam. Pamiętam poranki, kiedy to sąsiadka przychodziła do mamy na kawę, a ja w starym młynku elektrycznym mieliłam ziarenka kawy… Mój prawie codzienny rytuał, bo czasem po prostu spałam dłużej – wtedy budził mnie zapach świeżo zmielonej, zaparzonej kawy 🙂 Ot takie moje olfaktoryczne wspomnienia 🙂 Wpis bardzo ciekawy, bo kawę tak jak i herbatę trzeba umieć parzyć, aby wydobyć z niej cały aromat